Jodek Potasu TZF

Jodek Potasu TZF to lek, który zawiera jodek potasu jako substancję czynną. Jest stosowany w celu uzupełnienia codziennej diety w jod, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy i produkcji hormonów tarczycy. Jodek potasu jest również stosowany w sytuacjach awaryjnych, takich jak katastrofy nuklearne, do ochrony tarczycy przed radioaktywnym jodem. Lek ten jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Jodek Potasu TZF jest lekiem blokującym czynność tarczycy i zapobiegającym jej uszkodzeniu wskutek działania radioaktywnych izotopów jodu.

Jodek Potasu TZF przyjęty przez osobę narażoną na działanie radioaktywnego jodu zapobiega uszkodzeniom tarczycy, gdyż nasyca tarczycę nieradioaktywnym jodem, blokując wchłanianie radioaktywnego jodu ze skażonego powietrza, wody, mleka i innych źródeł.

Skład

– Substancją czynną leku jest potasu jodek. Jedna tabletka zawiera 65 mg potasu jodku, co odpowiada 50 mg jodu.
– Pozostałe składniki leku to: celuloza mikrokrystaliczna typ 102, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Tabletki zawierające jod należy przyjmować jedynie w przypadku katastrof jądrowych, po komunikacie odpowiednich władz np. za pośrednictwem radia lub telewizji oraz w przypadku badań medycyny nuklearnej.

Nie należy podejmować samodzielnie decyzji o przyjęciu leku.

W celu zapewnienia odpowiedniej ochrony, lek Jodek Potasu TZF należy przyjąć tak szybko jak to możliwe (najlepiej w ciągu 2 godzin) po ogłoszeniu o wystąpieniu skażenia radioaktywnym jodem.

Jednakże, przyjęcie tabletek w ciągu 8 godzin po wystawieniu na działanie radioaktywnym jodem jest wciąż korzystne.
Zalecane dawkowanie:

Jodek Potasu TZF-dawkowanie

Noworodki, kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz dorośli powyżej 60 lat nie powinni przyjmować
więcej niż jednej dawki.

Lek Jodek Potasu TZF nie jest zalecany u osób w wieku powyżej 40 lat, ponieważ jest mniej prawdopodobne, że ta grupa wiekowa skorzysta na leczeniu jodem po ekspozycji na jod radioaktywny. Jednak osoby narażone na kontakt z dużymi dawkami radioaktywnego jodu (np. pracownicy służb ratowniczych zaangażowani w akcje ratownicze lub porządkowe) prawdopodobnie skorzystają na leczeniu.

Zazwyczaj wystarcza jednorazowe podanie.
Jeśli działanie radioaktywnego jodu przedłuża się (>24 godzin) i powtarza się narażenie,
przyjmowanie skażonego pokarmu lub wody, oraz gdy ewakuacja nie jest możliwa, może być
konieczne kolejne podanie dawki.

Sposób podawania
Tabletkę można podzielić na cztery równe dawki.
Tabletki można połykać w całości, rozgryzać lub rozprowadzić w łyżce stołowej wody o temperaturze pokojowej. Powstałą zawiesinę (bez zmiany barwy) podać w całości natychmiast po przygotowaniu. Popić niewielką ilością wody.

Przedawkowanie

Przyjęcie większych dawek leku nie zwiększa działania ochronnego.

Jeśli pacjent przyjmie za dużą dawkę leku Jodek Potasu TZF, może wystąpić zatrucie jodem z ciężkimi działaniami niepożądanymi, takimi jak zaburzenia oddychania i zaburzenia serca.

W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku Jodek Potasu TZF, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Jedzenie i picie (alkohol)

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed otrzymaniem tego leku.
Kobiety w ciąży nie powinny przyjąć więcej niż jedną dawkę, tzn. 2 tabletki. Jeśli lek Jodek Potasu TZF jest podany w późnym okresie ciąży, zaleca się zbadać czynność tarczycy u noworodka.
Kobiety karmiące piersią nie powinny przyjąć więcej niż jedną dawkę, tzn. 2 tabletki. Jod wydzielany jest do mleka ludzkiego, ale jego ilość nie jest wystarczająca, aby w pełni chronić dziecko. Dlatego należy podać tabletki jodu również dziecku.

Ulotka Jodek Potasu TZF

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Jodek Potasu TZF (forum)

Stosujesz Jodek Potasu TZF? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Jodek Potasu TZF. Podziel się doświadczeniami na forum.