Mniszek lekarski
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Mniszek lekarski – roślina lecznicza znana głównie ze swoich właściwości żółciotwórczych. Surowcem wykorzystywanym w lecznictwie jest przede wszystkim korzeń mniszka i jego ziele. Do najcenniejszych substancji występujących w tej roślinie zaliczamy m.in. fitosterole, związki gorzkie, kwasy fenolowe oraz inulinę. Mniszek lekarski wykazuje działanie moczopędne, rozkurczowe na drogi moczowe, a także pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Ponadto poleca się go w początkowych stadium cukrzycy i miażdżycy. Zewnętrznie w formie okładów może być stosowany w leczeniu kurzajek, skaleczeń i otarć naskórka.
Wskazaniem do zastosowania mniszka jest głównie niestrawność, infekcje dróg moczowych oraz pomocniczo w leczeniu kamicy żółciowej i nerkowej.
Mniszek lekarski dostępny jest w formie ziół do zaparzania i soku ze świeżego korzenia.
Występuje również w preparatach oczyszczających organizm i zmniejszających nadmiar wody w organizmie oraz kosmetykach nawilżających i regenerujących skórę.
Możliwe działania niepożądane: dotyczą głównie przewodu pokarmowego. Może pojawić się zgaga, wzdęcia oraz bóle brzucha. Rzadko mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości.