Konsultacja merytoryczna:

Vitaminum B1 Teva

Tiamina jest jedną z witamin z grupy B, rozpuszczalnych w wodzie. W organizmie przekształcana jest do formy aktywnej – pirofosforanu tiaminy (kokarboksylaza). Pirofosforan tiaminy bierze udział w metabolizmie węglowodanów, w dekarboksylacji a-ketokwasów, kwasu pirogronowego i glutarowego oraz w cyklu przemian glukozy.

Po podaniu domięśniowym tiamina wchłania się bardzo szybko. Jest w całości rozprowadzana do tkanek i osiąga duże stężenia w tkance nerwowej (mózg, płyn mózgowo-rdzeniowy), sercu, mięśniach, nerkach i wątrobie. Przenika do mleka karmiących matek.

Ciężki niedobór witaminy B1 prowadzi do choroby beri-beri, której objawy mogą dotyczyć układu nerwowego (postać sucha) albo układu krążenia (postać mokra).

Wskazania
– Stany niedoboru witaminy B1

Leczniczo:
– choroba beri-beri, encefalopatia Wemickego,
– neuropatie, w tym polineuropatia ruchowo-czuciowa w przebiegu alkoholizmu lub cukrzycy,
– zespoły bólowe w neurologii i reumatologii (bóle głowy, bóle stawów i mięśni).

Profilaktycznie:
– stany zwiększonego zapotrzebowania na witaminę B1 (niewłaściwa dieta, nadczynność tarczycy, przewlekły alkoholizm, przewlekłe infekcje, przewlekła gorączka, utrzymująca się biegunka, nadmierny wysiłek fizyczny przez długi okres czasu, stany ogólnego osłabienia, wyczerpania fizycznego i umysłowego),
– odżywianie pozajelitowe,
– choroby jelit przebiegające z zaburzeniami trawienia i wchłaniania.

Wspomagająco:
– rzadkie wrodzone zaburzenia metaboliczne (choroba syropu klonowego, niedobór karboksylazy pirogronianu, hiperalaninemia),
kardiomiopatia alkoholowa,
– niewydolność mięśnia sercowego,
– zaburzenia przemiany węglowodanów, szczególnie w cukrzycy – w stanach zagrażającej śpiączki cukrzycowej,
– zatrucia,
– półpasiec,
– rzucawka porodowa,
– choroby wątroby i dróg żółciowych,
– śpiączka i hipotermia niewiadomego pochodzenia (podejrzenie encefalopatii Wemickego).

Pozajelitowo lek stosuje się zwykle w przypadkach, w których podanie doustne nie jest zalecane (nudności, wymioty, stany przed- i pooperacyjne) lub niemożliwe (stany upośledzonego wchłaniania lub po resekcji żołądka).

Jaki jest skład Vitaminum B1 Teva, jakie substancje zawiera?

1 ml roztworu zawiera jako substancję czynną 25 mg chlorowodorku tiaminy

Substancja pomocnicza: woda do wstrzykiwań.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Vitaminum B1 Teva – jak stosować ten lek?

Lek podaje się domięśniowo.

Zapobiegawczo: zwykle 25 mg na dobę. Dawkę ustala lekarz (w zależności od stopnia niedoboru u pacjenta).

Leczniczo:

Dorośli
Dawka terapeutyczna wynosi od 10 mg do 100 mg, do 3 razy na dobę, w zależności od stopnia niedoboru tiaminy.

Leczenie obejmuje zwykle od 15 do 20 wstrzyknięć. W ciężkich przypadkach czas leczenia do momentu uzyskania poprawy klinicznej, jest długi.

Choroba beri-beri: od 50 do 100 mg na dobę w dawkach podzielonych, do uzyskania odpowiedzi terapeutycznej (zwykle do 2 tygodni), następnie – 10 mg, 2 razy na dobę.

W ciężkich przypadkach niedoboru witaminy Bi dawkę dobową leku można zwiększyć do 200 mg – 300 mg, np. w leczeniu encefalopatii Wernickego stosuje się dawkę co najmniej od 100 do 200 mg na dobę przez pierwsze 3 dni (w ciągu pierwszych 12 godzin dawka może wynosić nawet do 1000 mg).

Śpiączka i hipotermia niewiadomego pochodzenia: 50 mg do 100 mg.

Stosowanie u dzieci i młodzieży:
Stany niedoboru witaminy Bi: zwykle od 10 do 25 mg na dobę. Wrodzone zaburzenia metaboliczne: od 10 do 20 mg, 2 razy na dobę.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie obserwowano objawów przedawkowania tiaminy.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Vitaminum B1 Teva – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Vitaminum B1 Teva w okresie ciąży i karmienia piersią?

Suplementacyjne (uzupełniające zapotrzebowanie) dawki tiaminy podawane w ciąży nie powodują żadnych działań niepożądanych.

Tiamina przenika do mleka matki. Brak doniesień o występowaniu jakichkolwiek działań niepożądanych podczas stosowania zalecanych dawek dobowych u kobiet karmiących piersią.

Ulotka Vitaminum B1 Teva – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Vitaminum B1 Teva 25 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań (Thiamini hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 18 razy

Rozmiar plku 338.65 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Vitaminum B1 Teva m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Vitaminum B1 Teva 25 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań (Thiamini hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 25 razy

Rozmiar plku 338.65 KB

Cena - ile kosztuje Vitaminum B1 Teva?

Cena Vitaminum B1 Teva i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Vitaminum B1 Teva.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Vitaminum B1 Teva? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Suplement diety Sylimaryna zawiera wysokiej jakości ekstrakt z nasion ostropestu plamistego, czyli źródło sylimaryny. Preparat jest przeznaczony do stosowania jako uzupełnienie codziennej diety w składniki, które wspierają prawidłową pracę wątroby.

PEPTHYM X THYMUS to jeden ze złożonych suplementów diety, który dzięki unikalnemu składowi wzmacnia organizm i pobudza naturalne mechanizmy obronne, zwiększając odporność.

Cellulit to wróg numer jeden każdej kobiety. To przez niego katujemy się na siłowni i rezygnujemy z niezdrowego jedzenia. Aby walka z cellulitem była jeszcze efektywniejsza, warto wypróbować suplement diety AloeLive Cellulit.

SINULAN DUO FORTE jest suplementem diety ułatwiającym oddychanie i rozrzedzanie wydzieliny, zalegającej w drogach oddechowych (nosie lub zatokach). Łagodzi stany zapalne i zwalcza bakterie.

Aż 50mg cynku w każdej tabletce suplementu diety Zinc 50mg marki Now Foods pozwoli uzupełnić codzienną dietę w ten ważny dla organizmu składnik. Cynk przede wszystkim wspomaga ochronę komórek przed stresem oksydacyjnym.

Niacyna to inaczej witamina B3. Suplement diety Niacin 500mg marki Now Foods w jednej kapsułce zawiera aż 500mg niacyny. Preparat polecany jest jako uzupełnienie codziennej diety w witaminę B3 u osób powyżej 18. roku życia.

Wytrzymała i elastyczna Szczoteczka międzyzębowa Elgydium Clinic Trio Compact 012 z dwukolorowym włosiem dociera do trudno dostępnych miejsc i usuwa skutecznie płytkę nazębną. Produkt stanowi doskonałe uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej.

Kapsułki z cholekalcyferolem są bezpieczne zarówno dla dorosłych, jak i niemowląt. Mogą być przyjmowane w całości lub w przypadku dzieci tylko ich zawartość. Bioaron Witamina D 800j.m. to wsparcie dla kości, zę…

Preparat do stosowania jako uzupełnienie codziennej diety w składniki zawarte w preparacie. Suplement diety Swanson Full Spectrum Alfalfa 400mg zawiera w składzie wysokiej jakości nasiona lucerny siewnej. Suplement diety wskazany dla osób dorosłych.

GINEintima Test pH, to innowacyjny produkt dzięki któremu możliwe jest określenie poziomu pH metodą diagnostyczną, która w większości przypadków pozwala zróżnicować obecność w pochwie zakażenia grzybiczego (pH ≤ 4,5) lub bakteryjnego (pH &…

Masz dość nudnych kanapek z serem i szynką? Masło orzechowe Allnutrition 100% Peanut Butter Crunch to urozmaicenie, którego szukasz! Masło z orzeszków ziemnych to cenne źródło między innymi witaminy E oraz nienasyconych kwasów…

Termofor gumowy Gum-Med w pokrowcu, to dobrze znany i często stosowany produkt, który po wlaniu do niego gorącej wody stanowi miły i pomocny w łagodzeniu bólu okład. Ciekawa design pokrowca z małym pingwinem…

Poszukując preparatu zawierającego witaminę K, należy zwracać uwagę, w jakiej postaci ona występuje. Najlepszą jest witamina K2 MK7, taką można znaleźć w suplemencie diety Naturalna Witamina K2 200mcg VitaMk7 z Natto marki Laborell.

MEDIDERM to preparat w postaci kremu, który działa kojąco i neutralizuje swędzenie i pieczenie. Ponadto wykazuje właściwości pielęgnujące i przynosi ulgę przy przesuszeniu skóry, jednocześnie nie przynosząc uczucia…

Preparat do stosowania u dorosłych oraz dzieci powyżej 10. roku życia jako uzupełnienie diety w wapń oraz witaminę C. Zawarty w suplemencie diety Calcium Teva z witaminą C wapń wspiera właściwe funkcjonowanie mięśni i utrzymanie…

Tabletki Tonizujące, to preparat zawierający naturalne surowce: kwiatostan głogu, owoc głogu, ziele serdecznika i ziele nostrzyka, które wpływają korzystnie na wydolność serca i mięśnia sercowego – zwłaszcza u osób w wieku starczym.

SWANSON Grzybek Agaricus Blazei należy do grupy suplementów diety podawanych doustnie. Stanowi źródło antyoksydantów, wspomaga funkcjonowanie systemu immunologicznego i odbudowuje florę bakteryjną jelit.

Sachol Fresh Płyn do płukania jamy ustnej, jest preparatem stanowiącym uzupełnienie codziennej higieny zębów i całej jamy ustnej. Pomaga w profilaktyce próchnicy i zapaleń dziąseł oraz wpływa na prawidłowe…

URGO Stop obgryzaniu paznokci & regeneracja lakier skutecznie zniechęca do obgryzania paznokci oraz ssania kciuka. Ponadto pozytywnie wpływa na stan paznokci, odżywia je i silnie regeneruje. Posiada gorzki smak.

Dwie różnokolorowe kapsułki i aż sześć składników odżywczych to suplement diety Doppelherz Aktiv Mama Premium dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Składniki preparatu wspomagają organizm mamy i wspierają rozwój dziecka.