Konsultacja merytoryczna:

Suliqua

Suliqua jest podawanym we wstrzyknięciach lekiem przeciwcukrzycowym, który zawiera dwie substancje czynne:
• insulinę glargine: długo działający rodzaj insuliny, który pomaga w kontrolowaniu stężenia cukru (glukozy) we krwi przez cały dzień.
• liksysenatyd: „analog GLP-1”, który pomaga organizmowi w wytwarzaniu własnej, dodatkowej insuliny w odpowiedzi na zwiększenie stężenia cukru we krwi oraz spowalnia wchłanianie cukru z pokarmów.

Lek Suliqua jest stosowany w leczeniu dorosłych z cukrzycą typu 2, aby pomóc w kontroli stężenia cukru we krwi, gdy jest ono za wysokie. Jest podawany z metforminą, gdy inne leki nie wystarczają do kontroli stężenia cukru we krwi. Do takich innych leków mogą należeć doustne leki przeciwcukrzycowe (takie jak metformina, pochodne sulfonylomocznika) czy insulina.

W przypadku stosowania innego leku przeciwcukrzycowego, pacjent powinien omówić z lekarzem, czy należy go odstawić przed rozpoczęciem stosowania leku Suliqua.

Jaki jest skład Suliqua, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi są insulina glargine i liksysenatyd.

Każdy wstrzykiwacz zawiera 300 jednostek insuliny glargine i 150 mikrogramów liksysenatydu w 3 ml roztworu.

Każdy ml zawiera 100 jednostek insuliny glargine i 50 mikrogramów liksysenatydu.

Każda dawka jednostkowa leku Suliqua zawiera 1 jednostkę insuliny glargine i 0,5 mikrograma liksysenatydu.

Pozostałe składniki to: glicerol 85%, metionina, metakrezol, cynku chlorek, stężony kwas solny i sodu wodorotlenek (do dostosowania pH) oraz woda do wstrzykiwań. Informacje na temat sodu i metakrezolu podano w punkcie 2 ulotki. „Informacje ważne przed zastosowaniem leku Suliqua”.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: , .

Dawkowanie preparatu Suliqua – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Lekarz może zalecić pacjentowi stosowanie innej dawki leku Suliqua w porównaniu z wcześniejszą dawką insuliny. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Na podstawie trybu życia pacjenta, wartości stężenia cukru we krwi pacjenta oraz dotychczas stosowanych insulin lekarz ustala:
• Wymaganą dawkę dobową i porę podania leku Suliqua.
• Kiedy należy wykonywać badania stężenia cukru we krwi i czy należy wykonać badania moczu.
• Kiedy może zajść potrzeba podania większej lub mniejszej dawki leku.

Lekarz może zalecić pacjentowi stosowanie leku Suliqua z innymi lekami stosowanymi w leczeniu dużego stężenia cukru we krwi.

Jaką ilość leku stosować
Suliqua 100 jednostek/ml + 50 mikrogramów/ml we wstrzykiwaczu:
• wstrzykiwacz ten służy do podawania dawki od 10 do 40 dawek jednostkowych w jednym wstrzyknięciu, z dokładnością do 1 dawki jednostkowej.
• każda wybrana dawka jednostkowa zawiera 1 jednostkę insuliny glargine i 0,5 mikrograma liksysenatydu.

Dawka leku Suliqua jest podawana jako określona liczba „dawek jednostkowych”. Okienko dawki na wstrzykiwaczu wskazuje liczbę dawek jednostkowych.

Nie wolno wstrzykiwać dawki mniejszej niż 10 dawek jednostkowych. Nie wolno wstrzykiwać dawki większej niż 40 dawek jednostkowych.

Jeżeli będzie potrzebna dawka większa niż 40 dawek jednostkowych, lekarz przepisze lek o innej mocy. W razie konieczności zastosowania dawek w zakresie 30–60 dawek jednostkowych dostępny jest lek Suliqua 100 jednostek/ml + 33 mikrogramy, roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu.

Wiele czynników może mieć wpływ na stężenie cukru we krwi. Pacjent powinien wiedzieć, co może mieć wpływ na zmianę stężenia cukru we krwi, aby móc właściwie reagować na te zmiany i im zapobiegać. Więcej informacji na ten temat znajduje się w ramce w końcowej części tej ulotki.

Więcej informacji na temat stosowania leku Suliqua, znajduje się w załączonej ulotce w dolnej części tej strony.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku wstrzyknięcia zbyt dużej dawki tego leku, stężenie cukru we krwi może zmniejszyć się za bardzo (hipoglikemia). Należy zbadać stężenie cukru we krwi oraz spożyć większy posiłek, aby zapobiec wystąpieniu za małego stężenia cukru we krwi (hipoglikemii). Jeśli u pacjenta wystąpi za małe stężenie cukru we krwi, należy skorzystać z porad zawartych w ramce w końcowej części tej ulotki.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Suliqua – czy mogę spożywać alkohol?

W wyniku spożycia alkoholu stężenie cukru we krwi może albo zwiększyć się, albo zmniejszyć.

Należy kontrolować stężenie cukru we krwi częściej niż zazwyczaj.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Suliqua w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie należy stosować produktu leczniczego Suliqua w ciąży. Nie wiadomo, czy lek Suliqua może mieć szkodliwy wpływ na nienarodzone dziecko.

Leku nie należy stosować w okresie karmienia piersią. Nie wiadomo, czy lek Suliqua wydzielany jest do mleka kobiecego.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Suliqua – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Suliqua, wszystkie postacie i moce (Insulina glargine + liksysenatyd)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 17 razy

Rozmiar plku 503.39 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Suliqua m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Suliqua, wszystkie postacie i moce (Insulina glargine + liksysenatyd)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 17 razy

Rozmiar plku 503.39 KB

Cena - ile kosztuje Suliqua?

Cena Suliqua i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Suliqua.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Suliqua? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Herbapect Junior to niezwykły wyrób medyczny o unikalnej postaci syropu żelowego. Preparat zawiera między innymi wyciągi z porostu islandzkiego i korzenia prawoślazu, które łagodzą kaszel oraz pomagają dbać o śluzówkę gardła.

Wyrób medyczny Isla Medic Acute to pastylki do ssania o smaku miodowo-cytrusowym. Polecane są do stosowania w przypadku podrażnienia błony śluzowej gardła. Preparat zawiera porost islandzki i kompleks hydrożelowy. Produkt odpowiedni dla diabetyków.

Wyjątkowy przysmak na bazie mąki z tapioki! Kisiel Slim Fit o smaku ananasowym to deser, który nie powoduje wyrzutów sumienia! Oprócz doznań smakowych dostarcza między innymi inuliny oraz witaminy C. Bez dodatku cukru!

Suplement diety Now Foods Kwas foliowy 800mcg + B12 zawiera składniki, które są w szczególności polecane do suplementacji u kobiet w okresie ciąży i laktacji. Preparat do stosowania u dorosłych. Formuła zgodna z wymogami…

Wegetariańskie kapsułki Aliness Kaneka UbiquinoL Q10 to suplement diety, który pozwala wzbogacić codzienną dietę w cenny koenzym Q10. Preparat zawiera aktywną formę UbiquinoL™ cechującą się doskonałą wchłanialnością w organizmie.

Inozyny pranobeks, czyli substancja czynna zawarta w produkcie leczniczym Eloprine 0,5g jest składnikiem o działaniu immunostymulującym oraz przeciwwirusowym. Wskazaniem do przyjmowania leku są powracające zakażenia górnych dróg oddechowych.

Symbol zastępczy

Suplement diety Isoactive Orzeźwiający napój izotoniczny grapefruit polecany jest dla sportowców, osób aktywnych fizycznie oraz osób narażonych na wysiłek fizyczny w wysokiej temperaturze. Preparat pozwala uzupełnić utracone płyny i elektrolity.

Ziołowo-owocowa Herbatka fiz Z miłorzębem zawiera głóg, miłorząb, aronię, hibiskus i borówkę czernicę. Tak aromatyczna i dobroczynna kompozycja naturalnych składników pomaga poprawić nastrój oraz działa orzeźwiająco na…

Ciekawa alternatywa dla tabletek i kapsułek z cholekalcyferolem. Suplement diety D-Vitum Forte 2000 j.m. aerozol polecany jest do codziennego stosowania w celu uzupełnienia diety w witaminę D. Preparat dla osób dorosłych poniżej 75. roku życia.

Wyrób medyczny LenoDiar Adult to preparat polecany dla osób dorosłych oraz dla młodzieży powyżej 12. roku życia w leczeniu ostrych biegunek różnego pochodzenia oraz zaostrzenia biegunek przewlekłych. Kapsułki zawierają roślinny kompleks…

Standaryzowany ekstrakt z wyciągu z liści andrografisu (Andrographis paniculata) to składnik, który bardzo korzystnie wpływa na układ oddechowy oraz odpornościowy. Znajdziemy go w wysokiej jakości suplemencie diety Andrographis.

Zestaw uzupełniający do irygatora Zatoxin Rinse. Saszetki zawierają chlorek sodu i dwuwęglan sodu, czyli składniki, z których można przygotować roztwór do oczyszczania i nawilżania, a także udrażniania nosa i zatok (…

Krem z chlorowodorkiem terbinafiny wskazany do stosowania w zakażeniach grzybiczych i drożdżakowych skóry. Wskazaniem do stosowania produktu leczniczego Ziaja Terbinafina jest między innymi grzybica stóp, a także łupież pstry.

Unikalne połączenie naturalnych składników, w tym melisy, rumianku oraz męczennicy tworzy skład herbatki Sedivitax. Suplement diety Sedivitax herbata uzupełnia codzienną dietę w składniki, które wspierają sen oraz pomagają poprawić jego jakość.

Chcesz wspomóc swój organizm w trudnym okresie? Zastosuj suplement diety Ekogal olej z wątroby rekina grenlandzkiego, który uzupełnia codzienną dietę w alkoksyglicerole. Preparat rekomendowany w okresach nadmiernego stresu i wysiłku.

Preparat zawierający wysokiej jakości olej z wątroby rekina – Tran z witaminami A+D+E polecany jest dla osób, które chcą uzupełnić swoją dietę w składniki, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu, w…

Dwie substancje czynne – ibuprofen oraz chlorowodorek fenylefryny – tworzą skład produktu leczniczego Flustad. Jest to lek wskazany do stosowania przy grypie i przeziębieniu w celu łagodzenia ich objawów, w tym gorączki i zatkanego nosa.

Żel do higieny intymnej Procto-Glyvenol to najlepszy wybór dla osób z żylakami odbytu. Produkt wykazuje wielokierunkowe działanie, które łagodzi dyskomfort związany z hemoroidami, m.in. kojące swędzenie i przeciwobrzękowe.

Suplement diety w płynie Prince Omega Tran z wątroby rekina o smaku mango to preparat polecany do stosowania jako uzupełnienie codziennej diety w witaminy: A i D, a także cynk, selen oraz alkiloglicerole. Preparat dla dzieci…

Od drugiego trymestru zapotrzebowanie organizmu ciężarnej na poszczególne składniki zmienia się w stosunku do tego, co było w pierwszym trymestrze. Od 13. tygodnia zaleca się uzupełniać codzienną dietę, stosując suplement diety Femibion 2 Ciąża.