Ketoprofen
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Ketoprofen – lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym, przeciwgorączkowym, zaliczany do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Ketoprofen zmniejsza objawy reakcji zapalnej, takie jak gorączka, obrzęk, ból, sztywność stawów. Ketoprofen wskazany jest w leczeniu objawów zapalnych i zwyrodnieniowych chorób reumatycznych (m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów) oraz w łagodzeniu dolegliwości bólowych o umiarkowanym nasileniu (m.in. ból głowy, ból pourazowy, ból po zabiegach chirurgicznych).
Ketoprofen dostępny jest w postaci doustnej, doodbytniczej, domięśniowej oraz w postaci kremu, żelu i maści. Zastosowanie leku na skórę wiąże się z ryzykiem działania fotouczulającego, które może doprowadzić do reakcji skórnych (m.in. kontaktowego zapalenia skóry, rumienia wielopostaciowego). Zaleca się chronić przed słońcem leczony obszar skóry, nawet w pochmurne dni.
Możliwe działania niepożądane (najczęstsze): ból brzucha, niestrawność, nudności, wymioty, jadłowstręt, obrzęki, złe samopoczucie, zmęczenie, nerwowość, senność, koszmary senne.
Uwaga: Należy zachować szczególną ostrożność u osób z czynną lub występującą w przeszłości chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, ponieważ stosowanie ketoprofenu wiąże się z toksycznym działaniem na przewód pokarmowy. W przypadku wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego należy zaprzestać stosowanie leku i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.