Substancja czynna: Witamina PP (B3 / niacyna / inikotynamid)

Witamina PP – znana również pod nazwą witamina B3, niacyna oraz amid kwasu nikotynowego. Odpowiada m.in. za prawidłowe funkcjonowanie mózgu, układu nerwowego, syntetyzowanie hormonów płciowych, kortyzolu, tyroksyny i insuliny. Uczestniczy w przemianach metabolicznych białek, tłuszczów i węglowodanów oraz innych składników komórek.  Wskazaniem do stosowania witaminy PP są stany niedoboru w organizmie.  

Witaminę PP możemy dostarczać wraz z pożywieniem. Znajdziemy ją w mięsie i jego przetworach, produktach zbożowych, orzechach oraz ziemniakach.

Niedobór witaminy PP może powodować zapalenie skóry, biegunkę, nudności, zmiany na języku i jamie ustnej, problemy z koncentracją, zmianę nastrojów, bóle głowy oraz zmęczenie. Ciężkie stany niedoboru mogą doprowadzić do choroby zwanej pelagrą, jednak zdarza się to niezwykle rzadko.

Możliwe działania niepożądane: Preparat z witaminą PP jest zazwyczaj dobrze tolerowany i nie wywołuje działań niepożądanych. Może wystąpić zaczerwienienie skóry, pokrzywka, wysypka i rumień twarzy. Witamina PP stosowana w dużych ilościach, od 3 do 6 g na dobę, może powodować bóle i zawroty głowy, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, zaburzenia widzenia oraz wzrost stężenia kwasu moczowego we krwi.  

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami

Zapisz się do newslettera,
aby pobrać plik