Invokana

Lek Invokana zawiera substancję czynną kanagliflozynę. Należy do grupy leków nazywanych „lekami zmniejszającymi stężenie glukozy we krwi”.

„Leki zmniejszające stężenie glukozy we krwi” są stosowane u dorosłych w leczeniu cukrzycy typu 2.

Ten lek działa poprzez usuwanie nadmiaru cukru z organizmu wraz z moczem. To powoduje zmniejszenie ilości cukru we krwi.

W celu zmniejszenia stężenia cukru we krwi lek Invokana może być stosowany sam lub z innymi lekami, które pacjent może stosować w leczeniu cukrzycy typu 2, takimi jak metformina, insulina, inhibitor DPP-4 (np. sitagliptyna, saksagliptyna lub linagliptyna), sulfonylomocznik (np. glimepiryd lub glipizyd) lub pioglitazon.Pacjent z cukrzycą typu 2 może już być leczony jednym lub kilkoma z tych leków.

Istotne jest kontynuowanie diety i wysiłku fizycznego zaleconych przez lekarza, farmaceutę lub pielęgniarkę.

Co to jest cukrzyca typu 2
Cukrzyca typu 2 to stan w organizmie kiedy trzustka nie wytwarza odpowiedniej ilości insuliny lub organizm nie reaguje na wytworzoną insulinę, przez co znacznie zwiększa się stężenie cukru (glukozy) we krwi. To może prowadzić do poważnych stanów zdrowotnych takich jak choroby serca, nerek, ślepota i amputacja.

Jaki jest skład Invokana, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest kanagliflozyna.
– Każda tabletka zawiera 100 mg lub 300 mg kanagliflozyny.

• Pozostałe składniki to:
– rdzeń tabletki: kroskarmeloza sodowa, hydroksypropylo celuloza, laktoza bezwodna, magnezu stearynian i celuloza mikrokrystaliczna
– otoczka tabletki: makrogol (3350), alkohol poliwinylowy, talk i tytanu dwutlenek (E171).

Tabletka 100 mg zawiera także żelaza tlenek żółty (E172).

Zobacz listę produktów zawierających substancję: .

Zachęcamy także do zapoznania się z wykazem substancji aktywnych. Jest to materiał profesjonalny, który opracowany został przez farmaceutę.

Znajdziesz tu opisy działania substancji, wskazania oraz działania niepożądane. Ponadto do każdej substancji przyporządkowano listę leków, wyrobów medycznych, suplementów diety, które zawierają ją w swoim składzie.

Dawkowanie preparatu Invokana – jak stosować ten lek?

Ile leku zażywać
• Zalecana początkowa dawka leku Invokana to jedna tabletka 100 mg przyjmowana raz na dobę. Lekarz zdecyduje czy zwiększyć dawkę do 300 mg.
• Lekarz może ograniczyć dawkę leku do 100 mg jeśli pacjent ma chorobę nerek.
• Lekarz zaleci dawkę odpowiednią dla pacjenta.

Stosowanie leku
• Należy połknąć całą tabletkę popijając połową szklanki wody.
• Tabletki można zażywać niezależnie od posiłków. Najlepiej zażyć tabletkę przed pierwszym posiłkiem dnia.
• Tabletki powinno się przyjmować każdego dnia o tej samej porze. Ułatwi to pamiętanie o leczeniu.
• Jeśli lekarz zalecił stosowanie kanagliflozyny jednocześnie z jakimkolwiek lekiem wiążącym kwasy żółciowe, takim jak cholestyramina (lek zmniejszający stężenie cholesterolu) należy przyjmować kanagliflozynę co najmniej 1 godzinę przed lub 4 do 6 godzin po zażyciu leku wiążącego kwasy żółciowe.

Lekarz może zalecić stosowanie leku Invokana wraz z innymi lekami zmniejszającymi stężenie glukozy we krwi. Należy pamiętać, aby stosować te leki zgodnie z zaleceniami lekarza. Pomoże to uzyskać najlepsze wyniki leczenia.

Dieta i ćwiczenia
W celu kontrolowania cukrzycy, pacjent nadal musi przestrzegać zaleceń lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki dotyczących diety i ćwiczeń. W szczególności, jeśli pacjent stosuje dietę cukrzycową z kontrolą masy ciała, musi ją kontynuować podczas stosowania tego leku.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zażycia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Invokana – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletki można zażywać niezależnie od posiłków. Najlepiej zażyć tabletkę przed pierwszym posiłkiem dnia.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Invokana w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem lub kontynuacją stosowania tego leku. Nie należy stosować leku Invokana podczas ciąży. Pacjentka tak szybko jak tylko dowie się, że jest w ciąży, powinna porozmawiać z lekarzem na temat przerwania stosowania leku Invokana i najlepszego sposobu kontrolowania stężenia cukru we krwi.

Nie należy stosować leku Invokana jeśli pacjentka karmi piersią. Pacjentka powinna skonsultować się z lekarzem, czy przerwać przyjmowanie tego leku lub czy przestać karmić piersią.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Invokana i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty.

Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie.- sprawdź cenę produktu.

Ulotka Invokana – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka Invokana. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Invokana 100 mg, 300 mg tabletki powlekane (kanagliflozyna)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Invokana m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Invokana 100 mg, 300 mg tabletki powlekane (kanagliflozyna)

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Invokana? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(9 ocen, średnia: 6,44 na 10)

10 OPINIE O LEKU

 1. Biorę krótko, ale jestem przerażona cukry wyższe jak miałam!!! Nigdy nie miałam tak wysokich (nawet 245- wieczorem ) rano 190!!!! Jak najprędzej chcę zmienić ten lek!!

 2. Biorę lek od prawie 2 miesięcy a od miesiąca nie mogę pozbyć się infekcji okolic intymnych 😞. Mam nadzieje ze organizm przyzwyczai się do leku i to minie . Cukry napewno lepiej ale naczczo dalej za wysokie .

  • W sprawie infekcji okolic intymnych to moja pani diabetolog (rewelacyjna !!!) zleciła mi zażywanie preparatów z żurawiną: suplementy, herbatki.Na początku oprócz żurawiny łykałam też vit.C 500-1000mg. Gwarantuję poprawę. I sprawa nadrzędna : przy invokanie trzeba DUŻO PIĆ WODY. Chodzi o to aby nadwyżka cukru …… powiem wprost : aby wysiusiać ten przeklęty cukier :) Bo tą stroną się go pozbywamy :) Stąd niekomfortowe odczucia okolic intymnych.
   Dodam że musiałam przyrzec pani doktor że będę piła wodę i herbatki. W przeciwnym wypadku nie przepisałaby mi tego super leku.
   I jeszcze jedno : organizm nie przyzwyczai się do leku ! Zastosowanie żurawiny, vit C i dużych ilości wody musi być na stałe.
   Życzę cierpliwości i optymizmu. Pozdrawiam. Beata.

 3. biore invokane od roku i niestety ten bol prawej nogi jest straszny, tak ze bez dorety ( lek przeciwbólowy) nie zasne,,,poza tym cukry spadly o 50 jednostek na czczo,,,

 4. biore Invokane od pol roku, jest rewelacyjna, oczywiście diete stosować trzeba również,cukry ze 150 przy metforminie 850 3x dziennie,,,,spadly do 89-110 na czczo!!!!!!!!!!!Jednynie co to mam silne bole miesni prawego uda, a wlasciwie to całej nogi i nie wiem jaki jest tego powod.Swiąd faktycznie wystapil na samym początku ze dwa razy i do tej pory spokoj. Mysle ze wlasciwa dieta ,dużo kiszonek pomaga.

 5. Lek powoduje podrażnienie dróg moczowych i świąd sromu u kobiet.Poziomy cukru podczas mierzenia z palca takie jak przed kuracją tym lekiem.Biorę inwokanę sześć miesięcy efekt w zasadzie żaden.

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.