Nafazolina
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Nafazolina – lek o działaniu sympatykomimetycznym. Mechanizm działania nafazoliny polega na pobudzaniu układu adrenergicznego, co prowadzi do obkurczania naczyń krwionośnych i zmniejszenia stanu zapalnego. Wskazaniem do stosowania leku jest leczenie ostrego i przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych (najczęściej spowodowanych zakażeniem lub uczuleniem) oraz krótkotrwałego zaczerwienienia i podrażnienia oczu.
Nafazolina dostępna jest w postaci kropli do nosa i kropli do oczu. Występuje jak lek prosty lub złożony w połączeniu z innymi substancjami, takimi jak: sulfatiazol, difenhydramina, antazolina (aerozol) lub cynk.
Możliwe działania niepożądane: mogą się różnić w zależności od drogi podania. Po podaniu do nosa mogą pojawić się bóle głowy, zawroty głowy, nudności, nadmierna potliwość, niepokój, osłabienie, senność, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, hiperglikemia. Po podaniu do oka może pojawić się rozszerzenie źrenicy, pieczenie oka, zaczerwienienie oka, suchość błony śluzowej oka lub przekrwienie.