Metyloprednizolon
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Metyloprednizolon – lek o działaniu przeciwzapalnym i immunosupresyjnym należący do grupy glikokortykosteroidów. Mechanizm działania metyloprednizolonu polega na hamowaniu bądź eliminacji odpowiedzi tkankowej na czynniki m.in. chemiczne, mechaniczne, zakaźne, immunologiczne, co wpływa na osłabienie reakcji zapalnej. Wskazaniem do stosowania leku jest leczenie m.in. zapalnych lub układowych chorób reumatycznych, chorób autoimmunologicznych, stanów alergicznych, ciężkiej postaci astmy, wstrząsu anafilaktycznego oraz odrzucaniu przeszczepu. W leczeniu skojarzonym z cytostatykami metyloprednizolon stosuje się w leczeniu różnego rodzaju białaczek, chłoniaków, szpiczaków oraz raka piersi, wykazując działanie przeciwwymiotne.
Metyloprednizolon dostępny jest w postaci tabletek, emulsji, kremu, maści oraz proszku i rozpuszczalnika do sporządzania roztworu do wstrzykiwań/infuzji.
Możliwe działania niepożądane: mogą być różne w zależności od drogi podania. Najczęściej pojawiają się różnego rodzaju dolegliwości obejmujące cały organizm m.in. leukocytoza, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, trądzik, hirsutyzm, rozstępy, osłabienie mięśni, zapalenie tkanki podskórnej.