Biotyna (witamina H / witamina B7)
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Biotyna – witamina z grupy B, zwana również witaminą H lub B7. Mechanizm działania biotyny polega na wspomaganiu procesu keratynizacji i różnicowaniu komórek naskórka oraz przydatków skórnych (włosów, paznokci). Pełni ważną rolę w przemianach metabolicznych zachodzących w organizmie m.in. metabolizmie tłuszczów i przemianach glukozy. Ponadto pomaga w leczeniu trądziku młodzieńczego zapobiegając wydzielaniu się łoju z gruczołów skórnych. Biotyna wytwarzana jest przez florę bakteryjną jelita grubego gdzie wchłaniana jest w niewielkim stopniu. Wskazaniem do stosowania tej witaminy jest niedobór biotyny oraz poprawa stanu włosów, skóry i paznokci.
Biotyna dostępna jest w postaci tabletek, tabletek do ssania oraz kapsułek. Występuje również w preparatach złożonych w połączeniu z innymi substancjami poprawiającymi stan włosów, skóry i paznokci. Zazwyczaj przyjmuje się 5 mg biotyny na dobę.
Niedobór biotyny może objawiać się zmęczeniem, sennością, drżeniem kończyn, wypadaniem włosów, zaburzeniami wzrostu włosów i paznokci, ich łamliwością oraz zapaleniem skóry (szczególnie twarzy, wokół ust, oczy i nosa). Biotynę możemy również dostarczać do organizmu wraz z pożywieniem. Najwięcej biotyny znajdziemy w wątróbce, żółtkach jaj, drożdżach, kalafiorze, soczewicy i soi.
Możliwe działania niepożądane: występują rzadko i dotyczą głównie zaburzeń żołądkowo-jelitowych oraz reakcji skórnych (pokrzywka).