Bcaa – suplement dla aktywnych fizycznie

W świecie sportowców suplementacja jest czymś zupełnie naturalnym. Stosowanie różnych preparatów pozwala uzupełnić dietę w niezbędne składniki oraz pomaga zwiększyć efektywność treningów. Jednym z najczęściej polecanych suplementów jest BCAA, który może być wykorzystywany zarówno przez doświadczonych zawodników, jak i osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną. Czym dokładnie jest popularny suplement i jakie oferuje korzyści? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

BCAA – co to jest?

Ten powszechnie znany sportowcom suplement wzmacnia wytrzymałość tkanki mięśniowej i oferuje utrzymanie w dobrej kondycji organizmu poddawanego regularnie znacznym obciążeniom, na przykład w trakcie treningu siłowego. W ich skład wchodzą trzy organiczne związki chemiczne:

  • Leucyna – usprawnia syntezę białek i zwiększa poziom insuliny.
  • Izoleucyna – stanowi alternatywę źródła energii dla organizmu przy niedoborze glukozy lub kwasów tłuszczowych. Naturalnie można ją znaleźć w mięsie, orzechach i migdałach.
  • Walina – odpowiada za syntezę białek i wytwarzanie energii. Działa antykatabolicznie, dzięki czemu wspiera proces regeneracji organizmu po intensywnym treningu.
aminokwasy bcaa

Aminokwasy BCAA – działanie

Tego rodzaju suplementacja doskonale sprawdza się w przypadku przedstawicieli różnych dyscyplin sportowych, np. biegania, fitnessu czy pływania. Leucyna, izoleucyna i walina biorą udział w syntezie białek, w efekcie chroniąc je przed rozpadem w wyniku intensywnego wysiłku fizycznego. Aminokwasy rozgałęzione są budulcem około 35% białek mięśniowych. W obliczu zaawansowanych procesów pozwalają na wytworzenie glukozy i przetransportowanie jej do mięśni, tym samym zwiększając efektywność i bezpieczeństwo treningu.

Zalety BCAA:

  • działanie antykataboliczne,
  • wsparcie w budowaniu czystej masy mięśniowej,
  • zwiększenie ogólnej wydolności organizmu,
  • przyspieszenie regeneracji.

Jak dawkować aminokwasy BCAA?

Suplementację powinieneś uwzględnić przed i po treningu (15 minut od zakończenia aktywności). Przed aktywnością zapewnisz sobie niezbędną do budowy tkanki mięśniowej dawkę białek, a po wysiłku ograniczysz działanie procesów katabolicznych i umożliwisz przyspieszenie regeneracji zmęczonych mięśni. W dni nietreningowe przyjmuj aminokwasy BCAA również w określonych porach – najlepiej tuż po przebudzeniu (na czczo) oraz przed pójściem spać.

Reklama

Aminokwasy w diecie

BCAA to nie tylko gotowe preparaty. Leucynę, izoleucynę i walinę znajdziesz też w wielu produktach spożywczych, które charakteryzują się wysoką zawartością białka. Najlepiej sięgnij po produkty pochodzenia zwierzęcego, ponieważ w nich znajduje się najwięcej aminokwasów rozgałęzionych.

Stosowanie BCAA daje wiele korzyści osobom regularnie uprawiającym sport. Z suplementacji mogą korzystać miłośnicy siłowni oraz entuzjaści innych sportów o charakterze siłowym i wytrzymałościowym. Jeśli regularnie trenujesz i chcesz przeciwdziałać redukcji tkanki mięśniowej, powinieneś zadbać o odpowiednią ilość BCAA w jadłospisie, sięgając zarówno po produkty spożywcze, jak i gotowe suplementy.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.