Jęczmień na oku – jak się go pozbyć?

Jęczmień na oku jest przede wszystkim nieestetyczny, a sam w sobie jest skutkiem zakażenia. Najprościej pozbyć się go, udając się do okulisty, który przypisze krople. Ale istnieją też domowe sposoby na pozbycie się jęczmienia.

Jęczmień na oku – co to właściwie jest?

Jęczmień jest skutkiem zakażenia gronkowcem. Ten ropień zwykle występuje na górnej powiece oka i jest spowodowany zatkaniem się gruczołów łojowych na powiece. Jak się go pozbyć?

Najlepiej jak taki jęczmień sam pęknie i wyleci z niego ropa, ale pod żadnym pozorem nie wolno go nakłuwać, ani naciskać, aby ten proces przyspieszyć.

Jęczmień na oku – jak się go pozbyć

Domowe sposoby na jęczmień

Oprócz metod lekarskich – maści, antybiotyk, można spróbować kilku domowych sposobów. Pierwszym z nich, i chyba najbardziej znanym, jest pocieranie jęczmienia złotem. Może to być obrączka, pierścionek, czy łańcuszek. Taki masaż nie dość, że powoduje ciepło, to dodatkowo wzrośnie się przepływ krwi w chorym miejscu. Tak samo zadziała cieple jajka ugotowane na twardo – pocieraj nim zakażone jęczmieniem miejsce. W walce z jęczmieniem pomóc może też napar przygotowany z świeżej pietruszki. Posiekana natkę parz przez kwadrans. Nasącz naparem wacik i przyłóż do chorego oka.

Kolejnym domowym sposobem jest picie dwa razy dziennie herbaty z mniszka lekarskiego. Zioło to w sposób naturalny pomaga pozbyć się z organizmu bakterii, które spowodowały powstanie jęczmienia na oku.
Jednym ze sposobów w walce z zakażeniem może być kompres z zielonej herbaty. Zaparz torebkę we wrzątku, przestudź, a następnie połóż na oku. Aby każdy z domowych sposób miał wyraźny wpływ na walkę z jęczmieniem, każdy proces należy powtarzać kilkukrotnie.

Reklama

Ne pomogło? Do lekarza!

Gdy nie możemy pozbyć się jęczmienia domowymi sposobami, najlepszym wyjściem będzie odwiedzenie lekarza. Szczególnie, jeśli zakażenie trwa ponad dwa tygodnie! Okulista wypisze nam leki – maść, czy antybiotyki, a najgorszym wypadku będzie potrzeba chirurgicznego usunięcia jęczmienia – nacina się takiego delikwenta, a potem oczyszcza całe miejsce wcześniej zakażone.

Częstym jest, że z własnej winy możemy nabawić się jęczmienia. Nieprawidłowy demakijaż oczu, czy niedostateczna higiena ma wpływ na nasz stan zdrowia. Należy zatem zawsze usuwać makijaż przed snem i dodatkowo często myć ręce.