Biotifem

Biotifem to preparat witaminowy, który zawiera biotynę, znaną również jako witamina H. Biotyna jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, zaliczaną do grupy witamin B. Preparat jest dostępny bez recepty. Biotifem stosuje się w leczeniu niedoborów biotyny, które mogą objawiać się m.in. wypadaniem włosów, zaburzeniami wzrostu paznokci i włosów oraz ich nadmierną łamliwością, stanami zapalnymi skóry zlokalizowanymi wokół oczu, nosa, ust i krocza.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek ten należy do grupy preparatów witaminowych. Wchodząca w jego skład biotyna jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, zaliczaną do grupy witamin B.

Biotifem stosuje się w leczeniu niedoborów biotyny z takimi objawami jak m.in. wypadanie włosów, zaburzenia wzrostu paznokci i włosów oraz ich nadmierna łamliwość, stany zapalne skóry zlokalizowane wokół oczu, nosa, ust, krocza, oraz zapobieganiu następstwom niedoborów, po wykluczeniu przez lekarza innych przyczyn.

Biotyna wspomaga procesy powstawania keratyny i różnicowania się komórek naskórka oraz włosów i paznokci, poprawiając ich stan.

Jeśli po upływie 4 tygodni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

Skład

– Substancją czynną leku jest biotyna. Każda tabletka zawiera 5 mg biotyny.

– Pozostałe składniki leku (substancje pomocnicze) to: izomalt oraz magnezu stearynian.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Osoby dorosłe
Zalecana dawka to od 5 mg do 10 mg, czyli 1 lub 2 tabletki na dobę.
Czas trwania leczenia zależy od rodzaju i przebiegu choroby. Objawy ustępują po około 4 tygodniach stosowania leku.
Jeśli po 4 tygodniach nie nastąpi poprawa, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem w celu wykluczenia innych przyczyn.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
U dzieci i młodzieży lek można stosować wyłącznie po zaleceniu przez lekarza.
Lekarz ustali optymalny sposób dawkowania leku.

Osoby w podeszłym wieku
Dawkowanie jak u młodszych osób dorosłych.

Osoby z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby
Brak specjalnych zaleceń dotyczących dawkowania.

Przedawkowanie

Nie zgłaszano przypadków przedawkowania biotyny.

Jedzenie i picie (alkohol)

Podczas przyjmowania leku nie należy jednocześnie spożywać surowego białka jaja kurzego, ponieważ może to spowodować zahamowanie wchłaniania biotyny.
Alkohol powoduje zmniejszenie stężenia biotyny we krwi.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Ilość biotyny zawarta w leku Biotifem znacznie przekracza zalecone dzienne spożycie dla kobiet w ciąży, dlatego leku nie należy stosować u kobiet w ciąży.

Karmienie piersią
Ilość biotyny zawarta w leku Biotifem znacznie przekracza zalecone dzienne spożycie dla kobiet karmiących piersią, dlatego leku nie należy stosować u kobiet karmiących dziecko piersią.

Wpływ na płodność
Biotyna jest jedną z wielu witamin stosowanych w leczeniu niepłodności.

Ulotka Biotifem

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Biotifem (forum)

Stosujesz Biotifem? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Biotifem. Podziel się doświadczeniami na forum.