Saxenda

Saxenda to lek stosowany w leczeniu otyłości u dorosłych osób z indeksem masy ciała (BMI) równym lub większym niż 30 kg/m², lub 27 kg/m² w przypadku występowania powiązanych z nadwagą lub otyłością problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, dyslipidemia. Saxenda działa poprzez zwiększenie uczucia sytości i zmniejszenie apetytu. Substancją czynną zawartą w leku Saxenda jest liraglutyd będący agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu typu 1 (GLP-1). Produkt leczniczy wydawany jest na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Saxenda jest lekiem powodującym zmniejszenie masy ciała, zawierającym substancję czynną liraglutyd. Substancja ta przypomina naturalnie występujący hormon, zwany GLP-1, który jest uwalniany w jelitach po posiłku. Saxenda działa poprzez wpływ na receptory w mózgu, które kontrolują apetyt, powodując uczucie pełności i zmniejszenie odczucia głodu. Może to pomóc w ograniczeniu ilości spożywanego pokarmu i zmniejszeniu masy ciała.

W jakim celu stosuje się lek Saxenda
Saxenda jest produktem wspomagającym utratę masy ciała, stosowanym łącznie z dietą i ćwiczeniami fizycznymi u osób dorosłych w wieku 18 lat i powyżej, u których:
• BMI wynosi 30 lub powyżej (otyłość) lub
• BMI wynosi od 27 do mniej niż 30 (nadwaga) oraz u których występują stany związane z nadwagą (takie jak cukrzyca, wysokie ciśnienie tętnicze, nieprawidłowy poziom tłuszczów we krwi lub zaburzenia oddychania podczas snu zwane „bezdechem sennym”).

Wskaźnik masy ciała (ang. Body Mass Index, BMI) jest współczynnikiem masy ciała w stosunku do wzrostu.

Stosowanie leku Saxenda należy kontynuować tylko wówczas, gdy początkowa masa ciała zmniejszyła się o co najmniej 5% w ciągu 12 tygodni stosowania leku w dawce 3 mg/dobę (patrz punkt 3). Aby kontynuować leczenie należy skonsultować się z lekarzem.

Dieta i ćwiczenia
Lekarz rozpocznie od wprowadzenia diety i programu ćwiczeń fizycznych. Należy stosować się do tych zaleceń w trakcie leczenia lekiem Saxenda.

Skład

Substancją czynną leku jest liraglutyd. Jeden ml roztworu do wstrzykiwań zawiera 6 mg liraglutydu. Jeden fabrycznie napełniony wstrzykiwacz zawiera 18 mg liraglutydu.

Pozostałe składniki to: disodu fosforan dwuwodny, glikol propylenowy, fenol, kwas chlorowodorowy i wodorotlenek sodu (do dostosowania pH) oraz woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Lekarz rozpocznie od wprowadzenia diety i programu ćwiczeń fizycznych. Należy stosować się do tych zaleceń w trakcie leczenia lekiem Saxenda.

Jaką ilość leku należy wstrzykiwać
Leczenie rozpoczyna się od niskiej dawki, którą należy stopniowo zwiększać w ciągu pierwszych pięciu tygodni leczenia.
• Dawka początkowa leku Saxenda wynosi 0,6 mg raz na dobę, przez co najmniej tydzień.
• Należy zwiększać dawkę o 0,6 mg co tydzień, aż do osiągnięcia zalecanej dawki 3,0 mg raz na dobę.

Lekarz udzieli informacji, jaką ilość leku Saxenda należy przyjąć w kolejnych tygodniach terapii.
Zwykle zalecany jest sposób dawkowania przedstawiony w tabeli poniżej.

Tydzień 1. 0,6 mg raz na dobę
Tydzień 2. 1,2 mg raz na dobę
Tydzień 3. 1,8 mg raz na dobę
Tydzień 4. 2,4 mg raz na dobę
Od 5. tygodnia 3,0 mg raz na dobę

Po osiągnięciu zalecanej dawki 3,0 mg w tygodniu 5. należy ją utrzymać do końca terapii. Nie należy dalej zwiększać dawki.

Wyniki leczenia lekarz będzie oceniać regularnie.

Jak i kiedy stosować lek Saxenda
• Przed pierwszym użyciem wstrzykiwacza, lekarz lub pielęgniarka pokażą, jak należy go używać.
• Lek można przyjmować o każdej porze dnia, razem z pokarmem i napojami lub niezależnie od nich.
• Należy przyjmować lek w przybliżeniu o tej samej porze każdego dnia – pacjent może wybrać najbardziej dogodną dla siebie porę. Miejsce wstrzyknięcia
Lek należy wstrzykiwać pod skórę (wstrzyknięcie podskórne).
• Najlepsze miejsca do wykonania wstrzyknięcia to przednia część talii (brzuch) lub ud oraz ramię.
• Nie należy wstrzykiwać leku do żyły ani do mięśnia.

Szczegółowa instrukcja znajduje się na końcu załączonej poniżej ulotki ulotki.

Przedawkowanie

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Saxenda

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku Saxenda, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku.

Pacjent może wymagać leczenia. Mogą wystąpić następujące objawy:
• mdłości (nudności),
• wymioty.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek Saxenda można przyjmować razem z pokarmem i napojami lub niezależnie od nich.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, nie powinna stosować produktu Saxenda. Brak jest danych na temat wpływu leku na zdrowie dziecka.

Nie należy karmić piersią podczas stosowania leku. Brak jest informacji dotyczących przenikania leku do mleka matki.

Ulotka Saxenda

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Saxenda (forum)

Stosujesz Saxenda? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

177 komentarzy do “Saxenda”

 1. Stosuję Saxendę od 18 maja czyli 48 dni. W tym czasie schudłam 7 kg. Pierwszy tydzień brałam dawkę 0,6, teraz 1,2, na razie nie zwiększam bo czuję, że i tak ciagle działa, jedynie podczas miesiączki czułam większy głód. Przez pierwsze 2 dni bolała mnie trochę głowa, potem do 2 tyg miałam uczucie mdłości, szczególnie w momencie jak już organizm uznawał, że jestem najedzona. Potem była zgaga szczególnie po glutenie i nabiale, które prawie całkiem na ten moment odstawiłam. Teraz nie odczuwam już żadnych efektów ubocznych.
  Na początku waga spadała szybciej, ostatnio jest to około 1 kg na tydzień. Stosuję post przerwany 8/16 (11.00-19.00 jem, Saxendę podaję sobie około godz. 13) do tego ćwiczenia praktycznie codziennie 10 min hula-hop, 20 min na ławeczce ręce i nogi, przysiady i brzuszki 3 serie po 15, w przyszłości mam w planie zwiększyć ilość serii. Co do diety to raz na parę dni zjem jakiś słodycz, obiady jem normalne często ziemniaki, kawałek mięsa i surówki, na śniadanie owoce i musli. Dziennie zjadam 2 większe (śniadanie i obiad) oraz jeden mały posiłek (czasami tylko te dwa większe).
  Póki co jestem zadowolona z efektów, praktycznie nie chodzę głodna, mimo 16 godz bez jedzenia w ciagu doby. Jedyne do czego mogę się przyczepić na ten moment to pojawiające się w niektórych miejscach ciała wysypki, ale zawsze miałam problemy alergiczne związane z jedzeniem i pojawiające się pokrzywki więc przymykam na to oko.

  Odpowiedz
 2. Biorę Saxendę od 2mcy waga 16kg bez katowania się. Stosuje dietę IG codziennie nie mniej niż 10tys kroków i co tydzień powiększam dystans.
  Odstawiłem całe „dobro” (a było tego na prawdę dużo) którym się raczyłem przez lata i stwierdzam że można bez tego żyć a waga stała się moim przyjacielem i cotygodniowym motywatorem do kolejnego tygodnia

  Odpowiedz
 3. Właśnie kończę cykl zażywania Saxendy. Lek jest irytująco nieskuteczny a z ćwiczeniami i odpowiednią dietą to ja mogę schudnąć bez tego dziadostwa. Mam nadzieję że po 3ch miesiącach zgagi i refluksu spowodowanego przyjmowaniem tego badziewia nie zaszkodziłem sobie za bardzo.

  Odpowiedz
 4. Witam, nie używajcie leków na własną rękę. Saxendę stosujemy pod kontrolą lekarza robiąc odpowiednie badania kontrolne w międzyczasie. Po schudnieciu schodzi się powoli na minimalne dawki i utrzymuje je przez rok i dopiero wtedy można ten lek odstawić. W tym czasie należy zmienić nawyki żywieniowe, przyzwyczaić się do mniejszych porcji jedzenia i zacząć ruszać tyłek. Jeśli ktoś jest chory to zapewne lekarz wydłuży kurację o kolejne lata. pozdro

  Odpowiedz
 5. Witam. Ja przyjmuje lek Saxenda od 22 kwietnia, na obecną chwilę moja waga spadła 27kg. Więc jak najbardziej polecam lek. Każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na leki. Na początku były bardzo silne bóle brzucha i wymioty ale po 2 tygodniach wszystko wróciło do normy.

  Odpowiedz
  • Witam. Z jakiej wagi zleciało aż 27 kg w tak krótkim czasie ? I co Pani dodatkowo robiła,jakieś ćwiczenia,zmiana żywienia?
   Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam ?

   Odpowiedz
 6. Witam. Jestem rozczarowana tym lekiem ponieważ nic nie schudłam. Nawet kilograma. ? Nie mam też żadnych skutków ubocznych ale waga stoi w miejscu i ciągle jest wilczy apetyt zużyłam całe opakowanie . Wielkie nadzieje w nim pokładałam a tu lipa. Nie polecam

  Odpowiedz
 7. Zawiedziona. Saxende zaczęłam brać 22 lipca. Nad ranem obudziłam się z silnym bólem głowy i bardzo wysokim ciśnieniem 150/100/95..przyjełam 2 tabl przeciwbólowe. Przez cały dzień miałam większe i mniejsze bóle głowy. W nocy z 23 na 24.07 ponownie okropny ból głowy, sztywność całej twarzy, ból głęboko w uszach oraz wymioty, które trwały do następnego dnia. Tabletki przeciwbólowe pomagały słabo lub na bardzo krótko. ciśnienia nie dało się zbić utrzymywało się na granicy 155/105 i tętno 95/100..leczę się na nadciśnienie tętnicze od wielu lat moje ciśnienie na lekach to 125/85/75. Dodatkowo mam cukrzycę 2 i biorę lek na obniżenie cukru na noc. Mam sporą nadwagę bo 30kg. Zapomniałam dodać, że wystąpiły bóle brzucha, być może od torsji, tego nie wiem. Brak apetytu również się pojawił. Dzisiaj 25.07 odstawiłam saxendę ponieważ boję się ryzykować.. po sześciu godzinach ciśnienie powoli się obniżyło, ale wystąpiła biegunka. Zaznaczam, że lek po krótkiej konsultacji przepisał mi endokrynolog, ale kiedy potrzebowałam konsultacji o stanie mojego zdrowia Pani endokrynolog odesłała mnie do lekarza rodzinnego..czy to nie jest śmieszne. Proszę by wszyscy, którzy zdecydują się na przyjmowanie tego leku, bardzo się zastanowili..

  Odpowiedz
  • Czytając Cię mam wrażenie ze ty potrzebujesz psychiatry. Jesteś lekomanką! Zamiast iść do lekarza bierzesz potężne dawki leków przeciwbólowych. Poza tym czytaj ulotki, tam sa wypisane objawy uboczne!

   Odpowiedz
 8. Przyjmowałam saxende 2 miesiece. Pierwszy miesiąc spadek wagi 4,5 kg, brak apetytu, jedzenie mogło dla mnie nie istnieć, cudowny stan. Z minusów senność nie do opanowania przez pierwsze 2 tyg, ten objaw na szczęście minął, uczucie przepełnienia, odbijanie. Po 3 tyg pojawily sie ogromne czerwone, swędzące plamy w miejscu wkłucia. Po konsultacji z lekarzem zaczęłam podawać lek nie bezpośrednio z lodówki, a dopiero jak osiągnął temperaturę pokojowa. Uczulenie mimo to nadal sie pojawiało, ale trochę mniejsze. Przez caly okres występowały czasami nagłe skurcze, bóle brzucha, jelit, czasem biegunka.W drugim miesiącu stosowania leku, przestał on na mnie działać, utrzymywałam wagę, ale nic nie schudłam. Nawet stosując juz docelowa maksymalna dawkę. Za to po odstawieniu pojawił sie olbrzymi apetyt, chęć jedzenia non stop, tragedia. Nawet przed stosowaniem Saxendy nigdy nie miałam takiego wilczego głodu jak teraz i mam nadzieję, ze to tylko kwestia czasu i sie to uspokoi. Koszt leku wysoki – 3 wstrzykiwacze w pierwszym miesiącu starczają na troche ponad miesiąc – u mnie koszt w aptece 400 zl. Niestety przy dawce docelowej, te 400 zl starczy na 18 dni, wiec cena kuracji miesięcznej szybuje do góry. Dodatkowo ja stosowałam igły/zamienniki za 0,20 zl polecone przez panią farmaceutkę, a nie te które nakazuje używać producent – które wychodzą po okolo 1,30 za sztukę i ciężko je gdziekolwiek znaleźć. Po swoim doświadczeniu do leku nie wrócę.

  Odpowiedz
   • Roztwór do wstrzykiwań Saxenda stosuje się do kontroli masy ciała u osób dorosłych z otyłością lub nadwagą, łącznie z odpowiednio dopasowaną dietą oraz wysiłkiem fizycznym. Lek wydawany jest wyłącznie na receptę i nie podlega refundacji. W opakowaniu znajdują się 3 wstrzykiwacze zawierające po 3 ml preparatu

    Odpowiedz
 9. Biorę 4 tygodnie. Ale pierwsze 2 się za bardzo nie ograniczałam. Doszłam już do dawki 2,4 i dopiero zaczęłam odczuwać efekty i uboczne. Wzdęty brzuch, brak apetytu, dyskomfort w żołądku zmęczenie. Skusiłam dopiero 3-4kg. Ale mam nadzieję że będzie lepiej, bo do tej pory przy insulinooporonsci tylam dosłownie z powietrza.

  Odpowiedz
  • Ja wzielam dwa zastrzyki
   Bol zoladka brak apetytu mdłości
   Ale najgorsze to ogromne zmęczenie, nie byłam w stanie iść do pracy i przez dwa dni tylko spałam

   Odpowiedz
  • witam, mam pytania czy te wzdęcia brzucha po jakimś czasie ci ustały bo ja biorę od 5 tygodni po prostu czuję że mam balon tylko wsadzić igłę i pęknie, dziękuję bardzo

   Odpowiedz
 10. Ja przez miesiąc stosowałam 0.6 bo mi to starczało, ale dziś zepsuł się ten cały ołówek, nie mogę go przekręcić na dawkę 1,2 :( muszę iść do apteki, reklamować :(

  Odpowiedz
 11. A mi po miesiącu wstrzykiwania 0.6 zepsuł się ten cały ołówek, nie mogę go przekręcić na dawkę 1,2 :( muszę iść do apteki, reklamować :(

  Odpowiedz
 12. Ja biorę lek Saxenda 2 tygodnie. Utrata wagi 3 kg niestety bardzo częste wymioty. Nic nie da się zjeść bo kończy się to niestety jak się kończy. Brak jakiegokolwiek apetytu do jedzenia.

  Odpowiedz
  • Hej biore lek tydzien i po tygodniu mam 1,6 kg :) Bardzo sie ciesze bo na mnie nic nie działało… nie czuje głodu jem do godziny 17 max 18… lek biore o godzinie 19… skutków ubocznych brak… jedyne co zauwazyłam to ze jestem senna i szybko chodzę spać. lekarz kazał mi brać dawke 0,6 do tej pory az bedzie działał czyli nie bede glodna… ale ja dzis zwiekszam dawke do 1,2 najwyzej ta pociagne dłużej…

   Odpowiedz
  • ponoć wymioty są dlatego że się je za dużo,skoro nie możesz jeść to znaczy że nie trzeba organizm musi ruszyć zapas czyli tłuszcz, ja przez 3 dni miałam mdłości ale to od jedzenia jem wtedy gdy jest głód a lek podaję wieczorem by nie podjadać o 20

   Odpowiedz
 13. Dziś mija 30 dni odkąd biorę. Waga spadła w tym czasie o 6,5 kg. Co tydzień zwiększam dawkę. Ogólnie mdłości następnego dnia po zwiększeniu dawki. Senność i sen już kolo 20 (normalnie zasypiam ok. 22:30). Jem mało bo nie chce się jeść. Jeszcze tydzień i robię przerwę. Dieta i zobaczymy czy będzie mój.

  Odpowiedz
 14. Zastanawiam się nad kuracją z Saxendy. Czy ktoś stosuje najniższa dawkę dłużej niż zalecany schemat i to działa? Czy jednak trzeba stopniowo dawki zwiększać i dojść do tej maksymalnej wg zaleceń producenta?

  Odpowiedz
  • Stosowana 0.6 przez 14 dni, zamiast tygodnia, teraz lekarz zalecił kontynuacje dawki 1.2 możliwie najdłuższy czas, na mnie działa tak, że jem z czystego rozsądku, moja 3 tydzień, czułam się dobrze, teraz mam wrażenie że jestem rozdrazniona i czuje niepokój

   Odpowiedz
 15. Dzień dobry. Z mojego doświadczenia mogę napisać, że zaczęłam przyjmować Saxende po konsultacji z lekarzem diabetologiem-endokrynologiem w lipcu 2021r.Początki nie były kolorowe. Częste nudności, uczucie zmęczenia, u mnie były też problemy ze snem. Dopiero po miesiącu wszystko się uspokoiło i nie miałam już żadnych dolegliwości. Pomagało też picie dużej ilości wody, około 2 l. Przez ten czas schudłam jakieś 10 kg i utrzymuję ten efekt już od 5 miesięcy. Teraz jestem na etapie, że będę kończyć branie leku tylko muszę się skonsultować z lekarzem jak to zrobić. Na wstępnej rozmowie z lekarzem też mi powiedział, że najlepiej przyjmować lek około roku ponieważ organizm przyzwyczai się do mniejszych porcji, żeby nie było jo-jo.

  Odpowiedz
  • witaj Aga,
   powiedz gdzie zakupiłas i jakie igły do Saxendy.
   Ja mam dwa rodzaje i wydaje mi sie ,że gdy wstrzykuje to mi ta ciecz cieknie i nie dostaje sie do organizmu.
   Poradż proszę bo zużyłam dwa pisaki i ciagle cieknie

   Odpowiedz
   • lek w aptece na receptę igły 5 lub 6 też w aptece grosze kosztują,jak wstrzykniesz to poczekaj chwilę nie wyciągaj od razu wstrzykiwacza

    Odpowiedz
  • witaj Agnieszko, możesz podzielić się informacją jak zakończyłaś terapię saxendą? czy przerwałaś nagłe czy stopniowe zmniejszanie – szczegóły jak to wygląda, ja jestem wprawdzie na etapie początkowym ale warto już wiedzieć dziękuję
   Urszula

   Odpowiedz
 16. Witam . Mam pytanie Czy ktoś z was odstawił już lek saksenda ? Planuje odstawic i chciałabym wiedzieć jak to wyglądało u was ?

  Odpowiedz
 17. Witam. Saxende biorę 5 tydzień. Z zaleceń kardiologa zatrzymałam się na dawce 1.8 i tak mam przyjmować cały czas. Póki co schudłam 7 kg. Jem dużo mniejsze porcje, nie czuję głodu. Samopoczucie ogólnie dobre, przy zmianie dawki trochę mdliło, ale do zniesienia. Jestem zadowolona z działania i efektów.

  Odpowiedz
 18. Witam, biorę saxenda trzeci tydzień, do tego dieta, zwiększona aktywność fizyczna straciłam 3kg, przez 2 dni miałam lekkie nudności, żadnych innych skutków ubocznych polecam:)

  Odpowiedz
 19. Witam,stosuję kurację Saxendą już drugi tydzień, spadek masy to 4 kg,brak apetytu,jem małe ilości, bo więcej nie jestem w stanie,na początku i przy zmianie dawkowania mdłości, ogólne złe samopoczucie i odbijanie,po 3 dniach przechodzi.Jeżeli spadek masy będzie się utrzymywał, to warto te niedogodności przetrwać. Męczę się już kilka lat z insulinoopornością,dieta dała spadek minus 25 kg,a później wszystko stanęło. Ten lek jest dla mnie ogromną szansą, dlatego nie poddaje się. Oczywiście zmiana nawyków żywieniowych i ćwiczenia, bez tego cudów nie ma. Pozdrawiam wszystkich, którzy męczą się z nadwagą.

  Odpowiedz
 20. Lek jest drogi, ale działa rewelacyjnie. Biorę go dokładnie 2 tygodnie i 2 dni schudłam przez ten czas 4,5 kg. Są mdłości rzeczywiście podczas przyjmowania leku, ale są one do zniesienia. Nie wymiotowałam przy nich ani razu. Dobra rada brzmi: „ Bierz lek o jednej godzinie i pij minimum 2,5 litra wody na dobę”. To wydaje się bardzo dużo dla kogoś nie przyzwyczajonego, ale wystarczy ściągnąć aplikację przypominającą o piciu wody i będzie ok. Dodatkowo lek rzeczywiście utrzymuje poziom cukru i insuliny na odpowiednim poziomie. Człowiekowi nie chce się spać w ciągu dnia, po posiłku itp. Ośrodek odpowiedzialny za uczucie głodu zostaje zablokowany, więc nie podjadamy, mamy dużo energii. Polecam wszystkim z czystym sumieniem

  Odpowiedz
  • Strasznie ale to strasznie boję się skutkow ubocznych. Będę brała za tydzień pierwszy zastrzyk. Dużo pracuje i boję się czy dam radę. Czy te nudności mdłości biegunki o których piszą da się „przechodzić”? Gdzie Państwo najtaniej kupuja?

   Odpowiedz
  • czy ten lek można wziąść na noc ponieważ jem zawsze dopiero po południu. w pracy nie mam możliwości wstrzyknięć a wracam około 21. nie chcę zaburzać skuteczności -czy ktoś ma takie doświadczenia, proszę powiedzcie o której godzinie robicie wstrzyknięcie?

   Odpowiedz
 21. Witam biorę lek 3 tyg . Bardzo źle się czuję prawie 1,5 tyg przeleżałam w łóżku z Mdłościami osłabieniem i bólem głowy . Plus straszna zgaga . Proszę powiedzcie czy to przejdzie czy te objawy zostają na cały okres leczenia ?

  Odpowiedz
 22. Biorę lek saxenda od prawie dwóch tygodni, jestem przy dawce 1.2. Przez pierwszy tydzień 3kg mniej. Jeżeli chodzi o samopoczucie to pierwsze trzy dni okropnie się czułam, ból i zawroty głowy, mdłości, zmęczenie, senność. I przy zwiększeniu dawki tak samo 3 dni masakra, a później ok. Fakt że nie chce mi się jeść, wręcz nie mam ochoty na jedzenie. Stosuje dietę i jem 4 posiłki dziennie co 3 godziny. Mam nadzieję że jakoś dam radę i to przetrwam. Wszystkim życzę wytrwałości ?

  Odpowiedz
  • Marlena jak kolejny tydzień Ci mija? Mój lekarz kazał mi poczytać za i przeciw i zadecydować czy chcę spróbowałć. Waże 94kg przy 170cm. Schudłam 25kg rok temu ale zaczęłam brać sterydy i 10kg wróciło jakoś super szybko mimo nieobjadania się.

   Odpowiedz
 23. Biorę lek saxenda od tygodnia przeszłam na dawkę 1,2 żadnych skutków ubocznych mam nadzieje ze tak zostanie.Proszę napisać ile trzeba stosować tem lek.

  Odpowiedz
 24. Dziwie się osoba które piszą ciagle zapytania jak stosować,?lekarz na pewno wszystko wyjaśnił ,poza tym jest ulotka która jest bardzo czytelna.

  Odpowiedz
  • Zgadzam się z Panem, lekarz dokładnie tłumaczy jak stosować lek. Jak czytam te komentarze i zapytania np. jak stosować… Drodzy, wizyta u lekarza niezbędna, on zaleci zgodnie ze wskazaniami i wytłumaczy jakie mogą wystąpić działania niepożądane. Nie szukajcie opinii w internecie, można sobie bardzo zaszkodzić. To opinie ,,laików,, osób nie mających pojęcia o leczeniu otyłości.

   Odpowiedz
 25. Mam zamiar brać SAXENDĘ , ale nie bardzo rozumiem jak mam ją dawkowąć?:((( 1tydzień tj. siedem dni 06, drugi tydzień tj. siedem dni kolejną dawkę , trzeci tydzień tj. 7 dni , czy dobrze rozumiem? Brał ktoś przy niedoczynności tarczycy HASHIMOTO i są efekty? Dziękuję za odpowiedź;)

  Odpowiedz
  • Mam niedoczynność tarczycy i zapisaną dawkę docelową 1,2 mg, ale pierwszy tydzień biorę 0,6 mg zgodnie z ulotką Pierwszy dzień jestem na leku i póki co tylko zgagę mam.

   Odpowiedz
  • Pani Nino, co znaczy ma Pani zamiar brać, sama Pani tak zdecydowała, to lek który ordynuje tylko lekarz, czy Pani jest lekarzem, chyba nie.

   Odpowiedz
   • 1 skad pani wie kto jest a kto nie jest lekarzem?!
    2 zanim sie pojdzie do lekarza to trzeba sie naszukac naczytac obejrzec bo lekarz sie przewaznie pyta czego potrzebuje chce a nie co dolega ma rentgen w oczach i pozjadal wszystkie rozumy, tylko otoczenie tego nie zauwaza.

    Odpowiedz
   • też nie jestem lekarzem ,i sama sobie zleciłam saxende mówiąc lekarzowi by mi przepisał i stosuję z ulotki i lekarz też mówi tak jak jest w ulotce, mam swój rozum umiem czytać wiem jak działa lek i czym jest nie musze być lekarzem z doktoratem mam wiedzę którą poszerzam pytam sprawdzam ,lekarze też wszystkiego nie wiedza i nie potrafią zwłaszcza rodzinni ogólni czy dibetolodzy i akurat to bardziej w cukrzycy czyli sprawy z trzustką i tworzeniem insuliny a raczej brakiem jej stąd cukrzyca otyłość a przest otyłośc choroby serca stawów, więdz schudnąć trzeba dla zdrowia

    Odpowiedz
  • Stosowałam ten lek przez 5 miesięcy i waga spadła o 12 kg. Jednak po odstawieniu leku i powrotu do normalnego odżywiania waga niestety wróciła.

   Odpowiedz
  • Choruje na Niedoczynność tarczycy, hashimoto, pcos, rumień guzowaty z sarkoidozą i hirsutyzm. Po pierwszym tygodniu 5kg w dół. Teraz 4 kg w drugim tygodniu ale miałam miesiączkę więc trochę wody się zatrzymało. Nie mam mdłości itd za to robię ok. 12000krokow dziennie i 2xw tygodniu chodzę na aquaaerobik. Polecam.

   Odpowiedz
  • Na początku wymieniałam. Teraz tego nie robię. 1 igła starcza na 1 strzykawkę. Jeśli się stępi i bardziej czuć wkłucie lub wygnie to trzeba wymienić wcześniej.

   Odpowiedz
   • Proszę nie rozpowszechniać takich BZDURNYCH informacji!!!!
    1 igła na 1 wstrzyknięcie!
    Boże jak tak można. To nie chodzi o tępą igłę tylko zachowanie sterylności.

    Koszt jest minimalny – za 100 igieł zapłaciłam 27 zł.

    Odpowiedz
   • internauci to stosują i widzą efekty i dolegliwości lekarze raczej mają mgliste pojęcie co pacjent odczuwa, a jeśli wiedzą to właśnie od pacjentów od internautów,

    Odpowiedz
 26. Witam zaczynam właśnie przygodę z saxende pracuje i obawiam się tych skutków ubocznych nie wiem czy będę mogła normalnie chodzić do pracy czy czy faktycznie jest aż tak źle podczas przyjmowania tego leku

  Odpowiedz
 27. Witam. Chce rozwiać wszystkie wątpliwości o saxendzie , chce przekazać i te dobre i złe opinie. Jestem 6ty tydzień , 10 kg mniej. Pierwsze opakowanie saxendy -3 peny po 5 ml powinno starczyć na miesiąc zg.z zaleceniami na opakowaniu i zaleceniami lekarza. Na kolejny miesiące 2 opakowania na m- ąc przy dawkowaniu 3ml dziennie. Moja waga wyjściowa to 95 kg, obecnie 85 kg. Od lat stosowałam niskokaloryczne diety, nabawiłam się insulinooporności i w ciągu roku przytyłam prawie 20 kg nie wiedząc , że mam niedoczynność tarczycy. Walka z wagą w takich okolicznościach jest ciężka i mało efektywna o ile nie uprawia die sportu a ja przyznam , że od paru lat zaniechałam tego. Jestem prowadzona na saxendzie przez lekarza dietetyka i lekarza specjalistę od otyłości. Te wszystkie objawy z saxendą to prawda ale mój lekarz mnie o tym poinformował i dał mi wskazówki jak mam postępować w przypadku gody się nasilą a ja będę musiała skorzystać z pomocy lekarza specjalisty . Nasilenie objawów następuje przy zwiększeniu dawki wówczas należy na 2-3 dni powrócić do poprzedniej. Mi pomogło aczkolwiek często korzystam z leków na zgagę – bez cukru. Nie widziałam aby w poniższych opiniach ktoś wspominał o diecie a to nieodłączny element, mimo, że faktycznie brak jest apetytu nie należy jeść co popadnie a mieć dietę zrównoważoną. Ja akurat zaczynałam od pudełek i najlepiej chyba czuje się na diecie sirt ze względu na koktajle, które zastępują mi 2 posiłki. Jeżeli chodzi o alkohol , można pić ale należy uwzględnić to w ilości dziennie spożytych cal. Ja chyba nie odważyłabym się stosować tego leku bez konsultacji lekarskiej . Zamierzam jeszcze chociaż ze 2 m-ce to przetrwać , i wiem, że nie będzie lekko ale chyba na dany moment jest to jedyne wyjście i pomimo dolegliwości , często zmęczenia ale głównie w trakcie wysiłku nie zamierzam się poddawać. Pamiętajcie , dieta jest niezbędna , nawet dla dobrego samopoczucia oraz co najmniej 2 litry wody. I moja uwaga aby nie kłaść się po jedzeniu , to złagodzi objawy niestrawności . Trzymam kciuki za Was.

  Odpowiedz
 28. Cześć wszystkim. Planuje rozpoczęcie kuracji w najbliższą sobotę. Bardzo się boje, że kuracja zaburzy mi rytm dnia i nie będę w stanie normalnie pracować. Czy są jakieś osoby które nie miały skutków ubocznych? Czy mam się nastawić, że ich nie uniknę? Może znacie inne fora dotyczące tego leku bo jest o nim stosunkowo mało opinii, a chętnie poznam doświadczenia innych osób i wymienię się swoimi, gdy już zacznę.

  Odpowiedz
  • Jestem po pierwszym dniu z saxendą i zastanawiam się czy nie wziąć pracy zdalnej. Nie jestem w stanie nic zjeść ani wypić i co chwilę mam torsje. Mam nadzieję, że to przejdzie, bo inaczej będzie ciężko.

   Odpowiedz
 29. Witam, proszę powiedzieć na ile starcza 3 wstrzykiwacze, jeżeli dawkować jak na ulotce 0,6 przez tydzień, potem 1,2 przez tydzień itd.

  Odpowiedz
 30. biore Saxende 4tydzien, na pocztku, byly mdlosci, zgaga i odbijanie,przy przejsciu na dawke 2,4 zaczelo ogarniac mnie straszne oslabienie i sennosc, moge spac i cala noc i caly dzien i ciagle jestem nie wyspana. Nie jestem w stanie nic robic, do pracy ledwo chodze a tam marze aby wrocic do domu i polozyc sie spac, do tego zaparcia, ktorych nigdy przedtem nie mialam, ciagle czuje sie pelna i chcialabym wreszczie porzadnie sie wyproznic. Waga spadla 1.5 kg i stoi narazie w miejscu.mam nadzieje ze to minie

  Odpowiedz
 31. Działa dzięki temu że nie ma się apetytu, a nawet wstręt do jedzenia. Efekty są zadowalające, ale jakim kosztem.. u mnie skutki uboczne czasem nie do zniesienia osłabienie, senność, wymioty, biegunki na zmianę z zaparciami i to okropne odbijanie.. no ale nie ma się co dziwić bo lek spowalnia trawienie aby czuć się sytym mimo małych ilości jedzenia. Także działa ale jeśli ktoś pracuje i musi być codziennie w pełni sił to może być ciężko ?

  Odpowiedz
  • Potwierdzam objawy.Jest ciężko a chudnę i to mnie pociesza bo groziła mi cukrzyca a teraz cukier mam ok. Myślę że warto się pomęczyć dla zdrowia.Miałam już hipoglikemię reaktywną b.dużą otyłość i zaczynały się problemy z sercem i nogami.Ale skutki uboczne nie zawsze są tak bardzo nieprzyjemne.Muszę się poobserwować.Życzę wytrwałości!!!! Jestem już.3 tydzień na leku przy dawce 1.8.Waga początkowa 105 a obecnie 97.

   Odpowiedz
 32. Biorę saxendę od ponad tygodnia (właśnie przeszłam na dawkę 1.2) Biorę codziennie i co tydzień zwiększam dawki. Dziwi mnie to, że przy tym leku po prostu nie ma się ochoty na jedzenie, zachcianek typu: lody, ciasto, batonik, co u mnie jest nowością bo dotąd nie mogłam przejść koło cukierni żeby nie mieć ochoty na cis słodkiego. Teraz to zupełnie zniknęło i wreszcie jak normalna osoba mogę powiedzieć że nie mam ochoty na zjedzenie lodów czy pizzy. Nie dojadam też posiłków co przedtem było nie do pomyślenia- co na talerzu musiało być zjedzone. Owszem czasem jest mi niedobrze tak, że nie mogę nawet patrzeć na jedzenie, ale dla mnie to nowość i cieszy mnie to.

  Odpowiedz
 33. Hejka hejka ja biorę saxende od 14 dni dziś zaczęłam dawkę 1.8
  Od tygodnia mam skutki uboczne
  -ból brzucha… Bardzo uporczywy
  -mdłości
  -wymioty
  -osłabienie
  -senność
  -wzdęty brzuch jak balon
  – apetyt jest ale zjem jak Wróbel bo szybko czuję się sytość.
  Waga początkowa przy wzroście 159 cm
  To 136.6kg obecnie po 14 dniach 130.4 kg
  Powiem tak jazda samochodem z mega dyskomfortem… Czuję się ucisk na żołądku i ból jest po prostu bardzo uciążliwy…
  Osłabienie że się nie ma na nic sił czynności domowe robię na raty…
  Niby to przejściowe… Ja po prostu czuję się po tym fatalnie.

  Odpowiedz
 34. zaczęłam brać zastrzyki 10 dni temu. Na wadze mam 4,5-5 kg mniej. Zero skutków ubocznych. Koszt 400 zł za 3 peny. Cały czas jestem na dawce 0.6. Jem trzy posiłki dziennie, owoce do południa i kolacja o 18.00. Nieznacznie zwiększyłam aktywność fiz. Myślę, że za kilka kg będzie łatwiej więcej się ruszać ;)

  Odpowiedz
  • biore Saxende 4tydzien, na pocztku, byly mdlosci, zgaga i odbijanie,przy przejsciu na dawke 2,4 zaczelo ogarniac mnie straszne oslabienie i sennosc, moge spac i cala noc i caly dzien i ciagle jestem nie wyspana. Nie jestem w stanie nic robic, do pracy ledwo chodze a tam marze aby wrocic do domu i polozyc sie spac, do tego zaparcia, ktorych nigdy przedtem nie mialam, ciagle czuje sie pelna i chcialabym wreszczie porzadnie sie wyproznic. Waga spadla 1.5 kg i stoi narazie w miejscu.mam nadzieje ze to minie

   Odpowiedz
 35. Rewelacyjny lek. Biore od miesiaca schudlem 4kg. Nie praktykuje diety, Zadnych efektow ubocznych. Polecam kazdemu kto chce w bezpieczny sposob schudnac.

  Odpowiedz
 36. Rewelacyjny lek. Biore od miesiaca schudlem 4kg. Zadnych efektow ubocznycg. Polecam kazdemu kto chce w bezpieczny sposob schudnac.

  Odpowiedz
 37. Powiedzcie mi proszę ile wychodzi kuracja 3 miesięczna? Ile kosztuje 1 zastrzyk bo nie rozumiem tego dawkowania i ile musiałabym kupic

  Odpowiedz
 38. Lek polecił mi znajomy, który stosuje saxende od 4 miesięcy, zrzucił 20kg (przy diecie i aktywności fizycznej) i przede wszystkim unormowal mu się poziom cukru we krwi. Ja stosuję od 3 tygodni, na wadze ubyło 2kg, glukoza jak w książce.. Oprócz tego dieta cukrzycowa, ćwiczę w domu. Na początku mialam trochę mdłości, ale przeszło po kilku dniach. Obecnie jestem na dawce 1,8, skutków ubocznych brak. Dodam jeszcze, że zmagam się z insulinoopornoscia i wcześniej przy diecie i ćwiczeniach waga ani drgnela. Sądzę, że dla wielu osób saxenda będzie jedynym ratunkiem w walce z nadwagą. I z tego co wiem, aby efekty były trwałe, lek należy przyjmować co najmniej pół roku (chodzi o to, żeby przywrócić i zakodować pamięć trzustki, tak tłumaczył mi lekarz).

  Odpowiedz
 39. Odstawilam po 2 dniach. Nie mialam apetytu, ale tez mialam mdlosci, wymiotowalam, bol glowy, okropny bol miesni, dreszcze, bylo mi strasznie zimno. Jakby sie mialo grype. 900 pln wyrzucone do kosza.

  Odpowiedz
 40. Dzień dobry, pisałem że brałam lek . Już go nie biorę. Brałem przez 5 miesiące. Spadek wagi 11 -13 kg.Koszmarne poranki , torsje, mdłości itp.Nic dziwnego że się chudnie jak nic nie można zjeść. Po odstawieniu leku przybrałam na wadze, w ciągu 1-2 miesięcy 6 kg. I nadal przybieram.Chyba trochę szkoda kasy , 700 zł co 2 tygodnie ( przy max. dawce). To trudny temat. Życzę powodzenia , może Wam się uda schudnąć.

  Odpowiedz
 41. Witam, od 3 tygodni przyjmuje lek. Skutki uboczne z jakimi się zmagam to zawroty głowy nudności, jazda samochodem też prowadzi do dyskomfort w postaci nudności. Jeśli chodzi o utratę łaknienia to jest ona minimalna. Na wadze w tej chwili nic się nie zmieniło.

  Odpowiedz
 42. Własnie rozpoczełam przyjmowanie leku SAXENDA.W trakcie wizyty lekarka zaleciła przyjmownie leku raz w tygodniu. Mam trzy wstrzykiwacze kazdy po 3 mg. Pamietam jak lekarka mówiła iz bedzie to jeden zastrzyk tygodniowo i powinno mi to starczyc na 1 m-c i tydzień nastepnego.. Czyli 0,6 mg w pierwszym tygodniu, nastepnie zwiekszam do1,2 mg w drugim, 1,8 mg – trzecim, 2,4 w czwartym i w piatym 3,0mg. Wszystko byłoby ok, ale w kazdej ulotce czytam ze lek przyjmuje sie codziennie ( przez 7 dni okreslona dawka). Zgłupiałam. Czy ktos moze podpowiedziec czy dawka przyjmowana raz w tygodniu i zwiekszana zawsze o 0,6 jest ok. Wg mnie rzeczywiscie trzy wstrzykiwacze po 3mg starcza na 5 tyg. Prosze o podpowiedz.

  Odpowiedz
 43. Witam,
  Mam pytanie potrzebuje puste opakowanie tego produktu wraz z ulotka, oraz jak jest możliwość pustym penem. Oczywiście zapłacę za to opakowanie oraz przesyłkę .
  Jeżeli ktos jest zainteresowany proszę o informacje tutaj : [email protected]

  Odpowiedz
 44. ANIA A.
  Tak, ja teraz biorę , efekt jest bardzo zadowalający 11 kg mniej w 2,5 miesiąca. Szukałam forum na ten temat, ale nic nie znalazłam. Jestem ciekawa czy inny też mają takie efekty lub może znacznie lepsze. A Ty Kasiu bierzesz czy zaczynasz brać ?

  Odpowiedz
  • Biorę lek saxenda od 25 dni, przy diecie niskokalorycznej straciłam przez ten czas 5,5 kg przy czym ze względu na niepełnosprawność nie mogę podjąć większego wysiłku ,choćby marszu. Efektów ubocznych prawie nie ma oprócz początkowych paru dni z przechodzącymi nudnościami i dyskomfortem gastrycznym po wstrzyknięciu dawki. Ale jestem dobrej myśli bo łaknienie nie jest dokuczliwe co mi pomaga w przestawieniu się na inną niż dotychczas dietę. Ciekawa jestem efektów brania saxendy przez dłuższy czas.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Saxenda. Podziel się doświadczeniami na forum.