Jodek potasu SERB

Jodek potasu SERB to lek, który jest stosowany w celu zapobiegania wychwytowi radioaktywnego jodu przez tarczycę po spożyciu lub inhalacji substancji radioaktywnej, szczególnie w przypadku katastrof nuklearnych. Lek ten zawiera substancję czynną - jodek potasu. Jest dostępny na receptę. Właściwości jodku potasu są wykorzystywane w zapobieganiu i leczeniu podtrzymującym wysięków i krwotoków w oku. Ponadto, jodek potasu wspomaga prawidłowe funkcjonowanie tarczycy oraz produkcję hormonów tarczycy.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek ten powinien być przyjmowany wyłącznie w sytuacji ryzyka narażenia na promieniowanie jądrowe i po wyraźnym wezwaniu przez odpowiednie władze.

Tabletki Jodek potasu SERB są przeznaczone do stosowania przez populację przebywającą w pobliżu reaktora jądrowego w przypadku uwolnienia radioaktywnego jodu w powietrze w razie wypadku w elektrowni atomowej. Tabletki stosuje się jako leczenie profilaktyczne zapobiegające wpływowi na tarczycę.
W razie wypadku reaktora jądrowego wiadomość dotycząca zastosowania tabletek jodu jest przesyłana przez władze za pośrednictwem mediów (radio, telewizja, internet).
Tabletki nie chronią przed żadnym innym rodzajem promieniowaniasubstancji radioaktywnych.

Wychwyt radioaktywnego jodu w tarczycy można zablokować przez szybkie podanie wysokiej dawki jodku potasu. W takiej sytuacji tarczyca wchłania odpowiednią ilość jodu i nie następuje wchłanianie radioaktywnego jodu. Ryzyko raka tarczycy po ekspozycji na radioaktywny jod jest większe w przypadku osób młodych niż osób starszych. Ogólnie płody od 12 tygodnia, noworodki i dzieci należą do najbardziej wrażliwych grup, ponieważ tarczyca u osób młodych jeszcze rośnie.

Skład

– Substancją czynną jest potasu jodek 65 mg (co odpowiada 50 mg jodu).

– Pozostałe składniki to laktoza bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian.

Dawkowanie

Lek ten powinien być przyjmowany wyłącznie w sytuacji ryzyka narażenia na promieniowanie jądrowe i po wyraźnym wezwaniu przez odpowiednie władze.

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.
W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Czas podania
– Optymalny okres podania potasu jodku wynosi mniej niż 24 godziny przed spodziewanym początkiem ekspozycji oraz maksymalnie 2 godziny po nim. Uzasadnione byłoby podanie jodku potasu w ciągu maksymalnie 8 godzin po szacowanym początku ekspozycji.

– Nie należy podawać tego leku po upływie ponad 24 godzin od wystąpienia promieniowania.

Zalecaną dawkę określa się wg wieku pacjenta.

Jodek potasu SERB-dawkowanie

– Uważa się, że płody w wieku powyżej 12 tygodni, noworodki i dzieci są na ogół najbardziej wrażliwymi grupami, ponieważ ich tarczyce jeszcze rosną. Ryzyko wystąpienia raka tarczycy po ekspozycji na jod promieniotwórczy jest wyższe u osób młodszych.

Powtarzane dawki w przypadku przedłużającej się ekspozycji
W przypadku przedłużającej się ekspozycji można podawać dodatkowe dawki po wyraźnym wezwaniu przez odpowiednie władze.
Noworodki (w wieku <1 miesiąca), kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz starsze osoby dorosłe (w wieku powyżej 40 lat) nie powinny otrzymywać wielokrotnych dawek potasu jodku.

Sposób podawania
Tabletki mają linię podziału w kształcie krzyża w celu ułatwienia dawkowania w przypadku dzieci.
Tabletkę można rozgryzać, połykać lub rozkruszać i mieszać z sokiem owocowym, dżemem, mlekiem lub podobną substancją.
W przypadku rozpuszczania powstały roztwór należy przyjąć natychmiast.
Pokarm w żołądku opóźnia wchłanianie o mniej więcej 10-15 minut. Z tego powodu najlepiej jest przyjąć tabletkę po pewnym czasie od spożycia pokarmów (aby uniknąć opóźnienia wchłaniania).

Przedawkowanie

Przyjęcie większych dawek jodku potasu nie zwiększa działania ochronnego. Jeśli pacjent przyjął zbyt dużą dawkę jodku potasu, należy skontaktować się z lekarzem, szpitalem lub oddziałem ratunkowym w celu uzyskania porady.

Objawy
– Gorzki smak w ustach, możliwe obfitsze wydzielanie śliny niż zazwyczaj, piekące uczucie w ustach i ból w ustach;
– Objawy przypominające alergiczne zapalenie nosa, obrzęk i stan zapalny gardła i ślinianek. Może wystąpić podrażnienie i obrzęk oczu oraz nasilone łzawienie.
– Może wystąpić powiększenie lub obrzęk płuc, zaburzenia oddychania i duszność spowodowana zwężeniem dróg oddechowych.
– Reakcje skórne obejmują łagodne wysypki trądzikowe lub rzadziej, poważne wysypki.

Postępowanie po przedawkowaniu
W przypadku przedawkowania zaleca się skontaktowanie się z najbliższym ośrodkiem toksykologicznym.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jedzenie i picie (alkohol)

Pokarm w żołądku opóźnia wchłanianie o mniej więcej 10-15 minut. Z tego powodu najlepiej jest przyjąć tabletkę po pewnym czasie od spożycia pokarmów.

Ciąża i karmienie piersią

Kobiety w ciąży i karmiące piersią nie powinny przyjmować dawek wielokrotnych.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Jodek potasu SERB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Jodek potasu SERB (forum)

Stosujesz Jodek potasu SERB? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Jodek potasu SERB. Podziel się doświadczeniami na forum.