Jodek potasu SERB

Jodek potasu SERB to lek, który jest stosowany w celu zapobiegania wychwytowi radioaktywnego jodu przez tarczycę po spożyciu lub inhalacji substancji radioaktywnej, szczególnie w przypadku katastrof nuklearnych. Lek ten zawiera substancję czynną - jodek potasu. Jest dostępny na receptę. Właściwości jodku potasu są wykorzystywane w zapobieganiu i leczeniu podtrzymującym wysięków i krwotoków w oku. Ponadto, jodek potasu wspomaga prawidłowe funkcjonowanie tarczycy oraz produkcję hormonów tarczycy. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Jodek potasu SERB. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Konsultacja merytoryczna:
Reklama

Ostrzeżenie dotyczące zażywania leków: To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Lek stosuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.


Ostrzeżenie dotyczące opinii pacjentów: Opinie o lekach, które można znaleźć online, są zawsze subiektywne i mogą się różnić w zależności od doświadczeń i reakcji organizmu każdej osoby. Nie należy polegać wyłącznie na tych opiniach przy podejmowaniu decyzji dotyczących swojego zdrowia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem, zmianą lub zakończeniem jakiejkolwiek terapii medycznej. Pamiętaj, że informacje zawarte w ulotce dołączonej do opakowania leku są wynikiem długotrwałych badań i obserwacji.

Jak działa lek Jodek potasu SERB i jakie są wskazania do stosowania?

Lek ten powinien być przyjmowany wyłącznie w sytuacji ryzyka narażenia na promieniowanie jądrowe i po wyraźnym wezwaniu przez odpowiednie władze.

Tabletki Jodek potasu SERB są przeznaczone do stosowania przez populację przebywającą w pobliżu reaktora jądrowego w przypadku uwolnienia radioaktywnego jodu w powietrze w razie wypadku w elektrowni atomowej. Tabletki stosuje się jako leczenie profilaktyczne zapobiegające wpływowi na tarczycę.
W razie wypadku reaktora jądrowego wiadomość dotycząca zastosowania tabletek jodu jest przesyłana przez władze za pośrednictwem mediów (radio, telewizja, internet).
Tabletki nie chronią przed żadnym innym rodzajem promieniowaniasubstancji radioaktywnych.

Wychwyt radioaktywnego jodu w tarczycy można zablokować przez szybkie podanie wysokiej dawki jodku potasu. W takiej sytuacji tarczyca wchłania odpowiednią ilość jodu i nie następuje wchłanianie radioaktywnego jodu. Ryzyko raka tarczycy po ekspozycji na radioaktywny jod jest większe w przypadku osób młodych niż osób starszych. Ogólnie płody od 12 tygodnia, noworodki i dzieci należą do najbardziej wrażliwych grup, ponieważ tarczyca u osób młodych jeszcze rośnie.

Kategorie powiązane:
Leki,

Reklama

Jaki jest skład Jodek potasu SERB, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną jest potasu jodek 65 mg (co odpowiada 50 mg jodu).

– Pozostałe składniki to laktoza bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Jodek potasu SERB – jak stosować?

Lek ten powinien być przyjmowany wyłącznie w sytuacji ryzyka narażenia na promieniowanie jądrowe i po wyraźnym wezwaniu przez odpowiednie władze.

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.
W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Czas podania
– Optymalny okres podania potasu jodku wynosi mniej niż 24 godziny przed spodziewanym początkiem ekspozycji oraz maksymalnie 2 godziny po nim. Uzasadnione byłoby podanie jodku potasu w ciągu maksymalnie 8 godzin po szacowanym początku ekspozycji.

– Nie należy podawać tego leku po upływie ponad 24 godzin od wystąpienia promieniowania.

Zalecaną dawkę określa się wg wieku pacjenta.

Jodek potasu SERB-dawkowanie

– Uważa się, że płody w wieku powyżej 12 tygodni, noworodki i dzieci są na ogół najbardziej wrażliwymi grupami, ponieważ ich tarczyce jeszcze rosną. Ryzyko wystąpienia raka tarczycy po ekspozycji na jod promieniotwórczy jest wyższe u osób młodszych.

Powtarzane dawki w przypadku przedłużającej się ekspozycji
W przypadku przedłużającej się ekspozycji można podawać dodatkowe dawki po wyraźnym wezwaniu przez odpowiednie władze.
Noworodki (w wieku <1 miesiąca), kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz starsze osoby dorosłe (w wieku powyżej 40 lat) nie powinny otrzymywać wielokrotnych dawek potasu jodku.

Sposób podawania
Tabletki mają linię podziału w kształcie krzyża w celu ułatwienia dawkowania w przypadku dzieci.
Tabletkę można rozgryzać, połykać lub rozkruszać i mieszać z sokiem owocowym, dżemem, mlekiem lub podobną substancją.
W przypadku rozpuszczania powstały roztwór należy przyjąć natychmiast.
Pokarm w żołądku opóźnia wchłanianie o mniej więcej 10-15 minut. Z tego powodu najlepiej jest przyjąć tabletkę po pewnym czasie od spożycia pokarmów (aby uniknąć opóźnienia wchłaniania).

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przyjęcie większych dawek jodku potasu nie zwiększa działania ochronnego. Jeśli pacjent przyjął zbyt dużą dawkę jodku potasu, należy skontaktować się z lekarzem, szpitalem lub oddziałem ratunkowym w celu uzyskania porady.

Objawy
– Gorzki smak w ustach, możliwe obfitsze wydzielanie śliny niż zazwyczaj, piekące uczucie w ustach i ból w ustach;
– Objawy przypominające alergiczne zapalenie nosa, obrzęk i stan zapalny gardła i ślinianek. Może wystąpić podrażnienie i obrzęk oczu oraz nasilone łzawienie.
– Może wystąpić powiększenie lub obrzęk płuc, zaburzenia oddychania i duszność spowodowana zwężeniem dróg oddechowych.
– Reakcje skórne obejmują łagodne wysypki trądzikowe lub rzadziej, poważne wysypki.

Postępowanie po przedawkowaniu
W przypadku przedawkowania zaleca się skontaktowanie się z najbliższym ośrodkiem toksykologicznym.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Jodek potasu SERB – czy mogę spożywać alkohol?

Pokarm w żołądku opóźnia wchłanianie o mniej więcej 10-15 minut. Z tego powodu najlepiej jest przyjąć tabletkę po pewnym czasie od spożycia pokarmów.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Jodek potasu SERB w okresie ciąży i karmienia piersią?

Kobiety w ciąży i karmiące piersią nie powinny przyjmować dawek wielokrotnych.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Jodek potasu SERB

SERB SA

Ulotka Jodek potasu SERB – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Nie zawsze leki o identycznej nazwie międzynarodowej i formie mogą być stosowane zamiennie. Decydującym czynnikiem jest zawartość składnika aktywnego, czyli dawka leku. Warto podkreślić, że nawet jeśli nazwa międzynarodowa, forma leku i dawka składnika aktywnego są takie same, pacjent nie zawsze ma możliwość skorzystania z zamiennika. Przykładowo, niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na jedną z substancji pomocniczych zawartych w leku.

Sprawdź cenę i dostępność Jodek potasu SERB w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Jodek potasu SERB

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Jodek potasu SERB? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Jodek potasu SERB. Podziel się doświadczeniami na forum.