Konsultacja merytoryczna:

Neurovit

Lek Neurovit to zestawienie witamin B1, B6 i B12, które odgrywają kluczową rolę w metabolizmie komórek nerwowych. Stosuje się go w terapiach wspomagających w schorzeniach nerwów obwodowych mających różne podłoże: polineuropatia, nerwoból i zapalenie nerwów obwodowych.

Witamina B1 występuje naturalnie w błonach komórkowych neuronów i jest odpowiedzialna za syntezę neuroprzekaźników.

Witamina B6 uczestniczący w metabolizmie aminokwasów stanowiących element ważnych enzymów w tkance nerwowej. Ponadto wpływa na biosyntezę i stężenie wielu neuroprzekaźników takich jak dopamina, noradrenalina, adrenalina, 5-hydroksytryptamina, histamina i GABA.

Witamina B12 jest substancją wspomagającą w leczeniU stanów bólowych. Chociaż potrzebne są dalsze badania, biorąc pod uwagę małą częstość występowania działań niepożądanych i ogólne bezpieczeństwo, B12 może być dodatkowym narzędziem do rozważenia w leczeniu bólu.

Jaki jest skład Neurovit, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są: tiaminy chlorowodorek (Thiamini hydrochloridum) (witamina B1), pirydoksyny chlorowodorek (Pyridoxini hydrochloridum) (witamina B6) i cyjanokobalamina (Cyanocobalaminum) (witamina B12).

1 tabletka powlekana zawiera:
tiaminy chlorowodorek (witamina B1) 100 mg
pirydoksyny chlorowodorek (witamina B6) 200 mg
cyjanokobalaminę (witamina B12) 0,20 mg

Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian, powidon, makrogol 6000, tytanu dwutlenek, talk, hypromeloza, poliakrylanu dyspersja 30%

Dawkowanie preparatu Neurovit – jak stosować ten lek?

Lek przeznaczony jest dla dorosłych. Nie przeprowadzono badań bezpieczeństwa u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia. Zalecane dawkowanie to 1 tabletka na dobę. W indywidualnych przypadkach dopuszcza się stosowanie 3 tabletek. Po 4 tygodniach stosowania lekarz powinien rozważyć zmianę dawki, ze względu na możliwość pojawienia się objawów przedawkowania.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przekraczanie zalecanych dawek leku Neurovit może skutkować wystąpieniem objawów charakterystycznych dla przedawkowania witaminy B6 i B12. Długotrwałe przyjmowanie dawek pirydoksyny powyżej 200 mg może powodować niekorzystne objawy w układzie nerwowym: brak koordynacji mięśni, zwyrodnienia tkanki nerwowej, słabość mięśni, niepewny chód, uczucie mrowienia. Witamina B12 rozpuszcza się w wodzie, czyli nie jest gromadzona w organizmie. Jest wydalana wraz z moczem i potem, więc trudno ją przedawkować. Spożycie witaminy B12 nawet w ilościach znacznie przekraczających zalecaną dawkę nie wywołuje szkodliwych efektów. Jednak stosowanie jej przez dłuższy czas w bardzo dużych dawkach może wywołać u niektórych ludzi objawy uczuleniowe.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Neurovit – czy mogę spożywać alkohol?

Pokarm zwiększa wchłanianie witaminy B1 z przewodu pokarmowego, dlatego tabletki należy przyjmować po posiłku, popijając niewielką ilością płynu.

Wchłanianie witaminy B1 zmniejszane jest przez alkohol i herbatę.

Jeśli witamina B1 przyjmowana jest razem z napojami zawierającymi siarczyny (np. wino), może ona ulec rozkładowi i tym samym stracić swoje właściwości.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Neurovit w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży i karmienia piersią przyjmowanie produktów leczniczych wielowitaminowych powinno odbywać się ściśle pod kontrolą lekarza i tylko w przypadku potwierdzonych laboratoryjnie niedoborów. Witaminy z grupy B przenikają do mleka matki. Ponadto witamina B6 może negatywnie wpłynąć na proces tworzenia pokarmu w okresie laktacji.  Dlatego należy porównać korzyści dla dziecka płynące z karmienia piersią i terapeutyczne korzyści dla matki w celu podjęcia decyzji o zaprzestaniu karmienia piersią lub przerwaniu stosowania produktu leczniczego.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Neurovit

Ulotka Neurovit – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Neurovit, 100 mg + 200 mg + 0,20 mg, tabletki powlekane (Thiamini hydrochloridum + Pyridoxini hydrochloridum +, Cyanocobalaminum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 854 razy

Rozmiar plku 55.59 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Neurovit m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Neurovit, 100 mg + 200 mg + 0,20 mg, tabletki powlekane (Thiamini hydrochloridum + Pyridoxini hydrochloridum +, Cyanocobalaminum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 324 razy

Rozmiar plku 53.22 KB

Cena - ile kosztuje Neurovit?

Cena Neurovit i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Neurovit.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Neurovit? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

36 komentarzy do “Neurovit”

 1. Mam ataksję tzn zanik mużdżka od około 10 lat neurovit biorę od 5 lat choroba się zatrzymała,lub przynajmniej spowolniła.S

  Odpowiedz
 2. Po 12 tabletkach odczulam ulge.. Kolano mnie bolalo od miesiaca. Lekarz myslal,ze to zator po covidzie. ale po deplerze okazalo sie, ze nie!!! bol nie do zniesienia! Zadne żele, zadne masci i zadne tabletki nie pomagaly..bol lekki jeszcze jest , ale zupelnie inny mmniej swidrujacy , mniej dokuczliwy. Moge juz spac. moge juz chodzic w miare normalnie , przestalam kulec.. Bylo mi niedobrze po pierwszych 4 tabletkach. teraz nie odczuwam tego dyskomfortu.. Biore 2 razy dziennie po2 szt. Po jedzeniu. duzo pije – ok. 2,5 l plynow dziennie.dzis Zaczynam czwarty dzien leczenia Neurovitem..Mysle, ze to dobry wybor.. Napisze za jakis czas, czy pomogł..

  Odpowiedz
 3. Dzisiaj wykupiłam opakowanie 100 szt zapłaciłam 63.90.W maju wywròciłam się na rowerze do dziś boli mnie kolano i kręgosłup.Pomogły mi tabletki aspicam które polecono mi w aptece ale p.dr neurolog kazała mi odstawić i przepisała Neurowit jak pomoże to napiszę

  Odpowiedz
  • Ja mam podobnie brałam tydzień. Bardzo się pocę i chodzę jak pijana. Ból pleców minął, ale ten lek widocznie nie jest dla mnie. Dodatkowo czuję częste podenerwowanie i napięcie wewnątrz siebie.

   Odpowiedz
 4. Bardzo dobry lek. Miałam brak czucia w opuszkach palców u rąk na skutek chwytania bardzo gorących rzeczy. Mogłam zaparzać herbatę razem z palcami i nic nie czułam. Kiedy dopadła mnie cieśń nadgarstka, przepisano mi neurovit. Po zjedzeniu 100 tabletek wróciło mi czucie w opuszkach i mniej dokuczała mi cieśń. Jak dla mnie lek ten był strzałem w dziesiątkę.

  Odpowiedz
 5. Ja zazywam Neurovit od 9 miesięcy na rwe kulszowa 2× dziennie i bóle mam nadal !!! Twierdzę że lek działa na każdego zupełnie inaczej

  Odpowiedz
 6. Biorę neurovit na bole barku-prawdopodobnie na tle nerwowym. Neurolog z SOR przepisał mi 3 razy po 1 tabletce przez miesiąc. Dla mnie osobiście super, a brałam ogromne dawki przeciwbólowych i nie pomogło. A pomógł dopiero neurovit – sama jestem zaskoczona

  Odpowiedz
 7. Rewelacyjny lek !!!!
  Od marca 19r. bardzo silny ból nogi (podobno od kręgosłupa) w każdej sytuacji dnia codziennego.
  Różne leki p\bólowe pomagały, albo i nie.
  Teraz ulga, wielka ulga. Bez skutków ubocznych.
  Polecam.

  Odpowiedz
 8. Neurovit wraz poduszką ortopedyczną przepisał mi lekarz na cierpnące w nocy ręce. Bóle rąk nie dawały spać i były coraz mocniejsze, Po paru dniach już o nich zapomniałem. Nie wiem co bardziej pomogło,ale o dziwo pierwszą przespaną noc bez bólu miałem w momencie gdy zasnąłem na PODUSZCE ORTOPEDYCZNEJ. Jestem wysportowany ćwiczę na siłowni i do tej pory śmiałem się z takich rzeczy jak własnie poduszka ortopedyczna,ale teraz ZWRACAM HONOR i polecam każdemu. Nie wiem jaki udział w tym miał Neurovit ale dziś go odstawiam ( brałem ok 2 tyg) bo niemalże równocześnie pojawiły sie u mnie zawroty głowy i jak widzę sa coraz częstsze i mocniejsze. W ulotce czytam ,że takie objawy mogą nastąpić więc go odstawiam a wtedy zobaczymy co z cierpnącymi rękami-MAM NADZIEJĘ ŻE BÓL NIE POWRÓCI!! ponieważ stawiam ,ze całą robotę zrobiła poduszka ortopedyczna której na pewno nie odstawię. Pozdro wszystkim

  Odpowiedz
 9. Drętwienie mi prawa noga i trochę lewa Takie wrażenie jakby kurczę złapał i trzymał tyle że kurczę boli a to nie boli a stopy pod spodem tak jakbym weszła w smole i to zastyglo Nieraz sprawdzam czy nie mam butów na nodze podczas kiedy nie mam Miał ktoś z Was tak proszę napiszcie Lika miesięcy temu brałam neurovit boje się że tekst skutek tego uboczny

  Odpowiedz
 10. Bralam neurovit przez miesiac na porazenie nerwu twarzowego pomogl Po jakims czasie bole wrocily ale juz sa do wytrzymania Teraz dretwieje mi prawa noga i juz nawet lewa stopa Czy to nie sa powiklania po leku?bo sa skutki uboczne takie

  Odpowiedz
 11. U mnie niestety brak pozytywów. Po zażyciu dwóch tabletek zauważyłam przyspieszone bicie serca, w nocy mrowienie w nodze prawej, która to była powodem zapisania leku, gdyż drętwiała. Kolejnego dnia już pojawiło się mrowienie w obu nogach- zwłaszcza podczas siedzenia. Trzeciej nocy mrowienie we wszystkich kończynach, noc nie przespana. Odstawiłam lek. Co ciekawe, lek ten brałam już kilka lat temu i wtedy nie zauważyłam żadnych objawów ubocznych. Widać wtedy miałam niedobór witamin a teraz nie.

  Odpowiedz
  • U mnie jest to samo mam zaplenie obwodow nerwowych biore ten lek trzy razy dziennie bola mnie nogi jak siedzę i rece od lokci po same palce masakra.

   Odpowiedz
 12. Niestety w moim przypadku lek się nie sprawdził. Wystąpiły skutki uboczne już po miesiącu stosowania. Mam niekontrolowane ruchy kończyn dolnych, neuropatie. Proszę czytać zawsze ulotki dołączone do leku.

  Odpowiedz
 13. 3 miesiące cierpiała na bóle krzyża Moja doktor pierwszego kontaktu przypisana mi ten lek i dicloDuo i po tygodniu WRESZCIE ulzylomi. Nie mogłam w ogóle chodzić, nie mogłam w nocy przewrócić się na drugi bok. Była to rwa kulszowa!
  Teraz jestem szczęśliwa duża ulga i moge funkcjonować nadal biorę leki
  Dziękuję Pani doktor Kuterze w Rumi.

  Odpowiedz
 14. Cierpiałam od 30 lat na tzw. nerwobóle, na które nawet tabletki przeciwdepresyjne nie miały skutku. Tydzień po zażywaniu „Neurowitu” ( rano i po poł. po 1 tabletce wg wskazań dla mnie od neurologa) bóle zniknęły prawie w 100 % ! Sama nie potrafię uwierzyć, bo stosowałam już tyle metod, że nie da się wyliczyć. Wreszcie coś pomogło na te uporczywe i nieznośne dolegliwości a przy tym nie odczuwam żadnych skutków ubocznych ! Polecam !!! Dziękuję Panu dr neurologowi za pomoc.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz