Difenhydramina
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Difenhydramina – lek o działaniu przeciwhistaminowym należący do tzw. I generacji. Mechanizm działania difenhydraminy polega na blokowaniu receptorów H1 (histaminowych), co przyczynia się do hamowania procesów powstających we wczesnej fazie reakcji zapalnej. Lek zmniejsza zaczerwienienie, obrzęk, świąd, ból, łzawienie i pieczenie błony śluzowej nosa i spojówek. Ponadto difenhydramina działa nasennie i łagodnie uspokajająco. Wskazaniem do stosowania leku jest leczenie sezonowego i całorocznego zapalenia spojówek oraz nieżytu nosa.
Difenhydramina dostępna jest w postaci tabletek. Występuje w połączeniu z paracetamolem w celu łagodzenia dolegliwości bólowych, które utrudniają zasypianie oraz z nafazoliną w postaci kropli ocznych i do nosa działając przeciwalergiczne.
Możliwe działania niepożądane: zmęczenie, senność, zawroty głowy, suchość w ustach, zmniejszenie wagi, bóle głowy, drgawki, mrowienie skóry, zmieszanie, splątanie, nerwowość, niepokój, niewyraźne widzenie, nieregularne bicie serca, niestrawność, nudności, wymioty.