Invokana

Lek Invokana zawiera substancję czynną kanagliflozynę. Należy do grupy leków nazywanych „lekami zmniejszającymi stężenie glukozy we krwi”.

„Leki zmniejszające stężenie glukozy we krwi” są stosowane u dorosłych w leczeniu cukrzycy typu 2.

Ten lek działa poprzez usuwanie nadmiaru cukru z organizmu wraz z moczem. To powoduje zmniejszenie ilości cukru we krwi.

W celu zmniejszenia stężenia cukru we krwi lek Invokana może być stosowany sam lub z innymi lekami, które pacjent może stosować w leczeniu cukrzycy typu 2, takimi jak metformina, insulina, inhibitor DPP-4 (np. sitagliptyna, saksagliptyna lub linagliptyna), sulfonylomocznik (np. glimepiryd lub glipizyd) lub pioglitazon.Pacjent z cukrzycą typu 2 może już być leczony jednym lub kilkoma z tych leków.

Istotne jest kontynuowanie diety i wysiłku fizycznego zaleconych przez lekarza, farmaceutę lub pielęgniarkę.

Co to jest cukrzyca typu 2
Cukrzyca typu 2 to stan w organizmie kiedy trzustka nie wytwarza odpowiedniej ilości insuliny lub organizm nie reaguje na wytworzoną insulinę, przez co znacznie zwiększa się stężenie cukru (glukozy) we krwi. To może prowadzić do poważnych stanów zdrowotnych takich jak choroby serca, nerek, ślepota i amputacja.

Jaki jest skład Invokana, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest kanagliflozyna.
– Każda tabletka zawiera 100 mg lub 300 mg kanagliflozyny.

• Pozostałe składniki to:
– rdzeń tabletki: kroskarmeloza sodowa, hydroksypropylo celuloza, laktoza bezwodna, magnezu stearynian i celuloza mikrokrystaliczna
– otoczka tabletki: makrogol (3350), alkohol poliwinylowy, talk i tytanu dwutlenek (E171).

Tabletka 100 mg zawiera także żelaza tlenek żółty (E172).

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Invokana – jak stosować ten lek?

Ile leku zażywać
• Zalecana początkowa dawka leku Invokana to jedna tabletka 100 mg przyjmowana raz na dobę. Lekarz zdecyduje czy zwiększyć dawkę do 300 mg.
• Lekarz może ograniczyć dawkę leku do 100 mg jeśli pacjent ma chorobę nerek.
• Lekarz zaleci dawkę odpowiednią dla pacjenta.

Stosowanie leku
• Należy połknąć całą tabletkę popijając połową szklanki wody.
• Tabletki można zażywać niezależnie od posiłków. Najlepiej zażyć tabletkę przed pierwszym posiłkiem dnia.
• Tabletki powinno się przyjmować każdego dnia o tej samej porze. Ułatwi to pamiętanie o leczeniu.
• Jeśli lekarz zalecił stosowanie kanagliflozyny jednocześnie z jakimkolwiek lekiem wiążącym kwasy żółciowe, takim jak cholestyramina (lek zmniejszający stężenie cholesterolu) należy przyjmować kanagliflozynę co najmniej 1 godzinę przed lub 4 do 6 godzin po zażyciu leku wiążącego kwasy żółciowe.

Lekarz może zalecić stosowanie leku Invokana wraz z innymi lekami zmniejszającymi stężenie glukozy we krwi. Należy pamiętać, aby stosować te leki zgodnie z zaleceniami lekarza. Pomoże to uzyskać najlepsze wyniki leczenia.

Dieta i ćwiczenia
W celu kontrolowania cukrzycy, pacjent nadal musi przestrzegać zaleceń lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki dotyczących diety i ćwiczeń. W szczególności, jeśli pacjent stosuje dietę cukrzycową z kontrolą masy ciała, musi ją kontynuować podczas stosowania tego leku.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zażycia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Invokana – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletki można zażywać niezależnie od posiłków. Najlepiej zażyć tabletkę przed pierwszym posiłkiem dnia.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Invokana w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem lub kontynuacją stosowania tego leku. Nie należy stosować leku Invokana podczas ciąży. Pacjentka tak szybko jak tylko dowie się, że jest w ciąży, powinna porozmawiać z lekarzem na temat przerwania stosowania leku Invokana i najlepszego sposobu kontrolowania stężenia cukru we krwi.

Nie należy stosować leku Invokana jeśli pacjentka karmi piersią. Pacjentka powinna skonsultować się z lekarzem, czy przerwać przyjmowanie tego leku lub czy przestać karmić piersią.

Ulotka Invokana – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Invokana? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

20 komentarzy do “Invokana”

 1. Biorę Invokanę od ok pół roku. Cukry mam dobre, HBA1C 5,7czyli w normie. Diabetolog zadowolony, ale w moczu pokazał się cukier na poziomie 3+. Jutro mam wizytę u diabetologa i zobaczymy co dalej.

  Odpowiedz
 2. Odnośnie infekcji dróg rodnych dobra jest maść Clotrimazolum jakieś 4zł kosztuje w aptece, bez recepty. Mnie pomogła po dwóch dniach. Stosuję Invokanę półtora miesiąca cukry się unormowały, a i 3 kg w dół. Tak więc polecam. Jedyny minus to często latam sikać :)

  Odpowiedz
 3. Biorę lek invokana od 3 miesięcy pogorszyła mi się kreatynina miałam 0.98 a mam 1,02
  eGFR miałam 60,3 a mam 57,6 nie wiem czy tak ma być skóra mnie swędzi zwłaszcza okolice intymne i kark .W moczu pojawił się cuker +4,1 .Czy tak ma być ? dodzwoniłam się do swojej diabetolog ale niestety nie znalazła dla mnie czasu i tylko mi powiedziała że tak ma być bo widać że nie oszukuję .A ja wizyte mam dopiero na maj 2021 .Poradzcie co robić

  Odpowiedz
 4. Urszula biorę Invokane od półtora miesiąca przed tym lekiem cukry miałam na czczo o wiele lepsze aniżeli teraz lekarz twierdzi że po tym leku powinnam chudnoć nie wiem na razie nie widzę efektu wlewam w siebie co dziennie 2 litry wody trzymam dietę cukier na czczo miałam 90 85 a teraz powyżej stu prowadzi mnie lekarz pierwszego kontaktu 30 listopada mam wizytę u diabetologa zobaczę co on powie

  Odpowiedz
 5. Helax. Biorę inwokane 3 miesiace a także od 3 miesięcy metformax 1000 3 razy dziennie miałem cukry powyżej 240 i cukier w moczu 5400 teraz po tych 3 miesiącach cukier prawie w normie a w moczu 500 Przed tymi 3 miesiącami inwokany nie brałem a metformax raz dziennie

  Odpowiedz
 6. Buniu-MOze zbyt dlugo podajesz sobie insuline w prawa noge i to moze dawac Taki efekt-ja narazie nie biore zadnych dodatkowych lekow lekow a bol prawego uda i klujacy w okolicy pachwinysie pojawil .

  Odpowiedz
 7. Biorę lek Invokana od miesiaca.Ponieważ cukry mam wysoki i insuliny oraz Glucofage nie potrafia ich obniżyc do tej kuracji mój diabetolog dołaczyl Invokane. Uzywam 3 x dziennie insuline szybko działajaca(DO POSIŁKÓW)Novorapid na noc Toujeo SoloStar i jeszcze Glucophage 1000 .Spadek cukru nieiwlki i odnosze wrażenie że insulina szybko działajaca nic nie pomaga cukry powyze 200 do 340 Lekarka dołaczyłaod Lek Invokana i od razu zmiana teraz musze uwazac na Hipoglikemie na czcz ma 109 i poziomy niewyzsze niz 150.Lek zdecydownie poprawia ale sa minusy.ten lek jest b drogi.i jako senior 75+ uzywajacy insulin e musze płacic pełnopłatnie!Niema nawet znizki30%Dlaczego?Nareszcie mam cos co pomaga ale mnie nies tac na taki wydatek 10 tabletek ok 60,0 czyli jedna kosztuje 6zł.Czy to za kare?Lekarka boi sie zrezygnowac z Insulin i dlatego niemam znizzki.Czy jest nato jakas rada?

  Odpowiedz
 8. Ja cukier w zasadzie mam w normie mój lekarz twierdzi że ten lek powoduje chudnięcie no niestety mam sporą nadwagę czy żeczywiście tak jest

  Odpowiedz
 9. Biorę krótko, ale jestem przerażona cukry wyższe jak miałam!!! Nigdy nie miałam tak wysokich (nawet 245- wieczorem ) rano 190!!!! Jak najprędzej chcę zmienić ten lek!!

  Odpowiedz
  • i u mnie po Invocanie cukier wzrósł niesamowicie , nigdy takiego nie miałam -nawet do 290 , zaczęły boleć nerki zawroty głowy, osłabienie…co to za świństwo . wró
   ciłam do Metforminy…

   Odpowiedz
 10. Biorę lek od prawie 2 miesięcy a od miesiąca nie mogę pozbyć się infekcji okolic intymnych ?. Mam nadzieje ze organizm przyzwyczai się do leku i to minie . Cukry napewno lepiej ale naczczo dalej za wysokie .

  Odpowiedz
  • W sprawie infekcji okolic intymnych to moja pani diabetolog (rewelacyjna !!!) zleciła mi zażywanie preparatów z żurawiną: suplementy, herbatki.Na początku oprócz żurawiny łykałam też vit.C 500-1000mg. Gwarantuję poprawę. I sprawa nadrzędna : przy invokanie trzeba DUŻO PIĆ WODY. Chodzi o to aby nadwyżka cukru …… powiem wprost : aby wysiusiać ten przeklęty cukier :) Bo tą stroną się go pozbywamy :) Stąd niekomfortowe odczucia okolic intymnych.
   Dodam że musiałam przyrzec pani doktor że będę piła wodę i herbatki. W przeciwnym wypadku nie przepisałaby mi tego super leku.
   I jeszcze jedno : organizm nie przyzwyczai się do leku ! Zastosowanie żurawiny, vit C i dużych ilości wody musi być na stałe.
   Życzę cierpliwości i optymizmu. Pozdrawiam. Beata.

   Odpowiedz
 11. biore invokane od roku i niestety ten bol prawej nogi jest straszny, tak ze bez dorety ( lek przeciwbólowy) nie zasne,,,poza tym cukry spadly o 50 jednostek na czczo,,,

  Odpowiedz
 12. Biorę drugi miesiąc cukier spadł na czczo o 50 żadnych istotnych skutków ubocznych a te co są można przypisać innym schorzeniom

  Odpowiedz
 13. biore Invokane od pol roku, jest rewelacyjna, oczywiście diete stosować trzeba również,cukry ze 150 przy metforminie 850 3x dziennie,,,,spadly do 89-110 na czczo!!!!!!!!!!!Jednynie co to mam silne bole miesni prawego uda, a wlasciwie to całej nogi i nie wiem jaki jest tego powod.Swiąd faktycznie wystapil na samym początku ze dwa razy i do tej pory spokoj. Mysle ze wlasciwa dieta ,dużo kiszonek pomaga.

  Odpowiedz
 14. Lek powoduje podrażnienie dróg moczowych i świąd sromu u kobiet.Poziomy cukru podczas mierzenia z palca takie jak przed kuracją tym lekiem.Biorę inwokanę sześć miesięcy efekt w zasadzie żaden.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz