Losartan - opis substancji i lista leków

Losartan – lek należący do grupy antagonistów receptora angiotensyny II. Mechanizm działania polega na blokowaniu receptorów angiotensyny II. Dzięki temu rozszerzają się naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi. Losartan zapobiega zmianom strukturalnym w naczyniach (pogrubienie ścian naczyń) i sercu (rozrost serca). Stosowany jest w leczeniu pierwotnego nadciśnienia tętniczego (również u dzieci), niewydolności serca oraz w zapobieganiu epizodów sercowo-naczyniowych. Ponadto losartan wywiera ochronny wpływ na nerki, dlatego stosowany jest w leczeniu chorób nerek u pacjentów z nadciśnieniem i cukrzycą typu 2.  W farmacji występuje w postaci losartanu potasowego.

Po przyjęciu pojedynczej dawki leku, efekt obniżenia ciśnienia utrzymuje się przez całą dobę.

Możliwe działania niepożądane: hiperkalemia (nadmiar potasu w surowicy krwi), niedokrwistość, osłabienie, zmęczenie, zawroty głowy, ból głowy, niedociśnienie, zaburzenia snu.

Uwaga: Nie zaleca się jednoczesnego stosowania losartanu z lekami moczopędnymi oszczędzającymi potas, a także suplementami potasu, ze względu na możliwość nagromadzenia się potasu w organizmie, co może prowadzić w ciężkich przypadkach do migotania komór, a nawet zatrzymania akcji serca.

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami