Tiavella

Tiavella to lek w postaci tabletek powlekanych, który zawiera benfotiaminę, czyli witaminę B1. Jest dostępny bez recepty. Stosowany jest w przypadku niedoborów witaminy B1, które nie mogą być wyrównane dietą oraz w stanach wzmożonego zapotrzebowania na tę witaminę, takich jak ciąża, karmienie piersią lub cukrzyca. Zaleca się stosowanie 3-6 tabletek powlekanych na dobę (150 - 300 mg), jednak o dokładnym dawkowaniu zadecyduje lekarz.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Tiavella to tabletki witaminowe zawierające benfotiaminę (witamina B1).

Stosowane są w leczeniu niedoboru witaminy B1 (stan, w którym organizm nie posiada wystarczającej ilości witaminy), którego nie można opanować za pomocą odpowiedniej diety.

Witamina B1 występuje naturalnie w wielu produktach spożywczych (szczególnie w drożdżach, zbożach pełnoziarnistych, mięsie i fasoli), jednak organizm czasami wymaga jej uzupełniania. Może to być spowodowane faktem, że dieta nie zawiera wystarczającej ilości witaminy B1 lub organizm nie wchłania jej w wystarczających ilościach. Pacjent może również mieć zwiększone zapotrzebowanie na witaminę B1 (np. w przypadku cukrzycy), zwłaszcza, jeśli następuje szybkie wydalanie jej z organizmu (np. w moczu), jeśli w przeszłości spożywał nadmierne ilości alkoholu, lub jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią.
Lek Tiavella jest wskazany do stosowania u pacjentów dorosłych.

Skład

– Substancją czynną jest benfotiamina (witamina B1). 1 tabletka powlekana zawiera 50 mg
benfotiaminy.
– Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, powidon K30, kroskarmeloza sodowa, talk (E 553b), krzemionka koloidalna bezwodna, glicerolu dibehenian
Otoczka: Opadry II white o składzie: alkohol poliwinylowy (E 1203), tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 3350 (E 1521), talk (E 553b).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lekarz zdecyduje o dokładnym dawkowaniu w zależności od stanu zdrowia.

Zazwyczaj dawka dobowa wynosi 150 do 300 mg benfotiaminy (3 do 6 tabletek powlekanych na dobę).

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Lek Tiavella nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży do 18 lat z uwagi na brak dostępnych danych.

Pacjenci z zaburzeniem czynności nerek
W przypadku zaburzenia czynności nerek lekarz przepisze zwykłą dawkę.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
Należy poinformować lekarza o występujących u pacjenta zaburzeniach czynności wątroby.

Sposób podawania
Do stosowania doustnego.
Tabletkę powlekaną można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłku i należy połykać ją w całości, nie rozgryzając, popijając szklanką wody. Tabletkę można dzielić na dwie równe dawki.

Czas trwania leczenia
Czas trwania leczenia zależy od przyczyny niedoboru witaminy B1 oraz od powodzenia leczenia. Po około 4 tygodniach lekarz dokona ponownej oceny stanu zdrowia pacjenta.

Przedawkowanie

Zazwyczaj nie jest konieczna interwencja medyczna.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jedzenie i picie (alkohol)

Witaminy B1 nie należy przyjmować jednocześnie z napojami zawierającymi siarczyny (np. wino), ponieważ mogą one powodować nadmierne metabilizowanie witaminy B1 przez co traci ona swoje działanie.

Podczas przyjmowania tego leku nie należy spożywać alkoholu, ponieważ zmniejsza on wchłanianie witaminy B1 w jelicie i ma negatywny wpływ na zdolność do jej magazynowania i metabolizm.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Dotychczas nie stwierdzono żadnych oznak negatywnego wpływu na płodność.

Ulotka Tiavella

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Tiavella (forum)

Stosujesz Tiavella? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Tiavella. Podziel się doświadczeniami na forum.