Spis leków zawierających substancję: Polimyksyna B

Atecortin

Atecortin to lek złożony, który jest stosowany miejscowo do leczenia bakteryjnych zakażeń oczu i/lub uszu. Składa się z trzech substancji czynnych: oksytetracykliny, polimyksyny B i hydrokortyzonu. Oksytetracyklina jest antybiotykiem z grupy tetracyklin, które mają działanie bakteriostatyczne, hamując syntezę białek bakteryjnych i tym samym powstrzymując rozwój bakterii. Polimyksyna B to antybiotyk polipeptydowy o działaniu bakteriobójczym, który niszczy bakterie poprzez uszkodzenie ich ścian komórkowych. Hydrokortyzon jest lekiem z grupy kortykosteroidów, który wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne i przeciwwysiękowe. Atecortin jest zwykle stosowany w leczeniu bakteryjnego zapalenia spojówek i brzegów powiek, woreczka łzowego, rogówki, twardówki, owrzodzenia rogówki oraz po zabiegach operacyjnych na gałce ocznej. Stosuje się go również w zakażeniu ucha środkowego i zewnętrznego, czyrakach lub zapaleniu przewodu słuchowego zewnętrznego. Jest dostępny na receptę.

Dexadent

Dexadent to specjalna maść, która została stworzona z myślą o leczeniu chorób związanych z zębami i tkanek okołowierzchołkowych. Jest szczególnie skuteczna w przypadku chorób miazgi, takich jak próchnica głęboka bez objawów ze strony miazgi, przekrwienie miazgi oraz ostre częściowe surowicze zapalenie miazgi. Ponadto, Dexadent działa również na choroby tkanek okołowierzchołkowych, w tym na ostre i przewlekłe zaostrzone. Jest to lek na receptę.

Maxibiotic

Maxibiotic to lek w postaci maści, który zawiera trzy antybiotyki: siarczan neomycyny, siarczan polimyksyny B oraz bacytracynę cynkową. Te substancje czynne działają przeciwbakteryjnie i uzupełniają się nawzajem, co zwiększa zakres działania przeciwbakteryjnego. Lek jest przeznaczony do miejscowego stosowania na skórę w przypadku drobnych ran, owrzodzeń oraz oparzeń. Maxibiotic jest dostępny bez recepty.

Maxitrol

Maxitrol to lek na receptę, stosowany do leczenia chorób zapalnych oczu, które mogą być spowodowane zakażeniem lub innymi czynnikami wnikającymi do oka lub urazami oka. Jest to preparat złożony, zawierający składniki przeciwbakteryjne i kortykosteroid. Składniki przeciwbakteryjne są aktywne wobec większości bakterii chorobotwórczych powodujących zakażenia oka. Kortykosteroidy są stosowane w zapobieganiu i zmniejszaniu stanów zapalnych oka.

Multibiotic

Multibiotic to lek w postaci maści, który zawiera trzy antybiotyki: neomycynę, polimyksynę B i bacytracynę. Te substancje działają przeciwbakteryjnie. Lek stosuje się podczas pierwotnych i wtórnych zakażeń skórnych, na przykład niewielkich ran. Multibiotic można stosować u dzieci w wieku powyżej 12 lat oraz dorosłych. Jest dostępny na receptę.

Polibiotic

Polibiotic

Polibiotic to lek w postaci maści, który zawiera trzy antybiotyki: siarczan neomycyny, siarczan polimyksyny B oraz bacytracyna cynkową. Te substancje wykazują szerokie spektrum działania przeciwbakteryjnego. Lek jest stosowany na drobne rany, otarcia, zadrapania, ukąszenia, oparzenia i owrzodzenia skóry. Polibiotic jest dostępny na receptę.

Primadex

Primadex

Primadex to lek na receptę, dostępny w formie kropli do oczu. Zawiera dwa antybiotyki – neomycyny siarczan i polimyksyny B siarczan, oraz kortykosteroid – deksametazon. Dzięki temu połączeniu, Primadex jest skuteczny w zwalczaniu większości bakterii chorobotwórczych powodujących zakażenia oka. Dodatkowo, deksametazon działa przeciwzapalnie, przeciwuczuleniowo oraz przeciwświądowo, co przyczynia się do szybszego i skuteczniejszego leczenia stanów zapalnych oka. Wskazania do stosowania obejmują leczenie chorób oczu ze współistniejącym odczynem zapalnym, odpowiadających na stosowanie steroidów, w przypadkach w których wskazane jest stosowanie kortykosteroidów i jednocześnie podejrzewa się lub istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia zakażenia bakteryjnego oka.

Tribiotic

Tribiotic to maść do stosowania miejscowego, zawierająca trzy antybiotyki: bacytracynę, neomycynę i polimyksynę B. Lek jest stosowany na małe ranki, zadrapania i skaleczenia zagrożone lub powikłane zakażeniem bakteryjnym. Tribiotic jest dostępny bez recepty.