KarwedylolKarwedylol – lek stosowany m.in. w celu obniżenia ciśnienia krwi. Mechanizm działania karwedylolu polega na hamowaniu receptorów adrenergicznych typu alfa-1, przez co rozszerzają się naczynia krwionośne, a w konsekwencji obniża ciśnienie krwi. Ponadto lek zmniejsza opór naczyń obwodowych i działa stabilizująco na błony komórkowe. Wskazaniem do stosowania karwedylolu jest leczenie nadciśnienia tętniczego, dławicy piersiowej oraz przewlekłej niewydolności serca. U chorych z dławicą piersiową, lek działa przeciwdławicowo.

Karwedylol występuje w postaci tabletek. Zaleca się, aby po godzinie od przyjęcia pierwszej dawki leku oraz po każdym jej zwiększeniu, wykonać pomiar ciśnienia krwi w celu wykluczenia niedociśnienia. Karwedylol można stosować w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi lekami stosowanymi w chorobach układu sercowo-naczyniowego. Dawkowanie leku dobiera się indywidualnie do wskazań pacjenta i skuteczności leczenia. 

Możliwe działania niepożądane: ból głowy, zawroty głowy, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, niedokrwistość, hipercholesterolemia, zwiększenie masy ciała, obniżenie nastroju, zaburzenia widzenia, niewydolność serca, ból brzucha, nudności, wymioty, biegunka, ból kończyn, osłabienie, zmęczenie. 

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco


informacje-o-leku

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco


informacje-o-leku