Invokana

Działanie i wskazania

Lek Invokana zawiera substancję czynną kanagliflozynę. Należy do grupy leków nazywanych „lekami zmniejszającymi stężenie glukozy we krwi”.

„Leki zmniejszające stężenie glukozy we krwi” są stosowane u dorosłych w leczeniu cukrzycy typu 2.

Ten lek działa poprzez usuwanie nadmiaru cukru z organizmu wraz z moczem. To powoduje zmniejszenie ilości cukru we krwi.

W celu zmniejszenia stężenia cukru we krwi lek Invokana może być stosowany sam lub z innymi lekami, które pacjent może stosować w leczeniu cukrzycy typu 2, takimi jak metformina, insulina, inhibitor DPP-4 (np. sitagliptyna, saksagliptyna lub linagliptyna), sulfonylomocznik (np. glimepiryd lub glipizyd) lub pioglitazon.Pacjent z cukrzycą typu 2 może już być leczony jednym lub kilkoma z tych leków.

Istotne jest kontynuowanie diety i wysiłku fizycznego zaleconych przez lekarza, farmaceutę lub pielęgniarkę.

Co to jest cukrzyca typu 2
Cukrzyca typu 2 to stan w organizmie kiedy trzustka nie wytwarza odpowiedniej ilości insuliny lub organizm nie reaguje na wytworzoną insulinę, przez co znacznie zwiększa się stężenie cukru (glukozy) we krwi. To może prowadzić do poważnych stanów zdrowotnych takich jak choroby serca, nerek, ślepota i amputacja.

Invokana cena - refundacja, interakcje - dostepność w aptekach

Skorzystaj z wyszukiwarki, dzięki której znajdziesz następujące informacje o leku Invokana:

  • cena leku Invokana (ile kosztuje lek w zależności od poziomu refundacji)
  • czy lek przepisywany jest na receptę, czy jest dostępny bez recepty?
  • interakcje leku Invokana z innymi lekami
  • lista leków refundowanych oraz leków 75+
  • adresy i numery telefonów aptek

Sprawdź ile kosztuje Invokana - cena leku.

Skład

Substancją czynną jest kanagliflozyna.
– Każda tabletka zawiera 100 mg lub 300 mg kanagliflozyny.

• Pozostałe składniki to:
– rdzeń tabletki: kroskarmeloza sodowa, hydroksypropylo celuloza, laktoza bezwodna, magnezu stearynian i celuloza mikrokrystaliczna
– otoczka tabletki: makrogol (3350), alkohol poliwinylowy, talk i tytanu dwutlenek (E171).

Tabletka 100 mg zawiera także żelaza tlenek żółty (E172).

Zobacz listę preparatów zawierających: .

Dawkowanie

Ile leku zażywać
• Zalecana początkowa dawka leku Invokana to jedna tabletka 100 mg przyjmowana raz na dobę. Lekarz zdecyduje czy zwiększyć dawkę do 300 mg.
• Lekarz może ograniczyć dawkę leku do 100 mg jeśli pacjent ma chorobę nerek.
• Lekarz zaleci dawkę odpowiednią dla pacjenta.

Stosowanie leku
• Należy połknąć całą tabletkę popijając połową szklanki wody.
• Tabletki można zażywać niezależnie od posiłków. Najlepiej zażyć tabletkę przed pierwszym posiłkiem dnia.
• Tabletki powinno się przyjmować każdego dnia o tej samej porze. Ułatwi to pamiętanie o leczeniu.
• Jeśli lekarz zalecił stosowanie kanagliflozyny jednocześnie z jakimkolwiek lekiem wiążącym kwasy żółciowe, takim jak cholestyramina (lek zmniejszający stężenie cholesterolu) należy przyjmować kanagliflozynę co najmniej 1 godzinę przed lub 4 do 6 godzin po zażyciu leku wiążącego kwasy żółciowe.

Lekarz może zalecić stosowanie leku Invokana wraz z innymi lekami zmniejszającymi stężenie glukozy we krwi. Należy pamiętać, aby stosować te leki zgodnie z zaleceniami lekarza. Pomoże to uzyskać najlepsze wyniki leczenia.

Dieta i ćwiczenia
W celu kontrolowania cukrzycy, pacjent nadal musi przestrzegać zaleceń lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki dotyczących diety i ćwiczeń. W szczególności, jeśli pacjent stosuje dietę cukrzycową z kontrolą masy ciała, musi ją kontynuować podczas stosowania tego leku.

Przedawkowanie

W przypadku zażycia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Tabletki można zażywać niezależnie od posiłków. Najlepiej zażyć tabletkę przed pierwszym posiłkiem dnia.

Spożywanie alkoholu podczas farmakoterapii może zmieniać działanie leków. Mogą nasilić się działania niepożądane leku, a terapia może się okazać nieskuteczna. Zaburzenie wchłaniania, dystrybucji substancji czynnej oraz jej wydalania z organizmu stanowi wielkie zagrożenie dla organizmu. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem lub kontynuacją stosowania tego leku. Nie należy stosować leku Invokana podczas ciąży. Pacjentka tak szybko jak tylko dowie się, że jest w ciąży, powinna porozmawiać z lekarzem na temat przerwania stosowania leku Invokana i najlepszego sposobu kontrolowania stężenia cukru we krwi.

Nie należy stosować leku Invokana jeśli pacjentka karmi piersią. Pacjentka powinna skonsultować się z lekarzem, czy przerwać przyjmowanie tego leku lub czy przestać karmić piersią.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów o Invokana - forum o lekach

Aktualna ocena:
12345678910
(6 ocen, średnia: 7,83 na 10)
Loading...

4 KOMENTARZE

  1. biore invokane od roku i niestety ten bol prawej nogi jest straszny, tak ze bez dorety ( lek przeciwbólowy) nie zasne,,,poza tym cukry spadly o 50 jednostek na czczo,,,

  2. Biorę drugi miesiąc cukier spadł na czczo o 50 żadnych istotnych skutków ubocznych a te co są można przypisać innym schorzeniom

  3. biore Invokane od pol roku, jest rewelacyjna, oczywiście diete stosować trzeba również,cukry ze 150 przy metforminie 850 3x dziennie,,,,spadly do 89-110 na czczo!!!!!!!!!!!Jednynie co to mam silne bole miesni prawego uda, a wlasciwie to całej nogi i nie wiem jaki jest tego powod.Swiąd faktycznie wystapil na samym początku ze dwa razy i do tej pory spokoj. Mysle ze wlasciwa dieta ,dużo kiszonek pomaga.

  4. Lek powoduje podrażnienie dróg moczowych i świąd sromu u kobiet.Poziomy cukru podczas mierzenia z palca takie jak przed kuracją tym lekiem.Biorę inwokanę sześć miesięcy efekt w zasadzie żaden.

Please enter your comment!
Please enter your name here