Konsultacja merytoryczna:

Pastylki wykrztuśne

Pastylki wykrztuśne to lek działający wykrztuśnie.

Składniki leku są wydzielane częściowo w drogach oddechowych. Działając drażniąco pobudzają wydzielanie śluzu w oskrzelach, upłynniają zalegającą wydzielinę i ułatwiają jej wykrztuszanie.

Lek Pastylki wykrztuśne jest przeznaczony do stosowania wspomagającego w kaszlu z trudnościami w odkrztuszaniu wydzieliny (towarzyszącym stanom zapalnym górnych dróg oddechowych, oskrzeli, przeziębieniu lub grypie).

Jaki jest skład Pastylki wykrztuśne, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są: sulfogwajakol i wyciąg suchy z korzenia lukrecji.
1 pastylka zawiera substancje czynne:
– 200 mg sulfogwajakolu (Sulfogaiacolum),
– 10 mg wyciągu (w postaci suchego wyciągu) z Glycyrrhiza glabra L., radix (korzeń lukrecji).

Pozostałe substancje pomocnicze to: sacharoza, glukoza ciekła, glukoza jednowodna, miód pszczeli, kwas cytrynowy jednowodny, aromat spożywczy eukaliptusowy, aromat spożywczy anyżowy.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: , .

Dawkowanie preparatu Pastylki wykrztuśne – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek stosować doustnie.
Zazwyczaj stosowana dawka leku to:

Dorośli: ssać powoli 1-2 pastylki 3 do 4 razy na dobę w przerwach pomiędzy posiłkami.
Nie więcej niż 8 pastylek w ciągu doby.

Dzieci w wieku 3 do 16 lat: ssać powoli 1 pastylkę 3 razy na dobę pomiędzy posiłkami.
Nie więcej niż 3 pastylki w ciągu doby.
Nie stosować dłużej niż 4 do 6 dni.

Podczas stosowania leku Pastylki wykrztuśne, w celu łatwiejszego odkrztuszania zalegającej wydzieliny, należy w ciągu całego dnia pić często małe ilości płynów.

W przypadku dzieci w wieku od 3 do 6 lat, lek Pastylki wykrztuśne należy stosować ostrożnie i wyłącznie po konsultacji z lekarzem ze względu na możliwość zakrztuszenia lub zbyt silnego działania leku.

W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Po stosowaniu leku w zalecanym dawkowaniu dotychczas nie obserwowano objawów przedawkowania. Po znacznym przedawkowaniu lub stosowaniu leku dłużej niż 4 do 6 dni, powyżej 8 pastylek wyciągu z korzenia lukrecji dziennie, mogą wystąpić objawy przedawkowania równocześnie stosowanych leków z grupy kortykosteroidów, takie jak: zatrzymywanie sodu i wody w organizmie oraz utrata potasu, powodujące nadciśnienie tętnicze, obrzęki i zwiększenie masy ciała.

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Pastylki wykrztuśne, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Pastylki wykrztuśne – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Pastylki wykrztuśne należy stosować w przerwach pomiędzy posiłkami.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Pastylki wykrztuśne w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ze względu na możliwość wpływu składników wyciągu z lukrecji na mięsień macicy i na cykl miesiączkowy, nie zaleca się stosować leku w czasie ciąży.

Nie należy stosować leku Pastylki wykrztuśne w okresie karmienia piersią.

Ulotka Pastylki wykrztuśne – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Pastylki wykrztuśne, 200 mg + 10 mg, pastylki twarde (Sulfogaiacolum + Glycyrrhizae radicis extractum siccum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 18 razy

Rozmiar plku 194.46 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pastylki wykrztuśne m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Pastylki wykrztuśne, 200 mg + 10 mg, pastylki twarde (Sulfogaiacolum + Glycyrrhizae radicis extractum siccum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 18 razy

Rozmiar plku 204.84 KB

Cena - ile kosztuje Pastylki wykrztuśne?

Cena Pastylki wykrztuśne i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Pastylki wykrztuśne.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Pastylki wykrztuśne? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Olimp Gold Luteina kapsułki (Opakowanie: 30 )Olimp Gold Luteina kapsułki (Opakowanie: 30 ) to suplement diety dostarczający do organizmu dodatkową porcję kwasu tłuszczowego DHA, luteiny i zeaksantyny, które mogą przyczynić się do wzmocnienia wzroku i funkcjonowania psychicznego.
Stosowanie produktu zalecane jest osobom doświadczającym problemów ze wzrokiem, szczególnie w przypadku długiej pracy przy komputerze czy telefonie.
Suplement może być spożywany profilaktycznie…

Zastosowanie Vichy Capital Soleil mleczko ochronne dla całej rodziny SPF30 (Opakowanie: 300 ml)Vichy Capital Soleil mleczko ochronne dla całej rodziny SPF30 (Opakowanie: 300 ml) zapewnia wysoką ochronę przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego (UVA, UVB) dla dzieci i dorosłych. Zapobiega uszkodzeniom skóry spowodowanym promieniowaniem słonecznym a także dzięki szerokopasmowym filtrom przeciwdziała przedwczesnemu starzeniu się skóry ciała. Dodatkowo długotrwale nawilż…

Zastosowanie Farmona Jantar mgiełka z wyciągiem z bursztynu (Opakowanie: 200 ml)Farmona Jantar mgiełka z wyciągiem z bursztynu (Opakowanie: 200 ml) to specjalistyczna mgiełka do włosów zniszczonych z wyciągiem z bursztynu w składzie. Stosowanie produktu wspomaga odbudowę i ochronę włosów przed słońcem.

Produkt Farmona Jantar mgiełka do włosów polecany jest dla osób doświadczających…

Zastosowanie Prenalen gardło pastylki do ssania (Opakowanie: 16 )Prenalen gardło pastylki do ssania (Opakowanie: 16 ) to suplement diety w formie pastylek do ssania wspierający właściwe funkcjonowanie układu odpornościowego i niwelując podrażnienia w okolicy jamy ustnej.
Suplement skierowany jest dla kobiet w ciąży i matek karmiących piersią, odczuwających nieprzyjemne uczucie drapania czy nadmiernej suchości w gardle.
Produkt może być…

Zastosowanie Alantandermoline Krem z witaminą A (Opakowanie: 50 g)Alantandermoline Krem z witaminą A (Opakowanie: 50 g) to ochronny krem do skóry zawierający w swoim składzie cenną witaminę A. Preparat przeznaczony jest dla osób profilaktycznie dbających o utrzymanie odpowiedniej kondycji skórnej.
Produkt może być stosowany przez osoby borykające się z przewlekle suchą lub wrażliwą skórą, szczególnie w okresie kiedy skóra…