9 wskazówek, jak ograniczyć spożywanie cukru

Na szczęście, jesteśmy coraz bardziej świadomi korzyści płynących z wyeliminowania cukru z naszej diety. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożywanie nie więcej niż 50 gramów wolnych cukrów (dodawanych do żywności lub w miodzie i sokach owocowych) dziennie. Kostka cukru to 6 gramów cukru, zatem dokonując porównania, zgodnie z zaleceniami WHO, nie powinniśmy przekraczać 9 kostek cukru dziennie. Czy to wydaje się dużo? Często jesteśmy świadomi ilości spożywanego przez nas cukru, ale często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Istnieją produkty spożywcze, które zawierają duże ilości cukru, a my nie jesteśmy tego świadomi.

Chociaż wszyscy wiemy, że powinniśmy ograniczyć cukier w naszej diecie, czasami może to być skomplikowane. W tym artykule proponujemy 9 prostych kroków, które sprawią, że Twoje spożycie cukru zmieni się na lepsze. Dołącz do wyzwania!

Zobacz także:

1. Unikaj słodzonych napojów.

Napoje bezalkoholowe i energetyczne mogą stanowić nawet jedną trzecią spożywanego cukru w diecie. Wyrób sobie nawyk picia wód smakowych lub niesłodzonych herbat mrożonych między posiłkami. Na początku może to wymagać przyzwyczajenia, ale jest to bardzo korzystne dla zdrowia. Priorytetem jest picie wody, a jeśli chcesz, aby miała ona więcej smaku, przygotuj pyszną gorącą lub mrożoną herbatę.

9 wskazówek, jak ograniczyć spożywanie cukru

2. Zaprzestań picia soków „z kartonu”.

Soki owocowe, nawet jeśli są naturalne, to nie to samo, co całe świeże owoce. Głównie dlatego, że jednym z walorów owoców, oprócz witamin, jest błonnik. Błonnik moduluje wchłanianie cukru i spowalnia jego przyswajanie. Ponadto, gdy jemy owoce, zjadamy zwykle jeden kawałek, natomiast gdy przygotowujemy sok, zwykle potrajamy porcję. Można nawet powiedzieć, że soki owocowe bardziej przypominają napoje bezalkoholowe niż owoce.

Reklama

3. Wybieraj niearomatyzowane fermentowane produkty mleczne.

Chociaż jogurt sam w sobie jest bardzo zdrową żywnością, wiele odmian jogurtu zawiera dużo cukru. Wybieraj niesłodzone jogurty, kefiry i świeże sery, aby w pełni korzystać z ich dobrodziejstw. Wybieraj zwykłe jogurty zamiast słodzonych wersji z dżemem lub płatkami śniadaniowymi.

4. Unikaj ukrytego cukru.

Wiele pikantnych potraw, takich jak sosy, ketchup czy pizza, zawiera duże ilości cukru, który wzmacnia ich smak. Nie daj się zwieść, bo są słone, cukier ma za zadanie obniżyć kwasowość i zrównoważyć smaki.

5. Zwiększ spożycia żywności pełnoziarnistej.

Żywność pełnoziarnista zawiera więcej składników odżywczych i błonnika. Ponadto, błonnik zawarty w produktach pełnoziarnistych powoduje, że ilość węglowodanów prostych jest wolniej wchłaniana. Zawsze stawiaj na pełnoziarniste wersje płatków śniadaniowych, chleba, makaronu i ryżu.

6. Mieszaj swoje napoje z mlekiem.

Jeśli masz tendencję do dodawania dużej ilości cukru do swojej herbaty lub kawy, dobrym rozwiązaniem jest zmieszanie ich z mlekiem lub napojem roślinnym, aby złagodzić intensywność smaku.

7. Dodaj przyprawy do swoich napojów lub deserów.

Cynamon, wanilia, kardamon lub imbir dodadzą pikantnego akcentu Twoim przetworom, dzięki czemu możesz zmniejszyć ilość dodawanego cukru i wzmocnić smak potraw.

8. Nie polegaj produktach light.

Produkt light oznacza, że co najmniej 30% cukru i/lub tłuszczu i/lub kalorii zostało zredukowane. Jednak żywność ta może nadal zawierać duże ilości cukru. Dlatego lepiej jest wybierać produkty oznaczone jako bez cukru.

9. Używaj owoców do słodzenia.

Daktyle, ananas i banan to słodkie owoce, które mogą być dobrym wyborem do słodzenia deserów lub przepisów. Dowiedz się, jakie owoce najlepiej pasują do Twoich przetworów.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.