Toujeo

Lek Toujeo zawiera insulinę zwaną „insuliną glargine”. Jest to zmodyfikowana insulina, bardzo podobna do insuliny ludzkiej.

Lek Toujeo zawiera trzy razy więcej insuliny w 1 ml, niż standardowa insulina, która zawiera 100 jednostek/ml.

Lek ten jest stosowany w leczeniu cukrzycy u dorosłych. Cukrzyca jest chorobą spowodowaną niewystarczającym wytwarzaniem insuliny koniecznej do kontrolowania stężenia cukru we krwi.

Lek Toujeo wykazuje stałe i długotrwałe działanie zmniejszające stężenie cukru we krwi. Jest on stosowany raz na dobę. Jeśli zajdzie taka potrzeba, pacjent może zmienić porę wstrzyknięcia. Jest to możliwe, ponieważ ten lek zmniejsza stężenie cukru we krwi na długi czas.

Jaki jest skład Toujeo, jakie substancje zawiera?

• Substancją czynną leku jest insulina glargine. Każdy ml roztworu zawiera 300 jednostek insuliny glargine (co odpowiada 10,91 mg). Każdy wstrzykiwacz zawiera 1,5 ml roztworu do wstrzykiwań, co odpowiada 450 jednostkom.

• Pozostałe składniki to: cynku chlorek, metakrezol, glicerol, woda do wstrzykiwań i sodu wodorotlenek oraz kwas solny (do ustalenia pH).

Zobacz listę produktów zawierających substancję: .

Zachęcamy także do zapoznania się z wykazem substancji aktywnych. Jest to materiał profesjonalny, który opracowany został przez farmaceutę.

Znajdziesz tu opisy działania substancji, wskazania oraz działania niepożądane. Ponadto do każdej substancji przyporządkowano listę leków, wyrobów medycznych, suplementów diety, które zawierają ją w swoim składzie.

Dawkowanie preparatu Toujeo – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Pomimo tego, że lek Toujeo zawiera taką samą substancję czynną, jak insulina glargine 100 jednostek/ml, leków tych nie można stosować zamiennie. Do zmiany dotychczas stosowanej insuliny na inną konieczna jest recepta od lekarza, nadzór lekarski oraz kontrola stężenia glukozy we krwi. Należy kontrolować stężenie glukozy. W celu uzyskania dalszych informacji należy skonsultować się z lekarzem.

Dawkowanie
Przy użyciu wstrzykiwacza Toujeo SoloStar można jednorazowo wstrzyknąć dawkę insuliny od 1 do 80 jednostek, z dokładnością do 1 jednostki.

Okienko wstrzykiwacza SoloStar pokazuje liczbę jednostek leku Toujeo gotowych do wstrzyknięcia.

Nie należy w żaden sposób przeliczać dawki leku.

Na podstawie trybu życia pacjenta, wartości stężenia cukru we krwi pacjenta oraz dotychczas stosowanych insulin lekarz ustala:
• wymaganą dawkę dobową i porę podania leku Toujeo;
• kiedy należy wykonywać badania stężenia cukru we krwi i czy należy wykonać badania moczu;
• kiedy może zajść potrzeba podania większej lub mniejszej dawki leku.

Lek Toujeo należy do insulin długo działających. Może być stosowany zgodnie z zaleceniem lekarza równocześnie z insuliną krótko działającą lub innymi lekami stosowanymi w leczeniu dużego stężenia cukru we krwi.

Jeśli pacjent stosuje więcej niż jedną insulinę, zawsze powinien się upewnić, że używa właściwej insuliny poprzez sprawdzenie etykiety insuliny przed każdym wstrzyknięciem. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Wiele czynników może mieć wpływ na stężenie cukru we krwi. Pacjent powinien wiedzieć, co może mieć wpływ na zmianę stężenia cukru we krwi, aby móc właściwie reagować na te zmiany i im zapobiegać. Więcej informacji na ten temat znajduje się w ramce w końcowej części poniższej ulotki.

Elastycznośc pory podawania
• Lek Toujeo należy stosować raz na dobę, najlepiej zawsze o tej samej porze każdego dnia.
• Jeśli zajdzie taka potrzeba, pacjent może wstrzyknąć lek do 3 godzin przed lub po ustalonej porze podawania.

Stosowanie u pacjentów w podeszłym wieku (65 lat i powyżej)
Pacjenci w wieku 65 lat i starsi powinni skonsultować się z lekarzem, ponieważ mogą potrzebować mniejszej dawki leku.

Stosowanie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby
Jeśli pacjent ma zaburzenia czynności nerek lub wątroby powinien skonsultować się z lekarzem, ponieważ może potrzebować mniejszej dawki leku.

Przed wstrzyknięciem leku Toujeo
• Należy zapoznać się z treścią instrukcji użycia dołączonej do ulotki dla pacjenta.
• Jeśli pacjent nie będzie przestrzegał wszystkich zaleceń, istnieje ryzyko podania za małej lub zbyt dużej dawki insuliny.

Jak wykonać wstrzyknięcie
• Lek Toujeo należy wstrzykiwać pod skórę (podanie podskórne lub sc.).
• Wstrzyknięcie należy wykonać w przednią część uda, okolicę mięśnia naramiennego lub w przednią część brzucha.
• Kolejne miejsca wstrzyknięcia należy zmieniać każdego dania w obrębie określonego pola wstrzykiwania leku. Zredukuje to ryzyko zmniejszenia lub zwiększenia grubości podskórnej tkanki tłuszczowej.

Aby zapobiegać ewentualnemu przenoszeniu chorób, każdy wstrzykiwacz do insuliny musi być używany tylko przez jednego pacjenta.

Przed każdym wykonaniem wstrzyknięcia należy założyć nową sterylną igłę. Nigdy nie należy ponownie używać igieł – ponowne użycie igły powoduje wzrost ryzyka jej zatkania, co może skutkować podaniem zbyt dużej lub za małej dawki insuliny.

Zużytą igłę należy wyrzucić do pojemnika odpornego na przebicie, zgodnie ze wskazaniami farmaceuty lub lokalnych władz.

Nie stosować leku Toujeo
• Dożylnie, ponieważ zmienia to działanie leku i może spowodować za małe stężenie cukru we krwi.
• W pompach insulinowych.
• W przypadku występowania cząstek stałych w insulinie. Roztwór leku powinien być przezroczysty, bezbarwny i mieć konsystencję wody.

Produktu leczniczego Toujeo nigdy nie wolno pobierać z wkładu wstrzykiwacza SoloStar przy użyciu strzykawki, ponieważ może to spowodować ciężkie przedawkowanie.

Jeśli wstrzykiwacz SoloStar jest uszkodzony, był nieprawidłowo przechowywany, jeśli nie ma pewności, czy działa on prawidłowo lub jeśli pacjent zauważy niespodziewane pogorszenie kontroli stężenia cukru we krwi:
• należy wyrzucić obecnie używany wstrzykiwacz i wziąć nowy;
• w razie wystąpienia problemu z użyciem wstrzykiwacza należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku wstrzyknięcia zbyt dużej dawki tego leku, stężenie cukru we krwi może zmniejszyć się za bardzo. Należy zbadać stężenie cukru we krwi oraz spożyć większy posiłek, aby zapobiec wystąpieniu za małego stężenia cukru we krwi. Jeśli u pacjenta wystąpi za małe stężenie cukru we krwi, należy skorzystać z porad zawartych w ramce w końcowej części poniższej ulotki.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Toujeo – czy mogę spożywać alkohol?

W wyniku spożycia alkoholu stężenie cukru we krwi może albo zwiększyć się albo zmniejszyć.
Należy kontrolować stężenie cukru we krwi częściej niż zazwyczaj.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Toujeo w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. W okresie ciąży i po porodzie może zaistnieć konieczność zmiany dawki insuliny. Szczególnie staranna kontrola cukrzycy i zapobieganie wystąpieniu hipoglikemii ma duże znaczenie dla zdrowia dziecka.

W okresie karmienia piersią należy zwrócić się do lekarza, ponieważ może wystąpić konieczność zmiany diety i dawek insuliny.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Toujeo i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty.

Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie.- sprawdź cenę produktu.

Ulotka Toujeo – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka Toujeo. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

TOUJEO, 300 jednostek/ml, roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu (Insulina glargine)
TOUJEO, 100 jednostek/ml, roztwór do wstrzykiwań w fiolce (Insulina glargine)
TOUJEO, 100 jednostek/ml, roztwór do wstrzykiwań we wkładzie (Insulina glargine)
TOUJEO, 100 jednostek/ml, roztwór do wstrzykiwań we wkładzie do wstrzykiwacza OptiClik (Insulina glargine)
TOUJEO OPTISET, 100 jednostek/ml, roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu (Insulina glargine)
TOUJEO SOLOSTAR, 100 jednostek/ml, roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu (Insulina glargine)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Toujeo m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

TOUJEO, 300 jednostek/ml, roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu; 100 jednostek/ml, roztwór do wstrzykiwań w fiolce; 100 jednostek/ml, roztwór do wstrzykiwań we wkładzie; 100 jednostek/ml, roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu (Insulina glargine)

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Toujeo? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 1000 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(47 ocen, średnia: 4,91 na 10)

11 OPINIE O LEKU

 1. ZYGI
  Ja borę toujeo 50j na noc o 21. Cukry nie trzymają stałego poziomu skaczą .250,220,180 itp
  przed posiłkiem biorę Novorapid 30j i on obniża mi cukier do 5 godzin,po tym czasie zaczyna rosnąć.
  Z tego wynika że toujeo nie działa .

 2. ank. Ja także uważam że Toujeo to porażka. Przy insulinie levemir 8 j. miałam cukry 150 rano. Dlatego lekarka zmieniła mi
  na Toujeo. Biorę od miesiące i cukry mam nadal duże. Doszłam do 18 j. i cukry mam 150 rano. Na tym stanełam
  i czekam niecierpliwie na wyznaczoną wizytę u lekarza. Oprócz tego biorę metformax 3 razy dziennie.

 3. Toujeo to porażka. Cukry rano nigdy nie są niższe niż 150 mimo przy zastosowaniu zdecydowanie wyższej dawki niż Lantus. Lantus brałam 8-10j. a Toujeo przy 10j. daje rano cukier 170. Zwiększam codziennie i obecnie przy 15j. mam rano 130. Nie polecam zdecydowanie.

 4. Ja mam podobne doświadczenia z 5 j. lantusa na 10 j . Toujeo i nadal cukry wyższe. Zależy z jakim cukrem się położę – ale lantus nawet zbijał mi cukry znacznie stąd musiałam zejść do 5 j. Dodatkowo zaczęły się pojawiać wraz ze zmianą insuliny ropne wypryski i pod skórne grudki ( chociaż nie wiem czy to od tej insuliny) A pan z Zbig to chyba z marketingu, bo wpis taki nie życiowy ( lantus i toujeo maja stały poziom działania, cukrów na pewno nie trzyma na stałym poziomie ;) i podaje je sie raz na dobę …) kto tak pisze.. najnowszy . Nie wiem tylko jaki czynnik ryzyka na nowotwory Toujeo ma.. to jakoś sie tam nazywa , niestety mimo , że lantus działa lepiej u mnie- to ma najwyższy czynnik „nowotworo- twórczy z tych insulin co znam. Zaznaczam, że każda insulina ma ten czynnik nawet na naturalna u zdrowego człowieka – im więcej tym bardziej szkodzi )

 5. ja mam odmienne zdanie…. na Lantusie ranne cukry to było 110 120 a po Toujeo 150-180. A brałam go w różnych dawkach żeby wyczuć jaka jest najodpowiedniejsza. Lantusa wystarczyło mi 18 jednostek a Toujeo i przy 18 j. i przy 10j. czy 5j. cukier był rano zawsze powyżej 150.. Może mam jakieś felerne opakowanie?

 6. Toujeo. Rewelacja.To jest najnowszy i najlepszy analog insuliny ludzkiej.Utrzymuje staly poziom przez cala dobe. Poprzednio uzywalem Lantus ale Toujeo jest lepsze. Ja uzywam rano raz na dobe.

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.