Jodek potasu HEMO MEDIKA

Potasu jodek jest lekiem blokującym czynność tarczycy i zapobiegającym jej uszkodzeniu wskutek działania radioaktywnych izotopów jodu.

Potasu jodek przyjęty przez osobę narażoną na działanie radioaktywnego jodu zapobiega uszkodzeniom tarczycy, gdyż nasyca tarczycę nieradioaktywnym jodem, blokując wchłanianie radioaktywnego jodu ze skażonego powietrza, wody, mleka i innych źródeł.

Jaki jest skład Jodek potasu HEMO MEDIKA, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest 65 mg potasu jodku, co odpowiada 50 mg jodu.

Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, talk, makrogol 6000, krzemionka koloidalna bezwodna. .

Zobacz listę produktów zawierających substancję: .

Zachęcamy także do zapoznania się z wykazem substancji aktywnych. Jest to materiał profesjonalny, który opracowany został przez farmaceutę.

Znajdziesz tu opisy działania substancji, wskazania oraz działania niepożądane. Ponadto do każdej substancji przyporządkowano listę leków, wyrobów medycznych, suplementów diety, które zawierają ją w swoim składzie.

Dawkowanie preparatu Jodek potasu HEMO MEDIKA – jak stosować ten lek?

Noworodki do 1 miesiąca życia
Ćwierć tabletki – 16 mg potasu jodku

Dzieci w wieku od 1 miesiąca do 3 lat
Pół tabletki – 32 mg potasu jodku

Dzieci w wieku od 3 do 12 lat
1 tabletka – 65 mg potasu jodku

Dorośli, osoby w podeszłym wieku i dzieci w wieku powyżej 12 lat
2 tabletki – 130 mg potasu jodku

Tabletki należy przyjąć jednorazowo, jak najszybciej po ogłoszeniu komunikatu. Opóźnienie może spowodować zmniejszenie skuteczności.

W przypadku gdy narażenie utrzymuje się, może zajść potrzeba powtórnego podania dawki, lecz kobiety ciężarne i karmiące piersią powinny przyjmować nie więcej niż dwie dawki. Kobieta musi również zasięgnąć opinii lekarza, ponieważ potasu jodek może mieć niepożądane działanie na tarczycę dziecka. Lekarz może to stwierdzić na podstawie wyników badań i znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Noworodki do 1 miesiąca powinny otrzymać tylko jedną dawkę, a lekarz powinien u nich zbadać czynność tarczycy.

Niemowlęta poniżej 3 miesięcy życia, należy po podaniu potasu jodku jak najszybciej zaprowadzić do lekarza, a lekarz powinien rozpocząć dokładne monitorowanie czynności tarczycy. Kobiety w ostatnim trymestrze ciąży muszą poinformować lekarza i innych pracowników fachowego personelu medycznego o przyjęciu potasu jodku, gdyż po urodzeniu dziecka należy pobrać krew pępowiny, której zbadanie pozwoli ustalić, czy tarczyca noworodka pracuje prawidłowo.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Zażycie większych dawek potasu jodku nie zwiększa działania ochronnego.

W razie zażycia dużej liczby tabletek jednorazowo lub podejrzenia, że dziecko przypadkowo połknęło jakąkolwiek tabletkę, należy natychmiast skontaktować się z najbliższym oddziałem ratunkowym w szpitalu lub udać się do lekarza.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Jodek potasu HEMO MEDIKA – czy mogę spożywać alkohol?

Przed podaniem dzieciom można tabletkę rozkruszyć i zmieszać z mlekiem, wodą lub sokiem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Jodek potasu HEMO MEDIKA w okresie ciąży i karmienia piersią?

Profilaktykę jodową stosuje się w razie awarii jądrowej lub uwolnienia radioaktywnego jodu u wszystkich osób, w tym kobiet w ciąży i karmiących piersią, które znalazły się w strefie zagrożenia. Kobiety w ciąży lub karmiące piersią, mogą przyjmować ten lek przez krótki czas. Należy kontynuować karmienie piersią w czasie przyjmowania leku.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Jodek potasu HEMO MEDIKA i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty.

Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie.- sprawdź cenę produktu.

Ulotka Jodek potasu HEMO MEDIKA – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka Jodek potasu HEMO MEDIKA. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Jodek potasu HEMO MEDIKA, 65 mg, tabletki (Potasu jodek)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Jodek potasu HEMO MEDIKA m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Jodek potasu HEMO MEDIKA, 65 mg, tabletki (Potasu jodek)

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Jodek potasu HEMO MEDIKA? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.