Neurovit

Działanie i wskazania

Lek Neurovit zawiera mieszankę witaminy B1, B6 i B12, które maja szczególne znaczenie dla utrzymania prawidłowego metabolizmu w komórkach nerwowych. Tak jak inne witaminy, są niezbędnymi składnikami pożywienia, które nie mogą być wytwarzane przez organizm.

W leczeniu zaburzeń układu nerwowego, witaminy z grupy B działają poprzez uzupełnianie związanych z nimi niedoborów witaminy B i stymulowanie naturalnych procesów zdrowienia w tkankach nerwowych.

Istnieją badania wskazujące na przeciwbólowe działanie witaminy B1.

Lek Neurovit stosowany jest w zaburzeniach układu nerwowego spowodowanych niedoborem witamin z grupy B.

Skład

– Substancjami czynnymi leku są: tiaminy chlorowodorek (Thiamini hydrochloridum) (witamina B1), pirydoksyny chlorowodorek (Pyridoxini hydrochloridum) (witamina B6) i cyjanokobalamina (Cyanocobalaminum) (witamina B12).

1 tabletka powlekana zawiera:
tiaminy chlorowodorek (witamina B1) 100 mg
pirydoksyny chlorowodorek (witamina B6) 200 mg
cyjanokobalaminę (witamina B12) 0,20 mg

– Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian, powidon, makrogol 6000, tytanu dwutlenek, talk, hypromeloza, poliakrylanu dyspersja 30%

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka to 1 tabletka raz na dobę.

W indywidualnych przypadkach dawka może zostać zwiększona do 1 tabletki trzy razy na dobę.

Tabletki należy połykać w całości, zażywając je po posiłkach i popijając niewielką ilością płynu.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie należy stosować leku Neurovit u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat.

Przedawkowanie

Witamina B6
Przyjmowanie dawek większych niż 50 mg witaminy B6 na dobę przez dłuższy okres (dłużej niż 6-12 miesięcy) lub dawek przekraczających 1 g witaminy B6 na dobę przez krótszy okres (powyżej 2 miesięcy) może prowadzić do uszkodzenia nerwów (działanie neurotoksyczne). Po przyjęciu dawki większej niż 2 g na dobę, opisywano uszkodzenia nerwów odczuwane jako zaburzenia ruchu, zaburzenia czucia (mrowienie, drętwienie), drgawki i w bardzo rzadkich przypadkach zmiany w obrazie krwi oraz zapalne reakcje skórne.

Witamina B12
W bardzo rzadkich przypadkach, po przyjęciu bardzo dużych dawek, obserwowano reakcje alergiczne, wypryski i łagodna postać trądziku.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Pokarm zwiększa wchłanianie witaminy B1 z przewodu pokarmowego, dlatego tabletki należy przyjmować po posiłku, popijając niewielką ilością płynu.

Wchłanianie witaminy B1 zmniejszane jest przez alkohol i herbatę.

Jeśli witamina B1 przyjmowana jest razem z napojami zawierającymi siarczyny (np. wino), może ona ulec rozkładowi i tym samym stracić swoje właściwości.

Nie powinno się spożywać alkoholu w trakcie stosowania jakichkolwiek leków - zobacz więcej.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Lek Neurovit nie powinien być przyjmowany w okresie ciąży lub karmienia piersią.

Podczas ciąży i w okresie karmienia piersią, dzienne zapotrzebowanie na witaminy powinno być pokrywane przez zbalansowaną dietę. Z uwagi na wysoką dawkę witamin zawartych w leku, lek Neurovit przeznaczony jest do stosowania wyłącznie w niedoborze witamin i powinien być stosowany jedynie na zlecenie lekarza, który dokładnie rozważy potencjalne korzyści i ryzyko.

Witaminy B1, B6 i B12 przenikają do mleka ludzkiego. Duże dawki witaminy B6 mogą zmniejszać wydzielanie mleka.

Lekarz zadecyduje, czy w szczególnych przypadkach lek Neurovit może być stosowany w okresie ciąży lub karmienia piersią.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów / forum

Aktualna ocena:
12345678910
(448 ocen, średnia: 5,73 na 10)
Loading...

22 KOMENTARZE

 1. Neurovit wraz poduszką ortopedyczną przepisał mi lekarz na cierpnące w nocy ręce. Bóle rąk nie dawały spać i były coraz mocniejsze, Po paru dniach już o nich zapomniałem. Nie wiem co bardziej pomogło,ale o dziwo pierwszą przespaną noc bez bólu miałem w momencie gdy zasnąłem na PODUSZCE ORTOPEDYCZNEJ. Jestem wysportowany ćwiczę na siłowni i do tej pory śmiałem się z takich rzeczy jak własnie poduszka ortopedyczna,ale teraz ZWRACAM HONOR i polecam każdemu. Nie wiem jaki udział w tym miał Neurovit ale dziś go odstawiam ( brałem ok 2 tyg) bo niemalże równocześnie pojawiły sie u mnie zawroty głowy i jak widzę sa coraz częstsze i mocniejsze. W ulotce czytam ,że takie objawy mogą nastąpić więc go odstawiam a wtedy zobaczymy co z cierpnącymi rękami-MAM NADZIEJĘ ŻE BÓL NIE POWRÓCI!! ponieważ stawiam ,ze całą robotę zrobiła poduszka ortopedyczna której na pewno nie odstawię. Pozdro wszystkim

 2. Drętwienie mi prawa noga i trochę lewa Takie wrażenie jakby kurczę złapał i trzymał tyle że kurczę boli a to nie boli a stopy pod spodem tak jakbym weszła w smole i to zastyglo Nieraz sprawdzam czy nie mam butów na nodze podczas kiedy nie mam Miał ktoś z Was tak proszę napiszcie Lika miesięcy temu brałam neurovit boje się że tekst skutek tego uboczny

 3. Bralam neurovit przez miesiac na porazenie nerwu twarzowego pomogl Po jakims czasie bole wrocily ale juz sa do wytrzymania Teraz dretwieje mi prawa noga i juz nawet lewa stopa Czy to nie sa powiklania po leku?bo sa skutki uboczne takie

 4. U mnie niestety brak pozytywów. Po zażyciu dwóch tabletek zauważyłam przyspieszone bicie serca, w nocy mrowienie w nodze prawej, która to była powodem zapisania leku, gdyż drętwiała. Kolejnego dnia już pojawiło się mrowienie w obu nogach- zwłaszcza podczas siedzenia. Trzeciej nocy mrowienie we wszystkich kończynach, noc nie przespana. Odstawiłam lek. Co ciekawe, lek ten brałam już kilka lat temu i wtedy nie zauważyłam żadnych objawów ubocznych. Widać wtedy miałam niedobór witamin a teraz nie.

  • U mnie jest to samo mam zaplenie obwodow nerwowych biore ten lek trzy razy dziennie bola mnie nogi jak siedzę i rece od lokci po same palce masakra.

 5. Niestety w moim przypadku lek się nie sprawdził. Wystąpiły skutki uboczne już po miesiącu stosowania. Mam niekontrolowane ruchy kończyn dolnych, neuropatie. Proszę czytać zawsze ulotki dołączone do leku.

 6. 3 miesiące cierpiała na bóle krzyża Moja doktor pierwszego kontaktu przypisana mi ten lek i dicloDuo i po tygodniu WRESZCIE ulzylomi. Nie mogłam w ogóle chodzić, nie mogłam w nocy przewrócić się na drugi bok. Była to rwa kulszowa!
  Teraz jestem szczęśliwa duża ulga i moge funkcjonować nadal biorę leki
  Dziękuję Pani doktor Kuterze w Rumi.

 7. Cierpiałam od 30 lat na tzw. nerwobóle, na które nawet tabletki przeciwdepresyjne nie miały skutku. Tydzień po zażywaniu „Neurowitu” ( rano i po poł. po 1 tabletce wg wskazań dla mnie od neurologa) bóle zniknęły prawie w 100 % ! Sama nie potrafię uwierzyć, bo stosowałam już tyle metod, że nie da się wyliczyć. Wreszcie coś pomogło na te uporczywe i nieznośne dolegliwości a przy tym nie odczuwam żadnych skutków ubocznych ! Polecam !!! Dziękuję Panu dr neurologowi za pomoc.

Please enter your comment!
Please enter your name here