Jodek potasu HEMO MEDIKA

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)
Loading...
Sprawdź opinie pacjentów

Działanie i wskazania

Potasu jodek jest lekiem blokującym czynność tarczycy i zapobiegającym jej uszkodzeniu wskutek działania radioaktywnych izotopów jodu.

Potasu jodek przyjęty przez osobę narażoną na działanie radioaktywnego jodu zapobiega uszkodzeniom tarczycy, gdyż nasyca tarczycę nieradioaktywnym jodem, blokując wchłanianie radioaktywnego jodu ze skażonego powietrza, wody, mleka i innych źródeł.

REKLAMA

Skład

Substancja czynna: .

Substancją czynną jest 65 mg potasu jodku, co odpowiada 50 mg jodu.

Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, talk, makrogol 6000, krzemionka koloidalna bezwodna. .

Dawkowanie

Noworodki do 1 miesiąca życia
Ćwierć tabletki – 16 mg potasu jodku

Dzieci w wieku od 1 miesiąca do 3 lat
Pół tabletki – 32 mg potasu jodku

Dzieci w wieku od 3 do 12 lat
1 tabletka – 65 mg potasu jodku

Dorośli, osoby w podeszłym wieku i dzieci w wieku powyżej 12 lat
2 tabletki – 130 mg potasu jodku

Tabletki należy przyjąć jednorazowo, jak najszybciej po ogłoszeniu komunikatu. Opóźnienie może spowodować zmniejszenie skuteczności.

W przypadku gdy narażenie utrzymuje się, może zajść potrzeba powtórnego podania dawki, lecz kobiety ciężarne i karmiące piersią powinny przyjmować nie więcej niż dwie dawki. Kobieta musi również zasięgnąć opinii lekarza, ponieważ potasu jodek może mieć niepożądane działanie na tarczycę dziecka. Lekarz może to stwierdzić na podstawie wyników badań i znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Noworodki do 1 miesiąca powinny otrzymać tylko jedną dawkę, a lekarz powinien u nich zbadać czynność tarczycy.

Niemowlęta poniżej 3 miesięcy życia, należy po podaniu potasu jodku jak najszybciej zaprowadzić do lekarza, a lekarz powinien rozpocząć dokładne monitorowanie czynności tarczycy. Kobiety w ostatnim trymestrze ciąży muszą poinformować lekarza i innych pracowników fachowego personelu medycznego o przyjęciu potasu jodku, gdyż po urodzeniu dziecka należy pobrać krew pępowiny, której zbadanie pozwoli ustalić, czy tarczyca noworodka pracuje prawidłowo.

REKLAMA

Przedawkowanie

Zażycie większych dawek potasu jodku nie zwiększa działania ochronnego.

W razie zażycia dużej liczby tabletek jednorazowo lub podejrzenia, że dziecko przypadkowo połknęło jakąkolwiek tabletkę, należy natychmiast skontaktować się z najbliższym oddziałem ratunkowym w szpitalu lub udać się do lekarza.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Przed podaniem dzieciom można tabletkę rozkruszyć i zmieszać z mlekiem, wodą lub sokiem.

Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Profilaktykę jodową stosuje się w razie awarii jądrowej lub uwolnienia radioaktywnego jodu u wszystkich osób, w tym kobiet w ciąży i karmiących piersią, które znalazły się w strefie zagrożenia. Kobiety w ciąży lub karmiące piersią, mogą przyjmować ten lek przez krótki czas. Należy kontynuować karmienie piersią w czasie przyjmowania leku.

REKLAMA

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów - forum o lekach

Uwaga: Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane zgodnie z regulaminem serwisu.

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.