Przyczyny i leczenie nadmiernego owłosienia u kobiet

Nadmierne owłosienie u kobiet określane jest także mianem hirsutyzmu. Najczęściej pojawia się ono na policzkach, podbródku, nad ustami, na klatce piersiowej oraz brzuchu. W jaki sposób można pozbyć się tej przykrej dolegliwości?

Czym jest hirsutyzm?

Różnica między normalnymi włosami, a tymi, które występują w hirsutyzmie to ich struktura. Niechciane owłosienie jest grube oraz ciemne i pojawia się na twarzy, ramionach, klatce piersiowej, plecach oraz brzuchu. Nadmiar owłosienia bywa kłopotliwy, lecz nie jest w żaden sposób niebezpieczny.

nadmierne owłosienie u kobiet

Przyczyny nadmiernego owłosienia u kobiet

Do przyczyn nadmiernego owłosienia u kobiet zalicza się:

  • zaburzenia hormonalne,
  • geny,
  • przyjmowane leki.

W przypadku zaburzeń hormonalnych, pojawianie się niechcianego owłosienia związane jest wówczas ze zbyt wysokim poziomem męskich hormonów płciowych. Dodatkowo, rozwinąć mogą się wówczas inne objawy takie, jak trądzik czy niski głos. Genetyczne podłoże hirsutyzmu nie zostało do końca poznane, jako że skłonność do nadmiernego owłosienia nie zawsze jest dziedziczona.

Reklama

Diagnostyka

Poza badaniem fizykalnym, zalecane jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych umożliwiających ocenę poziomu hormonów we krwi. Dodatkowo, wykonać można USG, co ma na celu ocenę jajników i nadnerczy. Do oceny stopnia nasilenia hirsutyzmu wykorzystuje się skalę Ferrimana – Gallwea, która opiera się na ocenie 9 obszarów ciała kobiety: górna warga, broda, klatka piersiowa, brzuch, okolice kresy białej, przedramiona, uda, plecy oraz okolica krzyżowa. Każdy z obszarów ocenia się w skali od 1 do 4. Gdy wynik wynosi 8 lub więcej, należy rozpocząć diagnostykę hirsutyzmu.

W jaki sposób leczyć nadmierne owłosienie?

Leczenie nadmiernego owłosienia opiera się na przyjmowanie stosownych leków i usuwanie niechcianych włosów. Najczęściej stosuje się tu doustne tabletki antykoncepcyjne zawierające estrogeny oraz progesteron, dzięki czemu hamują one produkcję androgenów przez jajniki. Pierwsze efekty takiej kuracji widoczne są przeważnie po upływie kilku miesięcy.

Przykładowe leki stosowane w leczeniu hirsutyzmu: AndrocurOC-35Diane-35Vaniqa.

Zobacz także listy leków da kobiet:

Zobacz także listy leków stosowane w dermatologii: