Substancja czynna: Witamina B1 (tiamina)

Witamina B1 – znana również pod nazwą tiamina i zaliczana do witamin rozpuszczalnych w wodzie. Witamina B1 odpowiada za regenerację i prawidłową pracę układu nerwowego i mięśni, reguluje gospodarkę wapniową oraz wspomaga działanie układu immunologicznego. Wskazana w niedoborach i zapobieganiu jej niedoborowi, zaburzeniach czynności układu nerwowego, mięśnia sercowego i mięśni szkieletowych, w alkoholizmie i zaburzeniach sercowo-naczyniowych spowodowanych niedoborem witaminy B1. Znajdziemy ją w produktach zbożowych pełnoziarnistych, warzywach, strączkach oraz mięsie. Witamina B1 dostępna jest w postaci tabletek i roztworu do wstrzykiwań. W farmacji występuje w postaci chlorowodorku tiaminy.

Niedobory tiaminy występują rzadko, ale mogą prowadzić do bólów i skurczów mięśni, zmęczenia, problemów z koncentracją, utraty apetytu, zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego oraz choroby beri-beri. Zapotrzebowanie na tiaminę wzrasta u osób starszych, palących papierosy, nadużywających alkoholu, spożywających duże ilości kawy i herbaty oraz osób narażonych na długotrwały stres.

Możliwe działania niepożądane: Nie zaobserwowano działań niepożądanych podczas przyjmowania witaminy B1 w tabletkach w zalecanych dawkach. Tiamina podawana dożylnie może wywołać reakcje anafilaktyczne lub inne reakcje uczuleniowe.

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami