Okitask

Okitask to lek dostępny bez recepty, którego substancją czynną jest ketoprofen. Jest zalecany do stosowania w objawowym leczeniu ostrego bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego oraz bólu i gorączki w przebiegu przeziębienia i grypy. Okitask jest wskazany do stosowania u dorosłych w wieku 18 lat lub więcej. Każda tabletka zawiera substancję czynną, ketoprofen 25 mg (w postaci ketoprofenu z lizyną 40 mg). Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Okitask. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Substancją czynną tego leku jest ketoprofen, który należy do grupy leków zwanych „niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi” (NLPZ). Leki te łagodzą krótkotrwałe dolegliwości, zmieniając odpowiedź organizmu na ból, obrzęki i wysoką temperaturę ciała. Ketoprofen z lizyną jest solą ketoprofenu, która jest szybko i całkowicie wchłaniana przez organizm. Stosuje się go w leczeniu bólu o nasileniu łagodnym lub umiarkowanym, np. bólu mięśni i stawów, bólów głowy, bólu towarzyszącego bólowi gardła, bólu zębów i bólu miesiączkowego, a także gorączki u dorosłych w wieku powyżej 18 lat.

Jeśli po upływie 3 dni w przypadku gorączki lub 5 dni w przypadku bólu nie nastąpiła poprawa lub pacjent poczuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.

Jaki jest skład Okitask, jakie substancje zawiera?

Okitask, granulat powlekany
• Substancją czynną jest ketoprofen w postaci ketoprofenu z lizyną. Każda saszetka zawiera 25 mg ketoprofenu w postaci ketoprofenu z lizyną.

• Pozostałe składniki to: powidon K25, krzemionka koloidalna bezwodna, hypromeloza, kopolimer metakrylanu butylu zasadowy, sodu laurylosiarczan, kwas stearynowy, magnezu stearynian, aspartam (E 951), mannitol (E 421), ksylitol (E 967), talk, naturalny aromat limetkowy, naturalny aromat cytrynowy, naturalny aromat miętowy, maltodekstryna, sacharoza, glukoza, skrobia kukurydziana, butylohydroksyanizol, guma arabska.

Okitask, tabletki powlekane
• Substancją czynną leku jest ketoprofen. Każda tabletka zawiera 25 mg ketoprofenu w postaci ketoprofenu z lizyną.

• Pozostałe składniki to: mannitol (E421), krospowidon, sodu laurylosiarczan, krzemionka koloidalna bezwodna, sodu stearylofumaran, alkohol poliwinylowy, makrogol 4000, tytanu dwutlenek (E171), talk, błękit brylantowy (E133), żółcień chinolinowa, lak aluminiowy (E104).

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Okitask – jak stosować?

Lek ten należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów. Jeśli w przebiegu zakażenia jego objawy (takie jak gorączka i ból) utrzymują się lub nasilają, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Zalecana dawka wynosi 1 saszetkę do 3 razy na dobę lub 1 tabletkę do 3 razy na dobę, odpowiednio do potrzeb.

Odczekać co najmniej cztery godziny przed przyjęciem kolejnej saszetki/tabletki.

Nie stosować dawki większej niż zalecana.

• Zawartość saszetki można wysypać bezpośrednio na język. Lek Okitask można przyjmować z wodą lub bez, ponieważ granulat rozpuści się w ślinie.
• Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody. Linia podziału na tabletce nie jest przeznaczona do dzielenia tabletki.

Pacjent powinien skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, jeśli objawy będą się utrzymywać, dojdzie do nasilenia bólu lub wystąpią nowe objawy.

Stosowanie u dzieci
Lek Okitask nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 18 lat.

Stosowanie u pacjentów w podeszłym wieku
Nie przyjmować więcej niż 1 saszetkę/tabletkę leku Okitaskna dobę.

Droga podania
Lek do podawania doustnego.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przypadkowego przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Okitask pacjent może się poczuć senny lub mogą wystąpić nudności. Należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, nawet w przypadku dobrego samopoczucia.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Okitask – czy mogę spożywać alkohol?

Alkohol może powodować podrażnienie gardła, żołądka i jelit, w związku z czym istnieje zwiększone ryzyko krwawień i owrzodzeń, gdy NLPZ są przyjmowane równocześnie z alkoholem.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Okitask w okresie ciąży i karmienia piersią?

Kobiety w trzecim trymestrze ciąży nie mogą stosować leku. Na wszelki wypadek kobiety w pierwszym lub drugim trymestrze ciąży powinny unikać stosowania leku.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Okitask

Dompe Farmaceutici S.p.A

Ulotka Okitask – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Okitask przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:


Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Okitask m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:


Sprawdź cenę i dostępność Okitask w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Okitask

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Okitask? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Okitask. Podziel się doświadczeniami na forum.