Diagnoza prosto z oka

Czy można ocenić stan zdrowia na podstawie wyglądu tęczówki oka? Okazuje się, że tak. Zajmuje się tym irydologia – zaliczana do medycyny naturalnej forma diagnostyki.

Oczy są zwierciadłem duszy, ale nie tylko. To również niezwykle wrażliwy narząd. Poprzez system nerwowy oraz krwionośny połączone są ze wszystkimi naszymi organami wewnętrznymi. Gdy w organizmie zaczyna się dziać „coś” złego na tęczówkach pojawiają się różnego rodzaju oznaki chorób. Mogą to być np. plamy, pierścienie, zagłębienia. Dostrzegli to starożytni medycy – m.in. w Chinach – i opracowali tzw. mapę topograficzną tęczówki oka. Precyzyjnie określa ona, które miejsce na niej odpowiada określonemu narządowi. Prawa tęczówka Informuje o zdrowiu organów po prawej stronie ciała. zaś lewa – po lewej. Mapami do dziś posługują się niektórzy lekarze (w Polsce zwłaszcza okuliści) oraz specjaliści od medycyny naturalnej.

Jak wygląda badanie?

Zanim irydolog je zacznie, pyta o dokuczające nam obecnie i w przeszłości choroby, tryb życia oraz schorzenia występujące w rodzinie. Następnie przygląda się naszym tęczówkom. Robi to, używając lampy szczelinowej, która wielokrotnie zwiększa obserwowany obszar oka albo za pomocą specjalnej lampy oświetla oczy i wykonuje bardzo dobrej jakości zdjęcia, które potem analizuje w powiększeniu na monitorze. Postawienie diagnozy trwa co najmniej godzinę.

Diagnoza prosto z oka

Co może zaniepokoić?

W pierwszej kolejności irydolog zwraca uwagę na strukturę tęczówki. Pozwala ona ocenić skłonność do chorób. lm bardziej spoiste i jednolite jest utkanie tęczówki, tym mniejsza predyspozycja do różnych schorzeń i wyższa odporność. Tęczówka rozrzedzona świadczy o większej podatności na choroby przewlekłe. Taki pacjent wymaga już wdrożenia odpowiedniej profilaktyki, irydolog szuka też zmian w poszczególnych sektorach tęczówki. Mogą to być, m.in.:

  • Plamki – np. ciemnopomarańczowe mogę świadczyć o kłopotach z trzustką, brązowe o zaburzeniach w pracy wątroby, zaś czarne o skłonności do nowotworów (nie muszą jednak oznaczać, że rak już zaatakował organizm!).
  • Pierścienie wokół źrenicy – często występują u osób, które mają problemy z przemianę materii lub nerwicę.
  • Łuk przy zewnętrznej krawędzi tęczówki – może sygnalizować choroby układu krążenia (np. miażdżycę).
  • Jaśniejsza pajęczynka na tęczówce – pojawia się przy dolegliwościach reumatycznych i zaburzeniach w układzie limfatycznym.
Reklama

I co dalej?

Po wykryciu choroby (można to zrobić zanim widoczne będą jej objawy) irydolog zleca zwykle mieszanki ziołowe lub leki homeopatyczne. Ale powinien też zalecić wizytę u lekarza specjalisty i wykonanie pełnej diagnostyki. Badanie irydologiczne jest odpłatne. Kosztuje od 50 zł wzwyż.

KOLOR TĘCZÓWKI ZDRADZA SKŁONNOŚCI DO CHORÓB!

Piwna. Masz predyspozycje do chorób układu pokarmowego (np. wrzodów żołądka) Bardziej wrażliwy jest również twój system nerwowy (skłonność do nerwicy, depresji)

Zielona. Oznacza, że jesteś bardziej narażona na schorzenia układu krążenia (np. nadciśnienie, miażdżycę. Możesz też mieć słabsze kości (wyższe ryzyko osteoporozy).

Niebieska. Predysponuje do ujawnienia się schorzeń układu oddechowego (m. in. astmy), układu moczowego (np. kamicy nerek) oraz kostnego (np. chorób reumatycznych).

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.