Substancja czynna: Worykonazol

Worykonazol – lek o szerokim spektrum działania przeciwgrzybiczego. Mechanizm działania worykonazolu polega na hamowaniu enzymu znajdującego się w błonie komórkowej grzyba, przez co dochodzi do ograniczenia jej wzrostu a w końcu do obumarcia komórki grzybiczej. Wskazaniem do stosowania worykonazolu jest leczenie ciężkich zakażeń grzybiczych, inwazyjnej aspergilozy oraz kandydemii bez towarzyszącej neuropatii. Czas terapii worykonazolem powinien być jak najkrótszy. Leczenie dłuższe niż 6 miesięcy powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza oraz należy monitorować parametry równowagi elektrolitowej.

Worykonazol dostępny jest w postaci tabletek, proszku do sporządzania zawiesiny doustnej oraz proszku do sporządzania roztworu do infuzji. Postać leku dobiera się indywidualnie do ciężkości zakażenia. Najczęściej leczenie rozpoczyna się od większej dawki w celu nasycenia organizmu substancją leczniczą. 

Możliwe działania niepożądane: najczęściej występują nudności, ból brzucha, wymioty, biegunka, gorączka, ból głowy, upośledzenie widzenia, wysypka, obrzęki obwodowe, nieprawidłowe wyniki aktywności enzymów wątrobowych oraz niewydolność oddechowa. 

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami