Substancja czynna: Loperamid

Loperamid – lek o działaniu przeciwbiegunkowym, syntetyczny opioid. Mechanizm działania loperamidu polega na hamowaniu perystaltyki przewodu pokarmowego i wydłużeniu czasu pasażu jelitowego. Dzięki temu zmniejsza się nagła potrzeba wypróżnienia. Wskazaniem do stosowania leku jest leczenie ostrej i przewlekłej biegunki u dorosłych i dzieci powyżej 6 lat oraz zmniejszenie liczby i objętości stolców u pacjentów z wytworzoną przetoką jelita krętego. 

Loperamid występuje w postaci tabletek, kapsułek oraz tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej. Działanie leku następuje szybko, już po około 1 godzinie od momentu podania dawki. Jeśli po 48 godzinach nie następuje poprawa, należy przerwać przyjmowanie leku i skontaktować się z lekarzem. Długotrwała biegunka może być przyczyną poważnych chorób i w takich przypadkach należy rozszerzyć diagnostykę.

Możliwe działania niepożądane: występują bardzo rzadko i na ogół ciężko je odróżnić od objawów biegunkowych. Mogą pojawić się wzdęcia, nudności, niestrawność, ból brzucha,  zawroty głowy, senność, wysypka, pokrzywka, świąd.

Uwaga: Podczas biegunki, szczególnie u dzieci i osób starszych może szybko dojść do odwodnienia organizmu, dlatego zaleca się uzupełnianie płynów i elektrolitów.

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami

Zapisz się do newslettera,
aby pobrać plik