Rysperydon - opis substancji i lista leków

Rysperydon – lek przeciwpsychotyczny stosowany w leczeniu różnych chorób psychicznych, głównie schizofrenii. Mechanizm działania rysperydonu polega na oddziaływaniu na określone receptory (serotoninowe, dopaminowe, adrenergicznymi i histaminowymi) w mózgu. Wskazaniem do stosowania leku jest leczenie schizofrenii, epizodów maniakalnych o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego, agresji u pacjentów z otępieniem typu alzheimerowskiego oraz agresji w przebiegu zaburzeń zachowania u dzieci od 5 roku życia i młodzieży upośledzonej umysłowo lub ze sprawnością intelektualną poniżej przeciętnej.

Rysperydon dostępny jest w postaci tabletek powlekanych, tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej, roztworu doustnego oraz roztworu do wstrzykiwań. 

Możliwe działania niepożądane: zwiększenie masy ciała, tachykardia, parkinsonizm, ból głowy, zawroty głowy, drżenie, dystonia, senność, letarg, dyskineza, niewyraźne widzenie, duszność, krwawienie z nosa, kaszel, ból gardła i krtani, ból brzucha, nudności, wymioty, zaparcia,biegunka, wysypka, rumień, mimowolne oddawanie moczu, ból stawów, pleców, kończyn, gorączka, uczucie zmęczenia, bezsenność, niepokój, pobudzenie, zaburzenia snu. 

Aktualności

Polecane artykuły

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami

Zapisz się do newslettera,
aby pobrać plik