Ranitydyna
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Ranitydyna – lek zmniejszający wydzielanie kwasu żołądkowego. Mechanizm działania ranitydyny polega na blokowaniu receptorów histaminowych H2 w komórkach błony śluzowej żołądka, przez co zostaje zahamowane wydzielanie kwasu solnego, zarówno podstawowe jak i poposiłkowe. Wskazaniem do stosowania leku jest leczenie choroby refluksowej przełyku, choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka, zespołu Zollingera-Ellisona oraz zapobieganie krwawieniom z wrzodów oraz zapobieganie i leczenie owrzodzeń dwunastnicy.
Ranitydyna dostępna jest w postaci tabletek, tabletek musujących a także roztworu do wstrzykiwań. Dawkowanie zależy od choroby i stanu pacjenta, ale zazwyczaj lek stosuje się 2 razy na dobę. Przyjęcie jednej dawki leku hamuje wydzielanie kwasu żołądkowego przez 12 godzin.
Możliwe działania niepożądane: występują bardzo rzadko i często nie można ich połączyć z przyjmowaniem ranitydyny. Mogą pojawić się reakcje nadwrażliwości, takie jak pokrzywka, wysypka skórna, obrzęk naczynioruchowy, zmiany w aktywności enzymów wątrobowych, biegunka, zapalenie trzustki.