Saxenda

Saxenda jest lekiem powodującym zmniejszenie masy ciała, zawierającym substancję czynną liraglutyd. Substancja ta przypomina naturalnie występujący hormon, zwany GLP-1, który jest uwalniany w jelitach po posiłku. Saxenda działa poprzez wpływ na receptory w mózgu, które kontrolują apetyt, powodując uczucie pełności i zmniejszenie odczucia głodu. Może to pomóc w ograniczeniu ilości spożywanego pokarmu i zmniejszeniu masy ciała.

W jakim celu stosuje się lek Saxenda
Saxenda jest produktem wspomagającym utratę masy ciała, stosowanym łącznie z dietą i ćwiczeniami fizycznymi u osób dorosłych w wieku 18 lat i powyżej, u których:
• BMI wynosi 30 lub powyżej (otyłość) lub
• BMI wynosi od 27 do mniej niż 30 (nadwaga) oraz u których występują stany związane z nadwagą (takie jak cukrzyca, wysokie ciśnienie tętnicze, nieprawidłowy poziom tłuszczów we krwi lub zaburzenia oddychania podczas snu zwane „bezdechem sennym”).

Wskaźnik masy ciała (ang. Body Mass Index, BMI) jest współczynnikiem masy ciała w stosunku do wzrostu.

Stosowanie leku Saxenda należy kontynuować tylko wówczas, gdy początkowa masa ciała zmniejszyła się o co najmniej 5% w ciągu 12 tygodni stosowania leku w dawce 3 mg/dobę (patrz punkt 3). Aby kontynuować leczenie należy skonsultować się z lekarzem.

Dieta i ćwiczenia
Lekarz rozpocznie od wprowadzenia diety i programu ćwiczeń fizycznych. Należy stosować się do tych zaleceń w trakcie leczenia lekiem Saxenda.

Jaki jest skład Saxenda, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest liraglutyd. Jeden ml roztworu do wstrzykiwań zawiera 6 mg liraglutydu. Jeden fabrycznie napełniony wstrzykiwacz zawiera 18 mg liraglutydu.

Pozostałe składniki to: disodu fosforan dwuwodny, glikol propylenowy, fenol, kwas chlorowodorowy i wodorotlenek sodu (do dostosowania pH) oraz woda do wstrzykiwań.

Zobacz listę produktów zawierających substancję: .

Dawkowanie preparatu Saxenda – jak stosować ten lek?

Lekarz rozpocznie od wprowadzenia diety i programu ćwiczeń fizycznych. Należy stosować się do tych zaleceń w trakcie leczenia lekiem Saxenda.

Jaką ilość leku należy wstrzykiwać
Leczenie rozpoczyna się od niskiej dawki, którą należy stopniowo zwiększać w ciągu pierwszych pięciu tygodni leczenia.
• Dawka początkowa leku Saxenda wynosi 0,6 mg raz na dobę, przez co najmniej tydzień.
• Należy zwiększać dawkę o 0,6 mg co tydzień, aż do osiągnięcia zalecanej dawki 3,0 mg raz na dobę.

Lekarz udzieli informacji, jaką ilość leku Saxenda należy przyjąć w kolejnych tygodniach terapii.
Zwykle zalecany jest sposób dawkowania przedstawiony w tabeli poniżej.

Tydzień 1. 0,6 mg raz na dobę
Tydzień 2. 1,2 mg raz na dobę
Tydzień 3. 1,8 mg raz na dobę
Tydzień 4. 2,4 mg raz na dobę
Od 5. tygodnia 3,0 mg raz na dobę

Po osiągnięciu zalecanej dawki 3,0 mg w tygodniu 5. należy ją utrzymać do końca terapii. Nie należy dalej zwiększać dawki.

Wyniki leczenia lekarz będzie oceniać regularnie.

Jak i kiedy stosować lek Saxenda
• Przed pierwszym użyciem wstrzykiwacza, lekarz lub pielęgniarka pokażą, jak należy go używać.
• Lek można przyjmować o każdej porze dnia, razem z pokarmem i napojami lub niezależnie od nich.
• Należy przyjmować lek w przybliżeniu o tej samej porze każdego dnia – pacjent może wybrać najbardziej dogodną dla siebie porę. Miejsce wstrzyknięcia
Lek należy wstrzykiwać pod skórę (wstrzyknięcie podskórne).
• Najlepsze miejsca do wykonania wstrzyknięcia to przednia część talii (brzuch) lub ud oraz ramię.
• Nie należy wstrzykiwać leku do żyły ani do mięśnia.

Szczegółowa instrukcja znajduje się na końcu załączonej poniżej ulotki ulotki.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Saxenda

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku Saxenda, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku.

Pacjent może wymagać leczenia. Mogą wystąpić następujące objawy:
• mdłości (nudności),
• wymioty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Saxenda – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Saxenda można przyjmować razem z pokarmem i napojami lub niezależnie od nich.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Saxenda w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, nie powinna stosować produktu Saxenda. Brak jest danych na temat wpływu leku na zdrowie dziecka.

Nie należy karmić piersią podczas stosowania leku. Brak jest informacji dotyczących przenikania leku do mleka matki.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Saxenda i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź dostępność produktu. Porównaj także ceny leków OTC dostępnych bez recepty, dzięki ceneo.pl.

Ulotka Saxenda – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Saxenda, 6 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań w fabrycznie napełnionym wstrzykiwaczu (liraglutyd)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Saxenda m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Saxenda, 6 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań w fabrycznie napełnionym wstrzykiwaczu (liraglutyd)

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Saxenda? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(297 ocen, średnia: 5,86 na 10)

40 OPINIE O LEKU

 1. Cześć wszystkim. Planuje rozpoczęcie kuracji w najbliższą sobotę. Bardzo się boje, że kuracja zaburzy mi rytm dnia i nie będę w stanie normalnie pracować. Czy są jakieś osoby które nie miały skutków ubocznych? Czy mam się nastawić, że ich nie uniknę? Może znacie inne fora dotyczące tego leku bo jest o nim stosunkowo mało opinii, a chętnie poznam doświadczenia innych osób i wymienię się swoimi, gdy już zacznę.

 2. biore Saxende 4tydzien, na pocztku, byly mdlosci, zgaga i odbijanie,przy przejsciu na dawke 2,4 zaczelo ogarniac mnie straszne oslabienie i sennosc, moge spac i cala noc i caly dzien i ciagle jestem nie wyspana. Nie jestem w stanie nic robic, do pracy ledwo chodze a tam marze aby wrocic do domu i polozyc sie spac, do tego zaparcia, ktorych nigdy przedtem nie mialam, ciagle czuje sie pelna i chcialabym wreszczie porzadnie sie wyproznic. Waga spadla 1.5 kg i stoi narazie w miejscu.mam nadzieje ze to minie

 3. Działa dzięki temu że nie ma się apetytu, a nawet wstręt do jedzenia. Efekty są zadowalające, ale jakim kosztem.. u mnie skutki uboczne czasem nie do zniesienia osłabienie, senność, wymioty, biegunki na zmianę z zaparciami i to okropne odbijanie.. no ale nie ma się co dziwić bo lek spowalnia trawienie aby czuć się sytym mimo małych ilości jedzenia. Także działa ale jeśli ktoś pracuje i musi być codziennie w pełni sił to może być ciężko 😅

 4. Biorę saxendę od ponad tygodnia (właśnie przeszłam na dawkę 1.2) Biorę codziennie i co tydzień zwiększam dawki. Dziwi mnie to, że przy tym leku po prostu nie ma się ochoty na jedzenie, zachcianek typu: lody, ciasto, batonik, co u mnie jest nowością bo dotąd nie mogłam przejść koło cukierni żeby nie mieć ochoty na cis słodkiego. Teraz to zupełnie zniknęło i wreszcie jak normalna osoba mogę powiedzieć że nie mam ochoty na zjedzenie lodów czy pizzy. Nie dojadam też posiłków co przedtem było nie do pomyślenia- co na talerzu musiało być zjedzone. Owszem czasem jest mi niedobrze tak, że nie mogę nawet patrzeć na jedzenie, ale dla mnie to nowość i cieszy mnie to.

 5. Hejka hejka ja biorę saxende od 14 dni dziś zaczęłam dawkę 1.8
  Od tygodnia mam skutki uboczne
  -ból brzucha… Bardzo uporczywy
  -mdłości
  -wymioty
  -osłabienie
  -senność
  -wzdęty brzuch jak balon
  – apetyt jest ale zjem jak Wróbel bo szybko czuję się sytość.
  Waga początkowa przy wzroście 159 cm
  To 136.6kg obecnie po 14 dniach 130.4 kg
  Powiem tak jazda samochodem z mega dyskomfortem… Czuję się ucisk na żołądku i ból jest po prostu bardzo uciążliwy…
  Osłabienie że się nie ma na nic sił czynności domowe robię na raty…
  Niby to przejściowe… Ja po prostu czuję się po tym fatalnie.

 6. zaczęłam brać zastrzyki 10 dni temu. Na wadze mam 4,5-5 kg mniej. Zero skutków ubocznych. Koszt 400 zł za 3 peny. Cały czas jestem na dawce 0.6. Jem trzy posiłki dziennie, owoce do południa i kolacja o 18.00. Nieznacznie zwiększyłam aktywność fiz. Myślę, że za kilka kg będzie łatwiej więcej się ruszać ;)

  • biore Saxende 4tydzien, na pocztku, byly mdlosci, zgaga i odbijanie,przy przejsciu na dawke 2,4 zaczelo ogarniac mnie straszne oslabienie i sennosc, moge spac i cala noc i caly dzien i ciagle jestem nie wyspana. Nie jestem w stanie nic robic, do pracy ledwo chodze a tam marze aby wrocic do domu i polozyc sie spac, do tego zaparcia, ktorych nigdy przedtem nie mialam, ciagle czuje sie pelna i chcialabym wreszczie porzadnie sie wyproznic. Waga spadla 1.5 kg i stoi narazie w miejscu.mam nadzieje ze to minie

 7. Rewelacyjny lek. Biore od miesiaca schudlem 4kg. Nie praktykuje diety, Zadnych efektow ubocznych. Polecam kazdemu kto chce w bezpieczny sposob schudnac.

 8. Lek polecił mi znajomy, który stosuje saxende od 4 miesięcy, zrzucił 20kg (przy diecie i aktywności fizycznej) i przede wszystkim unormowal mu się poziom cukru we krwi. Ja stosuję od 3 tygodni, na wadze ubyło 2kg, glukoza jak w książce.. Oprócz tego dieta cukrzycowa, ćwiczę w domu. Na początku mialam trochę mdłości, ale przeszło po kilku dniach. Obecnie jestem na dawce 1,8, skutków ubocznych brak. Dodam jeszcze, że zmagam się z insulinoopornoscia i wcześniej przy diecie i ćwiczeniach waga ani drgnela. Sądzę, że dla wielu osób saxenda będzie jedynym ratunkiem w walce z nadwagą. I z tego co wiem, aby efekty były trwałe, lek należy przyjmować co najmniej pół roku (chodzi o to, żeby przywrócić i zakodować pamięć trzustki, tak tłumaczył mi lekarz).

 9. Odstawilam po 2 dniach. Nie mialam apetytu, ale tez mialam mdlosci, wymiotowalam, bol glowy, okropny bol miesni, dreszcze, bylo mi strasznie zimno. Jakby sie mialo grype. 900 pln wyrzucone do kosza.

 10. Dzień dobry, pisałem że brałam lek . Już go nie biorę. Brałem przez 5 miesiące. Spadek wagi 11 -13 kg.Koszmarne poranki , torsje, mdłości itp.Nic dziwnego że się chudnie jak nic nie można zjeść. Po odstawieniu leku przybrałam na wadze, w ciągu 1-2 miesięcy 6 kg. I nadal przybieram.Chyba trochę szkoda kasy , 700 zł co 2 tygodnie ( przy max. dawce). To trudny temat. Życzę powodzenia , może Wam się uda schudnąć.

 11. Witam, od 3 tygodni przyjmuje lek. Skutki uboczne z jakimi się zmagam to zawroty głowy nudności, jazda samochodem też prowadzi do dyskomfort w postaci nudności. Jeśli chodzi o utratę łaknienia to jest ona minimalna. Na wadze w tej chwili nic się nie zmieniło.

 12. Własnie rozpoczełam przyjmowanie leku SAXENDA.W trakcie wizyty lekarka zaleciła przyjmownie leku raz w tygodniu. Mam trzy wstrzykiwacze kazdy po 3 mg. Pamietam jak lekarka mówiła iz bedzie to jeden zastrzyk tygodniowo i powinno mi to starczyc na 1 m-c i tydzień nastepnego.. Czyli 0,6 mg w pierwszym tygodniu, nastepnie zwiekszam do1,2 mg w drugim, 1,8 mg – trzecim, 2,4 w czwartym i w piatym 3,0mg. Wszystko byłoby ok, ale w kazdej ulotce czytam ze lek przyjmuje sie codziennie ( przez 7 dni okreslona dawka). Zgłupiałam. Czy ktos moze podpowiedziec czy dawka przyjmowana raz w tygodniu i zwiekszana zawsze o 0,6 jest ok. Wg mnie rzeczywiscie trzy wstrzykiwacze po 3mg starcza na 5 tyg. Prosze o podpowiedz.

 13. Witam,
  Mam pytanie potrzebuje puste opakowanie tego produktu wraz z ulotka, oraz jak jest możliwość pustym penem. Oczywiście zapłacę za to opakowanie oraz przesyłkę .
  Jeżeli ktos jest zainteresowany proszę o informacje tutaj : front@tutanota.com

 14. ANIA A.
  Tak, ja teraz biorę , efekt jest bardzo zadowalający 11 kg mniej w 2,5 miesiąca. Szukałam forum na ten temat, ale nic nie znalazłam. Jestem ciekawa czy inny też mają takie efekty lub może znacznie lepsze. A Ty Kasiu bierzesz czy zaczynasz brać ?

  • Biorę lek saxenda od 25 dni, przy diecie niskokalorycznej straciłam przez ten czas 5,5 kg przy czym ze względu na niepełnosprawność nie mogę podjąć większego wysiłku ,choćby marszu. Efektów ubocznych prawie nie ma oprócz początkowych paru dni z przechodzącymi nudnościami i dyskomfortem gastrycznym po wstrzyknięciu dawki. Ale jestem dobrej myśli bo łaknienie nie jest dokuczliwe co mi pomaga w przestawieniu się na inną niż dotychczas dietę. Ciekawa jestem efektów brania saxendy przez dłuższy czas.

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.