Victoza

12345678910
(126 ocen, średnia: 5,75 na 10)
Loading...
Sprawdź opinie pacjentów

O cukrzycy typu 2

Najczęściej występującym na świecie typem cukrzycy jest ta typu drugiego, nazywana także cukrzycą osób dorosłych. W przeciwieństwie do cukrzycy typu pierwszego choroba ta rozwija się latami, a jej symptomy pojawiają się stopniowo. Wystąpieniu schorzenia sprzyja wiele różnorodnych czynników, w tym między innymi:

 • nieprawidłowa tolerancja glukozy,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • choroby trzustki,
 • nieprawidłowości w wartościach glikemii,
 • zawyżony poziom trójglicerydów we krwi,
 • przebyta cukrzyca w ciąży.

Do pierwszych i zarazem łagodniejszych objawów mogących wskazywać na cukrzycę typu drugiego należy suchość w ustach. Wraz z biegiem czasu pojawia się wzmożone pragnienie, zwiększone oddawanie moczu, uszkodzenie małych naczyń tętniczych, zaburzenia widzenia, mrowienie kończyn, zaniki czucia powierzchnego oraz osłabienie siły mięśniowej.

Cukrzyca może prowadzić do wielu niebezpiecznych powikłań, dlatego tak ważne jest jej wczesne rozpoznanie oraz leczenie. Jednym ze środków farmakologicznych, który może być stosowany w jej leczeniu, jest Victoza, lek przeciwcukrzycowy zawierający liraglutyd, zmniejszający stężenie glukozy we krwi. Na tej stronie znajdą Państwo najważniejsze informacje dotyczące leku przeznaczonego dla pacjentów chorujących na cukrzycę typu drugiego. Prezentujemy między innymi, jakie są wskazania do jego stosowania, jak powinno wyglądać dawkowanie, a także jaka jest jego cena. Ponadto na samym końcu zostały zamieszczone opinie osób, które stosowały lek Victoza.

Działanie i wskazania

Zawierający liraglutyd lek Victoza to preparat przeznaczony dla osób z rozpoznaniem cukrzycy typu drugiego, który pozwala zmniejszyć stężenie cukru we krwi oraz spowolnić przechodzenie pokarmu przez żołądek.
Lek Victoza może być stosowany jako jedyny środek przeciwcukrzycowy u osób dorosłych w sytuacji, kiedy odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna nie są wystarczające do uzyskania kontroli stężenia glukozy we krwi. Jest to preparat dedykowany w szczególności dla pacjentów, którzy nie mogą zostać poddani terapii z wykorzystaniem preparatów zawierających metforminę.
Jako środek przeciwcukrzycowy Victoza może być stosowany z innymi lekami na cukrzycę, ale tylko wówczas, gdy preparaty te nie wystarczają do uzyskania kontroli stężenia glukozy we krwi. Należą do nich:

 • insulina bazowa, działająca przez całą dobę,
 • doustne środki przeciwcukrzycowe, takie jak pochodne sulfonylomocznika, metformina oraz pioglitazon.
REKLAMA

Skład

Substancja czynna: .

Substancją czynną leku Victoza jest liraglutyd zaliczany do grupy związków inkretynowych, hormonów wytwarzanych w komórkach jelit, które wspomagają produkcję insuliny przez komórki beta wysp Langerhansa w trzustce. 1 ml roztworu przeznaczonego do wstrzykiwania zawiera 6 mg liraglutydu. 1 wstrzykiwacz o pojemności 3 ml zawiera 18 mg liraglutydu.

Pozostałe składniki leku Victoza to: disodu fosforan dwuwodny, glikol propylenowy, fenol oraz woda do wstrzykiwania.

Dawkowanie

Lek Victoza jest przeznaczony do stosowania podskórnego. Preparat należy stosować zgodnie z zaleceniami wydanymi przez lekarza. Zazwyczaj dawka początkowa wynosi 0,6 mg jeden raz dziennie, przez przynajmniej siedem dni. W razie konieczności lekarz może zalecić zwiększenie dawki do 1,8 mg na dobę, o ile nie zostanie uzyskana odpowiednia kontrola stężenia cukru we krwi po zastosowaniu dawki wynoszącej 1,2 mg. Ustalonej przez lekarza ilości nie należy zmieniać samodzielnie.

Lek Victoza należy podawać poprzez wstrzyknięcie pod skórę. Nie należy podawać go do mięśni oraz żył. Najlepsze miejsca do wstrzyknięcia roztworu to ramię, brzuch lub przednia część ud. Środek przeciwcukrzycowy może być aplikowany samodzielnie o dowolnej porze dnia, bez względu na przyjmowane pokarmy. Szczegółowa instrukcja stosowania leku znajduje się na odwrocie ulotki. Przed pierwszym wstrzyknięciem lekarz lub pielęgniarka powinni poinstruować, w jaki sposób należy go prawidłowo podawać.

REKLAMA

Przedawkowanie

W przypadku nieumyślnego przyjęcia większej niż zalecana dawka leku Victoza należy bezzwłocznie skontaktować się z najbliższym punktem medycznym, ponieważ pacjent może wymagać natychmiastowego leczenia. Objawy, które mogą wystąpić na skutek przedawkowania to: biegunka, wymioty oraz nudności.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Nie dotyczy.

Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

W sytuacji, gdy pacjentka przypuszcza, że mogła zajść w ciążę lub planuje potomstwo w najbliższym czasie, powinna ten fakt zgłosić lekarzowi. Lek Victoza nie jest przeznaczony do stosowania w okresie ciąży, ponieważ nie wiadomo, czy środek nie ma szkodliwego oddziaływania na rozwijający się w łonie matki płód.

Nie ma informacji, czy środek przeciwcukrzycowy Victoza przenika do pokarmu matki, dlatego odradza się jego podawanie w okresie karmienia piersią.

REKLAMA

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Cena

Sprawdź ile kosztuje Victoza.

Opinie pacjentów - forum o lekach

11 OPINIE O LEKU

 1. Nie wiem czy W Polsce jest refundowany jest W Dani .od lutego 7 kg stracilam .Na poczatku så mdlosci po tej medycynie ale jak organizm sie przyzwyczaji jest ok 🙂

 2. bo lek jest po to by pomóc schudnąć ! on za was nie ruszy tyłka i nie zmieni nawyków żywieniowych. co z tego że bierzesz lek jak jesz tone tłustych ziemniaków i kotlety schabowe smażone w tonie oleju. ludzie zacznijcie myśleć, to nie boli !

 3. Ja brałam victozę przez prawie rok, mksyamlną dawkę 1,8 mg na dobę, dodatkowo glucophage 2000 na noc i nie nie schudlam. Ten lek jest wogóle nieskuteczny i jeszcze nierefundowny. Co 20 dni musiałam wydać 500 zł, czyli prwie 6000 zł wydałam w roku a nie ma żadnych efektów.

Uwaga: Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane zgodnie z regulaminem serwisu.

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.