Ranitydyna - opis substancji i lista leków

Ranitydyna – lek zmniejszający wydzielanie kwasu żołądkowego. Mechanizm działania ranitydyny polega na blokowaniu receptorów histaminowych H2 w komórkach błony śluzowej żołądka, przez co zostaje zahamowane wydzielanie kwasu solnego, zarówno podstawowe jak i poposiłkowe. Wskazaniem do stosowania leku jest leczenie choroby refluksowej przełyku, choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka, zespołu Zollingera-Ellisona oraz zapobieganie krwawieniom z wrzodów oraz zapobieganie i leczenie owrzodzeń dwunastnicy.

Ranitydyna dostępna jest w postaci tabletek, tabletek musujących a także roztworu do wstrzykiwań. Dawkowanie zależy od choroby i stanu pacjenta, ale zazwyczaj lek stosuje się 2 razy na dobę. Przyjęcie jednej dawki leku hamuje wydzielanie kwasu żołądkowego przez 12 godzin.

Możliwe działania niepożądane: występują bardzo rzadko i często nie można ich połączyć z przyjmowaniem ranitydyny. Mogą pojawić się reakcje nadwrażliwości, takie jak pokrzywka, wysypka skórna, obrzęk naczynioruchowy, zmiany w aktywności enzymów wątrobowych, biegunka, zapalenie trzustki.

Aktualności

Polecane artykuły

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami

Zapisz się do newslettera,
aby pobrać plik