Gwajafenezyna
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Gwajafenezyna – lek o działaniu wykrztuśnym, pochodna gwajakolu. Mechanizm działania gwajafenezyny polega na pobudzaniu wydzielania śluzu w oskrzelach i zmniejszaniu gęstości i lepkości wydzieliny oskrzelowej ułatwiając w ten sposób odkrztuszanie. Lek oczyszcza drogi oddechowe, nie zaburzając przy tym naturalnego odruchu kaszlowego. Wskazaniem do stosowania gwajafenezyny jest leczenie kaszlu z zalegającą gęstą wydzieliną w drogach oddechowych.
Gwajafenezyna dostępna jest w postaci syropu oraz kapsułek i saszetek w lekach złożonych na przeziębienie. Lek stosuje się zazwyczaj 3-4 razy na dobę po łyżeczce/łyżce w zależności od wieku. W trakcie leczenia warto pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów (2 litry dziennie) i oklepywaniu pleców, szczególnie dzieci i osób starszych. Lek można stosować już u dzieci od 6 roku życia.
Możliwe działania niepożądane: nudności, wymioty, uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, biegunka, ból głowy, zawroty głowy, skórne reakcje alergiczne (pokrzywka, wysypka).