Konsultacja merytoryczna:

Losarlic

Losartan należy do grupy leków znanych jako antagoniści receptora angiotensyny II.

Angiotensyna II to substancja produkowana w organizmie, która wiąże się z receptorami w naczyniach krwionośnych, powodując ich kurczenie. To z kolei przyczynia się do wzrostu ciśnienia tętniczego. Losartan zapobiega wiązaniu się angiotensyny II z tymi receptorami, powodując rozluźnienie naczyń krwionośnych, co w konsekwencji obniża ciśnienie tętnicze. Losartan spowalnia pogarszanie się funkcji nerek u pacjentów z wysokim ciśnieniem tętniczym i cukrzycą typu 2.

Lek Losarlic jest stosowany:
• w leczeniu pacjentów z wysokim ciśnieniem tętniczym (nadciśnienie)
• w ochronie nerek u pacjentów z cukrzycą typu 2 i nadciśnieniem tętniczym z wynikami badań laboratoryjnych wskazującymi na upośledzoną czynność nerek i białkomocz > 0,5 g na dobę (zjawisko, w którym mocz zawiera nieprawidłową ilość białka).
• w leczeniu pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca w przypadku gdy terapia specyficznymi lekami zwanymi inhibitorami konwertazy angiotensyny (inhibitory ACE, lek stosowany do obniżenia wysokiego ciśnienia tętniczego) nie jest odpowiednia według opinii lekarza. W przypadku stabilizacji niewydolności serca za pomocą inhibitora ACE pacjent nie powinien przyjmować losartanu.
• u pacjentów z wysokim ciśnieniem tętniczym oraz pogrubieniem lewej komory serca lek Losarlic wykazał działanie obniżające ryzyko udaru („wskazanie badania LIFE”).

Jaki jest skład Losarlic, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest losartan potasowy.

Każda tabletka leku Losarlic o mocy 12,5 mg zawiera 12,5 mg losartanu potasowego.
Każda tabletka leku Losarlic o mocy 50 mg zawiera 50 mg losartanu potasowego.
Każda tabletka leku Losarlic o mocy 100 mg zawiera 100 mg losartanu potasowego.

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, skrobia żelowana kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian, hydroksypropyloceluloza, hydroksypropylornetyloceluloza.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Losarlic – jak stosować ten lek?

Lek Losarlic należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Lekarz określi odpowiednią dawkę leku Losarlic w zależności od stanu pacjenta i innych stosowanych leków. Należy kontynuować przyjmowanie leku Losarlic przez okres zalecony przez lekarza w celu utrzymania ciśnienia tętniczego na odpowiednim poziomie.

Pacjenci dorośli z wysokim ciśnieniem tętniczym
Leczenie zwykle rozpoczyna się od dawki 50 mg losartanu (jedna tabletka Icku Losarlic 50 mg) raz na dobę. Maksymalne działanie obniżające ciśnienie tętnicze powinno wystąpić po 3-6 tygodniach od rozpoczęcia leczenia. U niektórych pacjentów dawkę można później podwyższyć do 100 mg losartanu (dwie tabletki leku Losarlic 50 mg) raz na dobę. Jeśli pacjent ma wrażenie, że działanie losartanu jest za silne lub za słabe, powinien skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie u dzieci lub młodzieży (od 6 do 18 lat)
Zalecana dawka u pacjentów o wadze ciała między 20 a 50 kg to 25 mg podawane raz na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę w przypadku braku kontroli ciśnienia tętniczego.

Zalecana dawka u pacjentów o wadze ciała wynoszącej około 50 kg to 50 mg podawane raz na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę w przypadku braku kontroli ciśnienia tętniczego

Pacjenci dorośli z wysokim ciśnieniem tętniczym i cukrzyca tvpu 2
Leczenie zazwyczaj rozpoczyna się od dawki 50 mg losartanu (jedna tabletka leku Losarlic 50 mg) raz na dobę. Dawkę można później podwyższyć do 100 mg losartanu (dwie tabletki leku Losarlic 50 mg) raz na dobę w zależności od reakcji na działanie obniżające ciśnienie.

Losartan w tabletkach może być podawany wraz z innymi lekami obniżającymi ciśnienie tętnicze (np. leki moczopędne, blokery kanału wapniowego, blokery alfa lub beta i środki działające ośrodkowo) jak również z insuliną i innymi często stosowanymi lekami obniżającymi stężenie glukozy we krwi (np. sulfonylomocznik, glitazony i inhibitory glukozydazy).

Pacjenci z niewydolnością serca
Leczenie zwykle rozpoczyna się od dawki 12,5 mg losartanu (jedna tabletka leku Losarlic 12,5 mg) raz na dobę.

Zasadniczo dawkę należy zwiększać w odstępach tygodniowych (np. 12,5 mg na dobę w pierwszym tygodniu, 25 mg na dobę w drugim tygodniu, 50 mg na dobę w trzecim tygodniu) do uzyskania zwykłej dawki podtrzymującej 50 mg losartanu (jedna tabletka leku Losarlic 50 mg) raz na dobę, odpowiednio do stanu zdrowia pacjenta.

W leczeniu niewydolności serca losartan jest zwykle stosowany w połączeniu z lekiem moczopędnym (lekiem, który zwiększa wydalanie wody z organizmu przez nerki) i/lub lekiem na bazie naparstnicy (lekiem, który pomaga wzmocnić i usprawnić serce) i/lub beta-blokerein.

Dawkowanie w szczególnych grupach pacjentów
Lekarz może zalecić niższą dawkę, szczególnie przy rozpoczęciu leczenia u niektórych pacjentów, takich jak osoby leczone lekami moczopędnymi w wysokich dawkach, u pacjentów z upośledzoną czynnością wątroby lub u pacjentów w wieku ponad 75 lat. Stosowanie losartanu nie jest zalecane u pacjentów z ciężkim upośledzeniem czynności wątroby (patrz część „Kiedy nie stosować leku Losarlic”).

Sposób podawania
Tabletki należy popijać szklanką wody. Należy starać się przyjmować dobową dawkę o mniej więcej tej samej porze każdego dnia. Należy kontynuować przyjmowanie leku Losarlic przez okres zalecany przez lekarza.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia zbyt dużej ilości tabletek lub w przypadku połknięcia ich przez dziecko należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Objawy przedawkowania leku to niskie ciśnienie tętnicze, kołatanie serca, spowolnienie pulsu.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Losarlic – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Losarlic można przyjmować niezależnie od posiłków.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Losarlic w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka uważa, że jest w ciąży (lub może zajść w ciążę). Lekarz zaleci zaprzestanie stosowania leku Losarlic przed zajściem w ciążę lub natychmiast po stwierdzeniu ciąży i zaleci stosowanie innego leku. Lek Losarlic nie jest zalecany we wczesnym okresie ciąży i nie wolno go stosować u pacjentek po trzecim miesiącu ciąży, ponieważ stosowany w tym okresie może poważnie zaszkodzić dziecku.

Karmienie piersią
Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka kanni piersią lub zamierza rozpocząć karmienie piersią. Lek Losarlic nie jest zalecany u matek karmiących piersią, a lekarz może wybrać inną metodę leczenia pacjentki, która chciałaby karmić piersią, szczególnie noworodka lub wcześniaka.

Ulotka Losarlic – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Losarlic 12,5 mg, 50 mg, 100 mg tabletki powlekane (Losartan potasowy)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 4 razy

Rozmiar plku 2.01 MB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Losarlic m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Losarlic 12,5 mg, 50 mg, 100 mg tabletki powlekane (Losartan potasowy)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 2 razy

Rozmiar plku 4.95 MB

Cena - ile kosztuje Losarlic?

Cena Losarlic i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Losarlic.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Losarlic? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Allpresan diabetic Intensiv pianka do stóp (Opakowanie: 200 ml)#p_name redukuje powierzchniowe łuski skórne i zrogowacenia naskórka. Krem doskonale wzmacnia naturalną barierę ochronną. Jego formuła wygładza wszystkie niedoskonałości i czyni tkankę bardziej elastyczną. Pianka nie zawiera żadnych środków zapachowych ani konserwantów.
Profesjonalne testy kliniczne potwierdziły skuteczność starannie skomponowanej formuły kosmetyku. Mikrosrebro regeneruje naturalną florę bakteryjną skóry. Mocznik…

Zastosowanie LaciBios Femina żel do pielęgnacji okolic intymnych (Opakowanie: 30 ml)LaciBios Femina żel do pielęgnacji okolic intymnych (Opakowanie: 30 ml) to produkt przeznaczony do codziennej pielęgnacji wrażliwej skóry okolic intymnych, który posiada hipoalergiczną formułę, łagodzi podrażnienia, uczucie pieczenia i świądu, a także zmniejsza ryzyko występowania infekcji intymnych.

Produkt zapewnia optymalne nawilżenie skóry oraz pH 4,5. Nie brudzi bielizny i nie…

Zastosowanie Vichy Liftactiv Flexilift Teint 15 podkład wygładzający (Opakowanie: 30 ml)Nowy podkład stanowiący połączenie serii Liftactiv z Flexilift co daje:
natychmiastowy efekt liftingu,
rozświetloną skórę,
potwierdzone działanie przeciwzmarszczkowe po 1 miesiącu stosowania
Pierwsza formuła z silikonem o działaniu napinającym. Umożliwia jednolite rozprowadzenie podkładu, dzięki czemu wygładza on zmarszczki i przylega do skóry nie powodują…

Zastosowanie Zatoxin tabletki powlekane (Opakowanie: 60 )Zatoxin tabletki powlekane (Opakowanie: 60 ) jest suplementem diety zawierającym ekstrakty roślinne z kwiatu dziewanny, ziela werbeny, korzenia lukrecji, kwiatów bzu czarnego, korzenia goryczki i liści Andrographis paniculata, dodatkowo wzbogaconym o beta-glukany oraz witaminę B2 (ryboflawinę).
Składniki produktu wspierają fizjologiczne działanie układu oddechowego i odpornościowego, a witamina B2 dodatkowo wspomaga utrzymanie prawidłowego stanu błon śluzowych. Preparat przeznaczony…

Zastosowanie Gehwol kąpiel dla stóp - sól ziołowa z lawendą porcje 10x20g (Opakowanie: 10X20 g)Gehwol kąpiel dla stóp - sól ziołowa z lawendą porcje 10x20g (Opakowanie: 10X20 g) zapewnia odpowiedni relaks dla zmęczonych stóp po długim dniu pracy, przy dużych obciążeniach, przywracając im odpowiednią energię i dodatkowo dogłębnie pielęgnując.
Só…