Ropinirol - opis substancji i lista leków

Ropinirol – lek stosowany w chorobie Parkinsona zaliczany do grupy leków zwanych agonistami dopaminy. W chorobie Parkinsona występuje niedobór dopaminy, a ropinirol łagodzi ten niedobór poprzez stymulowanie receptorów dopaminowych w prążkowiu, który znajduje się w mózgu. Wskazaniem do stosowania leku jest leczenie początkowe oraz leczenie skojarzone z lewodopą choroby Parkinsona oraz objawowe leczenie zespołu niespokojnych nóg. Ropinirol stosuje się głównie na początku rozwoju choroby aby opóźnić wprowadzenie lewodopy. 

Ropinirol dostępny jest w postaci tabletek powlekanych oraz tabletek o przedłużonym uwalnianiu, które stosuje się raz dziennie. Dawkę leku dostosowywuje się indywidualnie w zależności od skuteczności leku i jego tolerancji przez organizm pacjenta. Zaleca się przyjmowanie tabletki wraz z posiłkiem. 

Możliwe działania niepożądane: omamy, stan splątania, zawroty głowy, senność, omdlenia, mdłości, zgaga, ból brzucha, wymioty, obrzęk nóg, zmęczenie, dyskineza (mimowolne ruchy kończyn lub całego ciała), niedociśnienie. 

Aktualności

Polecane artykuły

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami

Zapisz się do newslettera,
aby pobrać plik