Objawy gastroparezy – sprawdź, co powinno zwrócić Twoją uwagę

Gastropareza to schorzenie, które polega na nieprawidłowym kurczeniu mięśni przewodu pokarmowego, przez co pokarm zalega w żołądku, wywołując objawy przypominające refluks żołądkowo-przełykowy. Leczenie gastroparezy powinno uwzględniać działania, takie jak odpowiednia dieta oraz leki neutralizujące objawy, ponieważ nieleczona gastropareza może prowadzić do wyniszczenia organizmu. Przyczyny tej choroby są różne, jednak często to powikłanie po cukrzycy. Sprawdź, jakie objawy powinny zwrócić Twoją uwagę!

Co to jest gastropareza i jakie są jej przyczyny?

Gastropareza to schorzenie, w przebiegu którego dochodzi do zaburzenia opróżniania żołądka. W konsekwencji pokarm zamiast przesuwać się do dwunastnicy, gdzie jest kolejno trawiony, pozostaje w żołądku, wywołując bardzo dokuczliwe objawy. Mięśnie przewodu pokarmowego osób z gastroparezą nie kurczą się prawidłowo w wyniku uszkodzenia nerwów czuciowych.

Dysfunkcje układu nerwowego, określane jako neuropatie, są częstym powikłaniem po cukrzycy. Diabetycy, którzy zmagają się cukrzycą typu 1 lub 2 są więc osobami, u których gastropareza cukrzycowa występuje szczególnie często. Szacuje się, że powikłania dotyczące układu pokarmowego dotykają ok. 30-50% diabetyków.

Ponadto gastropareza może mieć również inne przyczyny, do których zalicza się czynniki, takie jak m.in.:

gastopareza-objawy

Gastropareza cukrzycowa – objawy ze strony przewodu pokarmowego

Utrudnione lub w niektórych przypadkach prawie niemożliwe przesuwanie pokarmu do dalszych odcinków układu pokarmowego znacznie uprzykrza życie chorego. Początkowo objawy gastroparezy mogą być mylnie przypisywane innym schorzeniom, ponieważ przypominają chorobę refluksową lub niestrawność. Warto jednak dokładnie obserwować objawy i nawet jeśli są słabo nasilone, zaleca się konsultację z lekarzem. Refluks w tym przypadku jest jednym z objawów gastroparezy, a nie osobną dolegliwością.

Gastropareza wywołuje objawy, takie jak:

  • zgaga i odbijanie;
  • mdłości, a nawet wymioty niestrawioną treścią pokarmową;
  • uczucie pełności, sytość po zjedzeniu już niewielkiej porcji posiłku;
  • wzdęcia, dyskomfort w obrębie brzucha;
  • bóle brzucha, kłucie, ucisk.
Reklama

Ogólnoustrojowe objawy gastroparezy

Gastropareza, zarówno cukrzycowa, jak i mająca inne przyczyny, obejmuje układ pokarmowy, dlatego też objawy choroby mogą być zauważalne w całym organizmie. Ze względu na zaleganie pokarmu, a tym samym nieprawidłowe trawienie, może dochodzić do niedoborów żywieniowych, a nawet wycieńczenia organizmu. W konsekwencji gastropareza powoduje spadek masy ciała, pomimo braku uczucia głodu. Warto zaznaczyć, że gastropareza utrudnia również wchłanianie substancji leczniczych, dlatego można zaobserwować także nieprawidłowe działanie niektórych leków.

Jeśli więc obserwujemy u siebie niewytłumaczalny spadek masy ciała, jemy mniej niż zwykle, a mimo tego czujemy się syci, można wówczas podejrzewać gastroparezę. Szczególną uwagę na objawy powinny zwrócić osoby chorujące na cukrzycę typu 1, które są 4-krotnie bardziej narażone na to powikłanie niż pacjenci z cukrzycą typu 2.

Gastropareza – dieta i leczenie

Gastropareza naraża pacjentów na niedożywienie, odwodnienie oraz niedobory elektrolitowe. Dieta osoby chorej powinna więc być odpowiednio dobrana. Należy unikać posiłków tłustych i ciężkostrawnych, a także zawierających dużo błonnika. Z diety trzeba wykluczyć napoje gazowane, papierosy oraz alkohol. Zaleca się zwiększenie ilości gotowanych warzyw i owoców, a w razie zaostrzenia objawów, warto przez kilka dni stosować dietę płynną. Posiłki powinny być przyjmowane kilka razy dziennie w małych porcjach. Leczenie gastroparezy wspomaga się także poprzez przyjmowanie preparatów zmniejszających objawy, w tym środków na zgagę oraz leków prokinetycznych.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Centrum Medycznego Synexus. Prowadzimy m.in. bezpłatne konsultacje ze specjalistą oraz badanie wątroby na urządzeniu FibroScan® dla osób zmagających się z cukrzycą typu 2. ze współistniejącymi chorobami kardiologicznymi.

Zobacz także spis leków:

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.