Spis leków zawierających substancję: Sulfogwajakol

Apipulmol

Apipulmol to syrop, który wykazuje działanie wykrztuśne i rozluźniające wydzielinę zalegającą w drzewie oskrzelowym. Zmniejsza lepkość śluzu i ułatwia jego przesuwanie w oskrzelach poprzez aktywizację czynności rzęsków nabłonka migawkowego. Jest wskazany do stosowania w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych oraz przy kaszlu. Lek jest dostępny bez recepty.

Apitussic

Apitussic to syrop, który znajduje zastosowanie w leczeniu schorzeń układu oddechowego. Jest przeznaczony do stosowania w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych oraz w przypadku kaszlu. Działa wykrztuśnie i rozluźniająco na wydzielinę zalegającą w drzewie oskrzelowym. Lek jest dostępny bez recepty.

Apiżel

Apiżel to lek na podłożu hydrożelowym, który zawiera ekstrakt propolisowy jako substancję czynną. Tradycyjnie stosowany jest jako środek o działaniu przeciwdrobnoustrojowym, przeciwzapalnym i ułatwiającym gojenie po zastosowaniu zewnętrznym na skórę. Wskazany jest do użycia w przypadku występowania obrzęków i zaczerwienień skóry w stanach zapalnych wywołanych m.in. przez ukąszenia owadów, zakażenia drobnoustrojami, oparzenia. Lek Apiżel dostępny jest bez recepty.

Herbapect

Herbapect

Herbapect to syrop ziołowy, który zawiera wyciąg z pierwiosnka, sulfogwajakol oraz wyciąg z ziela tymianku. Preparat wykazuje działanie wykrztuśne i rozrzedza wydzielinę w drogach oddechowych, ułatwiając odkrztuszanie. Herbapect łagodzi objawy nieżytu górnych dróg oddechowych, suchy i męczący kaszel oraz utrudnione odkrztuszanie. Preparat jest dostępny bez recepty.

Pastylki wykrztuśne

Pastylki wykrztuśne to lek działający wykrztuśnie. Składniki leku są wydzielane częściowo w drogach oddechowych. Działając drażniąco pobudzają wydzielanie śluzu w oskrzelach, upłynniają zalegającą wydzielinę i ułatwiają jej wykrztuszanie. Lek Pastylki wykrztuśne jest przeznaczony do stosowania wspomagającego w kaszlu z trudnościami w odkrztuszaniu wydzieliny (towarzyszącym stanom zapalnym górnych dróg oddechowych, oskrzeli, przeziębieniu lub grypie). Lek jest dostępny bez recepty.

Sirupus Kalii Guajacolosulfonici

Sirupus Kalii Guajacolosulfonici to lek dostępny bez recepty, który ma postać syropu. Zawiera substancję czynną – sulfogwajakol, który działa wykrztuśnie, zmniejszając lepkość wydzieliny oskrzelowej, a także lekko odkaża drogi oddechowe. Stosowany jest w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych.

Syrop z sulfogwajakolem

Syrop z sulfogwajakolem to lek stosowany w nieżytach górnych dróg oddechowych, zwłaszcza w suchym kaszlu oraz pomocniczo w przeziębieniach. Pobudza błonę śluzową oskrzeli do produkcji wydzieliny, rozrzedza ją i działa wykrztuśnie oraz słabo odkażająco. Dorośli i młodzież powyżej 12 lat powinni przyjmować 10 ml syropu (1 łyżka stołowa) 3 razy dziennie, a dzieci w wieku od 6 do 12 lat powinni przyjmować 5 ml syropu (1 łyżeczka do herbaty) 3 razy dziennie. Lek jest dostępny bez recepty.

Thiocodin

Thiocodin to lek bez recepty o działaniu przeciwkaszlowym i wykrztuśnym. Zawiera kodeinę i sulfogwajakol jako substancje czynne. Zalecana dawka to jedna tabletka 3 razy na dobę, nie częściej niż co 4-6 godzin, w trakcie posiłków, popijając szklanką wody. Leku nie należy stosować dłużej niż 3 dni bez konsultacji z lekarzem. Wskazaniem do stosowania leku Thiocodin jest leczenie suchego, uporczywego kaszlu bez odkrztuszania wydzieliny.