Jak działa defibrylator?

0
34
zatrzymanie akcji serca

Defibrylator to bardzo istotny sprzęt medyczny, który jest w stanie przywrócić akcję serca u osoby, u której nastąpiło jej nagłe zatrzymanie. Zwykle jest wykorzystywany przez profesjonalnych ratowników medycznych, jednak dzięki coraz większej dostępności automatycznych urządzeń w razie potrzeby mogą być one używane także przez zwykłe osoby znajdujące się w miejscu wypadku.

Czym jest i do czego służy defibrylator?

Defibrylator jest urządzeniem medycznym służącym do tzw. defibrylacji serca, czyli wygaszenia najpoważniejszych zaburzeń rytmu mięśnia sercowego, do których należą migotanie komór oraz częstoskurcz komorowy bez tętna. W każdej z tych sytuacji komórki serca działają prawidłowo, a mimo to organ nie kurczy się i tym samym nie pompuje krwi. Zadaniem defibrylatora jest więc przywrócenie prawidłowej akcji tego ważnego narządu. W wyniku jego użycia dochodzi do zatrzymania pracy serca na ułamek sekundy, które następnie prowadzi do przywrócenia spontanicznego krążenia krwi.

Defibrylator Lifepak CR2

Defibrylator Lifepak CR2. Zdjęcie pochodzi ze strony https://sklep.centrumratownictwa.com/pl/c/Defibrylatory-AED/13.

Rodzaje defibrylatorów

Defibrylatory dzielą się na dwa rodzaje, których wykorzystanie zależy przede wszystkim od kompetencji osoby wykonującej resuscytację.

Defibrylator tradycyjny, zwany również klinicznym to sprzęt przeznaczony dla lekarzy oraz profesjonalnych ratowników medycznych. Dzięki temu, iż urządzenie ma wbudowany monitor oraz drukarkę, udzielający pomocy jest w stanie samodzielnie przeanalizować pracę mięśnia sercowego i na tej podstawie dobrać siłę impulsu elektrycznego. Kliniczny defibrylator wyposażony jest także w łyżki, które należy przyłożyć do klatki piersiowej ratowanego pacjenta.

Drugim rodzajem jest automatyczny defibrylator zewnętrzny (w skrócie: AED). Jest to urządzenie niewymagające specjalistycznej wiedzy medycznej, samodzielnie analizujące czynność serca przy pomocy dwóch samoprzylepnych elektrod. Na podstawie tak zebranych danych sprzęt decyduje, czy należy przeprowadzić defibrylację oraz jaka powinna być siła impulsu. Dodatkowo generuje instrukcje głosowe i wizualne, które ułatwiają resuscytację, zwłaszcza jeśli przeprowadza ją osoba niewykonująca zawodu medycznego.

Kiedy użyć defibrylatora?

Defibrylacja stosowana jest wyłącznie w stanach bezpośredniego zagrożenia życia. Jednym z charakterystycznych objawów zatrzymania krążenia jest brak oddechu oraz wszelkich reakcji. W takim wypadku należy niezwłocznie przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej i postarać się nawiązać kontakt z pogotowiem ratunkowym (najlepiej poprosić o to świadków zdarzenia). Jeśli zaś mamy dostęp do defibrylatora, warto użyć go w celu zniesienia nieprawidłowości w zakresie pracy serca. Należy przy tym zaznaczyć, iż obsługa AED jest bardzo intuicyjna i  związku, z czym nie wymaga żadnej wiedzy medycznej.

Jak działa defibrylator?

Działanie defibrylatora opiera się na generowaniu impulsów prądu o odpowiednio dużej energii, które oddziałują na mięsień sercowy, w założeniu wygaszając jego chaotyczne skurcze i przywracając regularną pracę.

Aby prawidłowo wykonać zabieg defibrylacji, należy położyć pacjenta na plecach na twardym i suchym podłożu. Bardzo istotne jest to, by ciało w żaden sposób nie stykało się z wodą (co może być szczególnie problematyczne, jeśli resuscytacja przebiega na zewnątrz) lub metalowymi przedmiotami. Kolejnym krokiem jest odsłonięcie skóry na klatce piersiowej chorego i przyklejenie do niej obu elektrod, w które wyposażony jest defibrylator. Jeśli mamy do czynienia z AED, w tym momencie zaczniemy słyszeć konkretne komendy głosowe, dzięki którym będziemy wiedzieli, co robić dalej.

Zobacz także:

Tomasz Mierkiewicz - z wykształcenia ekonomista, właściciel firmy Web Publisher Tomasz Mierkiewicz REGON 368282602 NIP 7811791677 - wydawca portalu baza-lekow.com.pl. Portal powstał 2013 roku, jest zbiorem przydatnych informacji oraz opinii pacjentów na temat stosowania leków i innych produktów dostępnych w polskich aptekach. W trosce o wysoką jakość merytoryczną, treści przygotowywane są przy współpracy z farmaceutami oraz copywriterami posiadającymi wykształcenie medyczne. Opisy leków opracowywane są w oparciu o wiarygodne źródła: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Europejską Agencję Leków (EMA).