Stewia – słodzik o terapeutycznym działaniu

Na polskim rynku, w roku 2011 pojawił się słodzik o enigmatycznej nazwie stewia. Od tamtej pory stał się najchętniej stosowanym zamiennikiem cukru. Na czym polega fenomen stewii i dlaczego kładzie na łopatki swoich konkurentów, choćby aspartam..?

Stewia – co to właściwie jest?

Rdzenne plemiona Indian doceniły moc rośliny, nazywając ją „miodowym liściem”. Za słodki smak odpowiadają glikozydy stewiolowe. Stewia to naturalny słodzik, a dokładniej związek słodzący, gdyż zawiera wiele aktywnych substancji prozdrowotnych. Są to m.in minerały, witaminy oraz przeciwutleniacze. Wytwarzany jest z rośliny stewia rebaudiana, która osiąga wysokość do 80 cm. Jest odporna na wysokie temperatury, zatem świetnie sprawdzi się w kuchni podczas gotowania lub pieczenia. Swe zastosowanie znajduje nie tylko na polskich stołach, ale również w przemyśle spożywczym. Sproszkowane liście tej rośliny są około 30 razy słodsze od cukru, nietoksyczne i zdrowsze. Stewia jest nie tylko słodsza od białego cukru, ale też zdrowsza i łatwiej wydalana z organizmu.

Stewia – słodzik o terapeutycznym działaniu

Działanie stewii

Oprócz działania słodzącego wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych. Osoby dbające o linię i zdrowy styl życia, ucieszy fakt, że stewia jest bezkaloryczna. Zatem nie powoduje nadwagi czy otyłości. Naturalna substancja słodząca nie przyczynia się również do powstawania próchnicy. Stewia jest bardzo chętnie stosowana przez cukrzyków, bowiem obniża poziom glukozy we krwi. Stewia ma bardzo niski indeks glikemiczny – o wiele niższy od ksylitolu.

Potencjał terapeutyczny rośliny powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Ponadto wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbiegunkowe oraz przeciwnowotworowe. Polifenole, występujące w roślinie, blokują komórki nowotworowe. Substancja nie zawiera fenyloanaliny. Mogą ją zatem spożywać chorzy na fenyloketonurię, a także dzieci i osoby starsze. Stewia jest powszechnie dostępna i występuje w kilku formach. Najczęściej pastylek, proszku, suszonych liści. Szerokie działanie terapeutyczne oraz naturalne pochodzenie sprawiają, że stewia stanowi dużą konkurencję dla pozostałych słodzików.

Reklama

Stewia a cukrzyca

Stewia często używana jest przez cukrzyków jako zamiennik cukru. Czy jest to bezpieczne? Dotychczas przeprowadzone badania nie wykazały negatywnego wpływu na poziom glukozy we krwi. Stewia tym samym została uznana za bezpieczną dla osób z cukrzycą, ponieważ nie wywołuje odpowiedzi glikemicznej.

 

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.