Losartanum 123ratio

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)
Loading...
Sprawdź opinie pacjentów

Działanie i wskazania

Lek Losartanum 123ratio należy do grupy leków zwanych antagonistami receptora angiotensyny II. Angiotensyna II jest substancją wytwarzaną przez organizm, która wiąże się z receptorami w naczyniach krwionośnych, powodując ich zwężenie. Skutkuje to zwiększeniem ciśnienia tętniczego krwi. Lek Losartanum 123ratio zapobiega wiązaniu angiotensyny II z tymi receptorami, co powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a w konsekwencji zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi. Lek Losartanum 123ratio spowalnia pogarszanie się czynności nerek u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą typu 2.

Lek Losartanum 123ratio stosuje się:
• W leczeniu pacjentów ze zwiększonym ciśnieniem tętniczym krwi (nadciśnieniem tętniczym).
• W celu ochrony nerek u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą typu 2 ze stwierdzonymi laboratoryjnie zaburzeniami czynności nerek oraz białkomoczem (stan charakteryzujący się nieprawidłową zawartością białka w moczu).
• W leczeniu pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca, jeśli podawanie leków zwanych inhibitorami konwertazy angiotensyny (inhibitory ACE, leki stosowane w celu zmniejszenia podwyższonego ciśnienia tętniczego) nie jest właściwe. Jeżeli występująca u pacjenta niewydolność serca została ustabilizowana za pomocą inhibitora ACE, nie należy dokonywać zmiany leku na Losartanum 123ratio.
• U pacjentów z wysokim ciśnieniem krwi i przerostem lewej komory losartan zmniejszał ryzyko udaru („wskazanie LIFE”).

Skład

• Substancją czynną jest losartan potasowy.
Każda tabletka zawiera 50 mg losartanu potasowego.

• Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia żelowana, kukurydziana, magnezu stearynian, Opadry II 85F18422 biała: alkohol poliwinylowy, częściowo uwodniony, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 3350, talk.

Dowiedz się więcej na temat substancji czynnej: .

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Lekarz określi odpowiednią dawkę Losartanum 123ratio, w zależności od reakcji pacjenta na leczenie oraz przyjmowania innych leków.
W razie wątpliwości należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ważne jest, by kontynuować leczenie lekiem Losartanum 123ratio tak długo, jak to zalecił lekarz, w celu zachowania stałej kontroli ciśnienia krwi.
Lek Losartanum 123ratio jest dostępny w postaci tabletek powlekanych o mocy 50 mg. Tabletki można podzielić na połowy.

Pacjenci z nadciśnieniem tętniczym
Leczenie zazwyczaj rozpoczyna się od dawki 50 mg losartanu (1 tabletka leku Losartanum 123ratio) raz na dobę. Maksymalne działanie obniżające ciśnienie tętnicze osiąga się w ciągu 3-6 tygodni od rozpoczęcia leczenia. U niektórych pacjentów dawka może być następnie zwiększona do 100 mg losartanu (2 tabletki leku Losartanum 123ratio o mocy 50 mg) raz na dobę.
W przypadku wrażenia, że działanie leku Losartanum 123ratio jest zbyt silne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dzieci i młodzież (w wieku od 6 do 18 lat)
Zalecana dawka początkowa dla pacjentów o masie ciała od 20 kg do 50 kg to 25 mg leku Losartanum 123ratio jeden raz na dobę. Dla pacjentów o masie ciała > 50 kg, zazwyczaj stosowana dawka to 50 mg jeden raz na dobę. Lekarz może zalecić zwiększenie dawki jeżeli ciśnienie krwi nie jest kontrolowane.
Nie zaleca się stosowania leku Losartanum 123ratio u dzieci w wielu poniżej 6 lat ze względu na ograniczone badania w tej grupie wiekowej pacjentów.
Nie zaleca się również stosowania leku Losartanum 123ratio u dzieci z ostrą niewydolnością nerek oraz z zaburzeniami czynności wątroby.

Pacjenci z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą typu 2
Leczenie zazwyczaj rozpoczyna się od dawki 50 mg losartanu (1 tabletka leku Losartanum 123ratio o mocy 50 mg) raz na dobę. Dawka może być następnie zwiększona do 100 mg losartanu (2 tabletki leku Losartanum 123ratio o mocy 50 mg) raz na dobę w zależności od wartości ciśnienia tętniczego.

Losartanum 123ratio może być podawany z innymi lekami obniżającymi ciśnienie krwi (np. leki moczopędne, antagoniści wapnia, alfa- i beta- adrenolityki oraz leki działające ośrodkowo), a także z insuliną i innymi powszechnie stosowanymi lekami obniżającymi stężenie glukozy we krwi (np. sulfonylomocznikiem, glitazonami, inhibitorami glikozydazy).

Pacjenci z niewydolnością serca
Leczenie zazwyczaj rozpoczyna się od dawki 12,5 mg losartanu (pół tabletki leku Losartanum 123ratio o mocy 50 mg) raz na dobę. Dawka będzie następnie zwiększana stopniowo w odstępach cotygodniowych (tj. 12,5 mg na dobę podczas pierwszego tygodnia, 25 mg na dobę podczas drugiego tygodnia, 50 mg na dobę podczas trzeciego tygodnia) do osiągnięcia zazwyczaj stosowanej dawki podtrzymującej, wynoszącej 50 mg losartanu (1 tabletka leku Losartanum 123ratio o mocy 50 mg) raz na dobę, w zależności od stanu pacjenta.

W leczeniu niewydolności serca, Losartanum 123ratio jest zazwyczaj stosowany razem z lekami moczopędnymi (leki, które zwiększają ilość wody przechodzącej przez nerki) i (lub) glikozydami naparstnicy (leki poprawiające siłę skurczu i wydajność serca) i (lub) beta-adrenolitykami.

Dawkowanie w specjalnych grupach pacjentów
Lekarz może zalecić mniejszą dawkę, szczególnie podczas rozpoczynania leczenia niektórych pacjentów, takich jak pacjenci przyjmujący duże dawki leków moczopędnych, pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub osoby w wieku powyżej 75 lat. Nie należy stosować losartanu u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby.

Dowiedz się więcej na temat substancji czynnej: .

Przedawkowanie

W przypadku zażycia zbyt dużej ilości tabletek lub zażycia jakiejkolwiek ilości leku przez dziecko, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Objawami przedawkowania są: niskie ciśnienie tętnicze krwi, przyspieszona czynność serca, ewentualnie zwolniona czynność serca.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Losartanum 123ratio może być zażywany niezależnie od posiłków.

Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Należy poinformować lekarza o podejrzeniu (lub planowaniu) ciąży. Lekarz zazwyczaj zaleci przerwanie stosowania leku Losartanum 123ratio przed planowaną ciążą lub natychmiast po potwierdzeniu ciąży oraz zaleci przyjmowanie innego leku zamiast leku Losartanum 123ratio. Nie zaleca się stosowania leku Losartanum 123ratio we wczesnym okresie ciąży i nie wolno go stosować po 3 miesiącu ciąży, ponieważ stosowany w tym okresie może poważnie zaszkodzić dziecku.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów - forum o lekach

Poniżej możesz dodać swój komentarz.

Proszę wpisz swoją opinię!
Please enter your name here