Gentamycyna
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Gentamycyna – antybiotyk aminoglikozydowy. Mechanizm działania gentamycyny polega na zaburzaniu syntezy białek bakteryjnych, przez co zwiększa się przepuszczalność i następuje śmierć komórki bakteryjnej. Wskazaniem do stosowania leku jest leczenie ostrego i przewlekłego bakteryjnego zapalenia spojówek, krawędzi powiek i woreczka łzowego, zapalenia i owrzodzenia rogówki, zakażeń dróg moczowych, szpitalnych zakażeń dróg oddechowych, zakażeń wewnątrzbrzusznych, skóry i tkanek, posocznicy, bakteryjnego zapalenia wsierdzia oraz zakażeń związanych z zabiegami chirurgicznymi. Gentamycynę stosuje się również profilaktycznie przed i po zabiegach operacyjnych na gałce ocznej.
Gentamycyna dostępna jest w postaci kropli ocznych oraz roztworu do wstrzykiwań i infuzji. Lek występuje również w połączeniu z innymi substancjami np. deksametazonem, betametazonem lub betametazonem i klotrimazolem.
Możliwe działania niepożądane: są różne w zależności od drogi podania. Po podaniu do worka spojówkowego gentamycyna może powodować zwapnienie rogówki, łzawienie, zaczerwienienie oka, ból, pieczenie oka, światłowstręt. Podanie dożylne może spowodować zaburzenia czynności nerek, alergiczne odczyny skórne, zaczerwienienie skóry, podwyższenie temperatury ciała, ból mięśni, wymioty, nudności, zwiększone wydzielanie śliny.