Solvertyl

Solvertyl to lek, którego substancją czynną jest ranitydyna. Działa ona poprzez blokowanie receptorów H2 w przewodzie pokarmowym, co skutkuje zmniejszeniem wydzielania kwasu solnego i pepsyny - enzymu trawiącego białka. W ten sposób Solvertyl zmniejsza kwaśność soku żołądkowego zarówno po posiłkach, jak i na czczo. Stosowany jest w leczeniu chorób wrzodowych żołądka i dwunastnicy, refluksowego zapalenia przełyku oraz zespołu Zollingera-Ellisona. Jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Substancją czynną leku Solvertyl jest ranitydyna, która blokuje znajdujące się w przewodzie pokarmowym receptory H2.
Powoduje to hamowanie wydzielania kwasu solnego i pepsyny (enzymu trawiącego białka) po posiłkach oraz na czczo, przez co zmniejsza się kwaśność soku żołądkowego.
Solvertyl w postaci roztworu do wstrzykiwań stosowany jest wówczas, gdy niemożliwe jest leczenie doustnym lekiem zawierającym ranitydynę.

Solvertyl stosowany jest w leczeniu:
– choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy,
– refluksowego zapalenia przełyku,
– zespołu Zollingera-Ellisona,

oraz w zapobieganiu:
– krwawieniom z owrzodzenia stresowego u ciężko chorych pacjentów,
– nawracającym krwawieniom u pacjentów z owrzodzeniem trawiennym,
– aspiracji kwaśnej treści żołądkowej (zespół Mendelsona), przed znieczuleniem ogólnym, u osób narażonych, szczególnie u kobiet ciężarnych podczas porodu.

Skład

– Substancją czynną leku jest ranitydyna (25 mg/ml) w postaci ranitydyny chlorowodorku.

– Ponadto lek zawiera: disodu fosforan dwunastowodny, sodu diwodorofosforan dwuwodny, sodu chlorek, wodę do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Solvertyl należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem. Zazwyczaj stosowana dawka leku Solvertyl to:

Leczniczo u dorosłych, również u osób w podeszłym wieku:
– w powolnym (trwającym ponad 2 minuty) wstrzyknięciu dożylnym 50 mg ranitydyny (1 ampułka), po rozcieńczeniu zawartości ampułki do objętości 20 ml; wstrzyknięcie można powtarzać co 6 do 8 godzin;
– 50 mg ranitydyny (1 ampułka) w infuzji dożylnej trwającej 2 godziny, podawanej z szybkością 25 mg na godzinę; infuzję można powtarzać co 6 do 8 godzin;
– 50 mg ranitydyny (1 ampułka) we wstrzyknięciu domięśniowym co 6 do 8 godzin (rozcieńczenie zawartości ampułki nie jest konieczne).

Zapobiegawczo:
– w zapobieganiu krwawieniom z owrzodzenia stresowego u ciężko chorych pacjentów i w zapobieganiu nawracającym krwawieniom u pacjentów z owrzodzeniem trawiennym zaleca się podanie ranitydyny w dawce 50 mg (1 ampułka) w powolnym wstrzyknięciu dożylnym, a następnie w infuzji dożylnej podawanej z szybkością 0,125 do 0,25 mg/kg mc./godzinę;
– w przypadku istnienia ryzyka aspiracji kwaśnej treści żołądkowej (zespół Mendelsona) lek należy podać w dawce 50 mg (1 ampułka) domięśniowo lub w postaci powolnego wstrzyknięcia dożylnego na 45 do 60 minut przed wprowadzeniem do znieczulenia ogólnego.

Lek można rozcieńczać w następujących roztworach infuzyjnych: 0,9% roztwór chlorku sodu, 5% roztwór glukozy, 0,18% roztwór chlorku sodu z 4% roztworem glukozy, 4,2% roztwór wodorowęglanu sodu z roztworem Hartmanna.
Ranitydyny nie należy podawać w jednej strzykawce z następującymi lekami:

amfoterycyna B, ampicylina, cefazolin, cefuroksym, cefalotyna, chloropromazyna, klindamycyna, diazepam, hydroksyzyna, lorazepam, lewopromazyna, metaraminol, metotreksat, midazolam, alkaloidy opium, fenobarbital.

Pacjenci z niewydolnością nerek
Ranitydyna jest wydalana głównie przez nerki. U pacjentów, u których klirens kreatyniny wynosi mniej niż 50 ml/min, dochodzić może do zaburzenia wydalania ranitydyny oraz zwiększenia stężenia leku we krwi. W związku z tym ranitydynę w postaci roztworu do wstrzykiwań stosuje się u nich w dawkach po 25 mg (1/2 ampułki).

Stosowanie u dzieci
Nie stosować.

W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Przedawkowanie

Z uwagi na wybiórczy mechanizm działania ranitydyny nie oczekuje się szczególnych problemów po przedawkowaniu leku.
Jeśli jednak dojdzie do przyjęcia większej dawki leku niż zalecana, należy bezzwłocznie zgłosić to lekarzowi, który podejmie odpowiednie leczenie (o ile będzie ono konieczne).

W razie zastosowania większej ilości leku niż zalecana, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jedzenie i picie (alkohol)

Solvertyl można przyjmować niezależnie od posiłków.

Ciąża i karmienie piersią

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza.

Lek może być stosowany w ciąży oraz w okresie karmienia piersią jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.

Ulotka Solvertyl

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Solvertyl (forum)

Stosujesz Solvertyl? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Solvertyl. Podziel się doświadczeniami na forum.