Artykuł sponsorowany

Witamina C – egzogenna substancja o kompleksowym działaniu

Witamina C to związek rozpuszczalny w wodzie, który może wykazywać wszechstronny wpływ na organizm człowieka. To substancja, która może wspomagać produkcję kolagenu, a także może wspierać pracę układu nerwowego czy immunologicznego. To składnik egzogenny, który można znaleźć w pożywieniu, a także w suplementach diety.

Czym jest i gdzie występuje witamina C?

Witamina C, znana także jako kwas l-askorbinowy, to związek egzogenny rozpuszczalny w wodzie, którego ludzki organizm nie potrafi samodzielnie syntetyzować, dlatego też konieczne jest dostarczanie substancji do ustroju z zewnątrz – wraz z codziennym pożywieniem lub w postaci suplementów diety.

To silny przeciwutleniacz, który można znaleźć w warzywach i owocach – za źródła składnika uznaje się produkty spożywcze, takie jak np. czarna porzeczka, kiwi, cytryny, pomarańcze, brokuły, brukselka, kalafior czy natka pietruszki. Witaminę C można dostarczać do ustroju również wraz z dziką różą, acerolą czy guawą, a za dobre źródła związku uważa się także szpinak, paprykę i jarmuż.

Witamina C to substancja niezwykle wrażliwa na działanie wysokiej temperatury, światło oraz tlen i niektóre enzymy. Tym samym największe ilości kwasu askorbinowego można dostarczać do organizmu, spożywając świeże i surowe owoce i warzywa.

Witamina C

Właściwości witaminy C – jak kwas askorbinowy może wpływać na funkcjonowanie ludzkiego organizmu?

Witamina C to związek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, który może wykazywać kompleksowe działanie. Składnik może wspierać układ odpornościowy, zmniejszając ryzyko rozwoju infekcji, a także wspomagać pracę układu nerwowego, jednocześnie pozytywnie oddziałując na procesy myślowe i pamięć. Kwas askorbinowy może też pomagać w produkcji kolagenu, korzystnie wpływając na funkcjonowanie naczyń krwionośnych, skóry, kości, chrząstek, zębów czy dziąseł, a także może przyczyniać się do utrzymania optymalnego metabolizmu energetycznego.

Jakby tego było mało, witamina C jako silny antyoksydant może neutralizować wolne rodniki i reaktywne formy tlenu, zmniejszając tym samym stres oksydacyjny i opóźniając procesy starzenia. Związek może również zwiększać przyswajanie żelaza i pomagać w regeneracji zredukowanej formy witaminy E, a także może zmniejszać uczucie znużenia i zmęczenia.

REKLAMA

Niedobór i nadmiar witaminy C w ustroju

Niedobór witaminy C jest rzadkim zjawiskiem, które najczęściej jest związane ze stosowaniem nieprawidłowej diety. Niski poziom kwasu askorbinowego można zaobserwować także wśród osób palących papierosy i nadużywających alkoholu. Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C, a tym samym wzrost ryzyka niedoboru składnika, występuje natomiast wśród osób narażonych na długotrwały stres, a także w gronie osób aktywnych fizycznie. Niedobór witaminy C może objawiać się zwiększoną podatnością na infekcje, spowolnieniem gojenia się ran, szorstką skórą oraz krwawieniem dziąseł.

Z kolei nadmiar kwasu askorbinowego jest zwykle usuwany z ustroju wraz z moczem i potem, a niekorzystne objawy zbyt wysokiego poziomu witaminy C w organizmie mogą być efektem nieprawidłowego przyjmowania suplementów diety zawierających związek. Wówczas może dojść do wystąpienia objawów, takich jak bóle głowy, zgaga, nudności, wzdęcia czy biegunka.

Suplementacja witaminy C – czy warto ją stosować?

Na rynku suplementów diety można znaleźć wiele preparatów zawierających witaminę C. Dostępne są jednoskładnikowe produkty, a także kompleksowe związki, dostarczające do ustroju również inne, wartościowe składniki. Wśród bogatego asortymentu sklepów można znaleźć kwas l-askorbinowy w różnych postaciach – w formie tabletek, proszku, shotów czy kapsułek, a dobór odpowiedniego preparatu stanowi kwestię indywidualną.