Ostatnia aktualizacja: 26-09-2024
Podmiot odpowiedzialny | Woerwag Pharma GmbH & Co. KG |
Kod ATC | A11DB03 |
Procedura | NAR |
Substancja | Witamina B1 (tiamina), Witamina B6 (pirydoksyna) |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Milgamma N?
Milgamma N jest mieszaniną witamin z grupy B,
Lek stosowany jest w schorzeniach układu nerwowego o różnej genezie; w zapaleniu nerwów, neuralgiach, polineuropatii (np. cukrzycowej, alkoholowej), bólach mięśni (mialgia), w zespole korzonkowych, w niektórych postaciach zapalenia nerwu wzrokowego (pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego), półpaścu, w porażeniu nerwu twarzowego oraz jako środek wzmacniający.
Jaki jest skład Milgamma N, jakie substancje zawiera?
1 ml roztworu do wstrzykiwać zawiera 50 mg tiaminy chlorowodorku (Thiamini hyrochloridum), 50 mg pirydoksyny chlorowodorku (Pyridoxini hyrochloridum) i 0,5 mg cyjanokobalaminy (Cyanocobalaminum).
2 ml roztworu do wstrzykiwać zawierają:
Substancje czynne:
Tiaminy_chlorowodorek (witamina BI) i 00 mg
Pirydoksyny chlorowodorek (witamina B6) 100 mg
Cyjanokobalamina 1 mg
Substancje pomocnicze:
Alkohol benzylowy 40 mg, lidokainy chlorowodorek 20 mg, substancje do dostosowania fizjologicznego pH (wodorotlenek sodu), potasu heksacyjanożelazian III, sodu polifosforan, woda do wstrzykiwań.
Dawkowanie preparatu Milgamma N – jak stosować ten lek?
Poniższe informacje mają zastosowanie jeśli lekarz nie przepisze inaczej. Należy ściśle przestrzegać zaleceń dotyczących stosowania; w innym przypadku Milgamma N może nie zadziałać prawidłowo.
W poważnych i ostrych stanach bólowych i w celu szybkiego osiągnięcia wysokiego stężenia we krwi: początkowa dawka to 1 wstrzyknięcie (2 ml) na dobę. Po uspokojeniu ostrej fazy i w przypadku nie nasilonych objawów: 1 wstrzyknięcie 2 – 3 razy w tygodniu.
W przerwie miedzy wstrzyknięciami, w celu następczego leczenia łagodnych przypadków: I tabletka powlekana Milgammy 100 do 3 razy na dobę.
Roztwór do wstrzykiwań należy podawać głęboko domięśniowo.
Lekarz prowadzący zadecyduje jak długo należy przyjmować leczenie.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Jeśli wystąpią objawy przedawkowania, konieczna jest pomoc lekarska.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Milgamma N – czy mogę spożywać alkohol?
Nie dotyczy.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Milgamma N w okresie ciąży i karmienia piersią?
Przed zastosowaniem każdego leku należy’ poradzić się lekarza.
Dobowa dawka witaminy Bń do 25 mg jest bezpieczna w okresie ciąży i karmienia piersią. Milgamma N zawiera 100 witaminy B6 mg / ampułkę 2 ml i dlatego nie powinna być stosowana w okresie ciąży i karmienia piersią.
Ulotka Milgamma N – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Milgamma N - (50 mg + 50 mg + 0,5 mg)/ml, Roztwór do wstrzykiwań domięśniowych (Thiamini hydrochloridum + Pyridoxini hydrochloridum + Cyanocobalaminum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Milgamma N - (50 mg + 50 mg + 0,5 mg)/ml, Roztwór do wstrzykiwań domięśniowych (Thiamini hydrochloridum + Pyridoxini hydrochloridum + Cyanocobalaminum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność leku w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Z mojego doświadczenia z Milgammą N chciałbym podzielić się szczegółowymi obserwacjami dotyczącymi terapii bólów korzonkowych. Otrzymałem serię 5 zastrzyków w odstępach 2-3 dniowych, równolegle przyjmując doustny lek przeciwzapalny. Co szczególnie zwróciło moją uwagę, to systematyczne zmniejszanie się dolegliwości bólowych po każdym kolejnym zastrzyku. Choć częściowo może to być zasługa równoległej terapii przeciwzapalnej, jestem przekonany o skuteczności Milgammy. Biorąc pod uwagę cykliczny charakter moich dolegliwości (nawroty co 12-24 miesięcy), zdecydowanie będę rozważał ponowne zastosowanie tego leku przy kolejnym epizodzie.
Jeśli chodzi o komfort podawania, same zastrzyki nie są bardziej bolesne niż inne preparaty stosowane w leczeniu korzonków, takie jak Aglan czy Movalis. Należy jednak zaznaczyć, że mogą pojawić się miejscowe reakcje w postaci siniaków czy wyczuwalnych zgrubień. Z tego względu standardowo przepisywane intensywne kuracje z codziennymi iniekcjami przez 10 dni mogłyby powodować znaczny dyskomfort w miejscu podania. W moim przypadku rzadsze dawkowanie okazało się dobrym kompromisem między skutecznością a komfortem leczenia.
Odczuwam uporczywy, trudny do zniesienia ból w okolicy pośladka, który znacząco utrudnia mi codzienne funkcjonowanie. Dolegliwość ta jest na tyle intensywna i uciążliwa, że poszukuję skutecznych sposobów jej złagodzenia. Czy ktoś doświadczył podobnych objawów i może podzielić się swoimi doświadczeniami w radzeniu sobie z tak zlokalizowanym bólem? Interesują mnie szczególnie informacje o sprawdzonych metodach łagodzenia tego typu dolegliwości.
Po rozpoczęciu serii zastrzyków Milgamma N, zawierających witaminy z grupy B, zaobserwowałam niepożądaną reakcję alergiczną na lek. Objawy manifestowały się w postaci charakterystycznych zmian skórnych przypominających trądzik, które pojawiły się głównie w obrębie twarzy oraz na plecach. Zmiany miały charakter wyprysków i były bardzo widoczne. Ta reakcja dermatologiczna znacząco wpłynęła na mój komfort podczas terapii i zmusiła mnie do ponownej konsultacji z lekarzem prowadzącym. Jest to istotna informacja dla osób rozważających terapię tym preparatem, szczególnie jeśli mają skłonności do reakcji alergicznych.
W trakcie terapii zastrzykami Milgamma zaobserwowałam niepokojące wahania ciśnienia tętniczego. Po drugim zastrzyku wystąpił znaczący wzrost ciśnienia, który udało mi się ustabilizować do wieczora tego samego dnia. Sytuacja pogorszyła się jednak po trzecim zastrzyku – ciśnienie osiągnęło bardzo wysokie wartości i utrzymywało się na niebezpiecznym poziomie przez około 36 godzin. Podczas konsultacji z lekarzem prowadzącym przedstawiłam pełną listę przyjmowanych przeze mnie leków i mimo to otrzymałam zapewnienie, że nie ma przeciwwskazań do stosowania zastrzyków Milgamma w mojej sytuacji. Niemniej jednak reakcja mojego organizmu wskazuje na możliwe interakcje lub nadwrażliwość na składniki preparatu.
Kwestia dawkowania witamin z grupy B wymaga szczególnej uwagi ze względu na ich różny potencjał wywoływania skutków ubocznych. Podczas gdy dawka 1 mg cyjanokobalaminy jest stosunkowo bezpieczna, to już 100 mg tiaminy i pirydoksyny może powodować znaczące reakcje niepożądane. Stwarza to pewien dylemat terapeutyczny – z jednej strony zmniejszenie dawki do około 1/4 ampułki (co odpowiada 25 mg tiaminy i pirydoksyny oraz 0,25 mg cyjanokobalaminy) mogłoby zminimalizować skutki uboczne, jednak wiązałoby się to z wydłużeniem czasu terapii nawet czterokrotnie oraz zwiększeniem jej kosztów.
W przypadku występowania efektów niepożądanych warto rozważyć konsultację z personelem medycznym w celu dostosowania dawki poprzez podanie tylko części zawartości ampułki. Należy jednak mieć świadomość, że pozostała część preparatu nie nadaje się do późniejszego wykorzystania ze względu na utratę sterylności. Alternatywnym rozwiązaniem mogłoby być przyjmowanie wysokich dawek kobalaminy drogą doustną, szczególnie w formie podjęzykowej, jednak dostępność takich preparatów na polskim rynku jest ograniczona, a ich skuteczność może być różna u poszczególnych pacjentów.