Baza Leków zawiera informacje o tysiącach produktów leczniczych (leków), wyrobów medycznych, suplementów diety, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia – opinie, możliwość pobrania ulotki dla pacjenta, charakterystyki produktu leczniczego (chpl)


O NAS, CZYLI OPIS GŁÓWNYCH FUNKCJONALNOŚCI WWW.BAZA-LEKOW.COM.PL

Wszyscy w pewnych sytuacjach zmuszeni jesteśmy do stosowania leków. Występują one w najróżniejszych postaciach, począwszy od popularnych takich jak: tabletki (np. powlekane, musujące, dojelitowe), kapsułki, syropy, kremy, żele, areozole czy roztwory – kończąc na coraz bardziej urozmaiconych postaciach farmaceutycznych np. żelki czy lizaki dedykowane dla młodszych pacjentów. Należy pamiętać, aby z leków korzystać racjonalnie. Jeżeli lek przepisany został przez lekarza, należy ściśle stosować się do zaleceń przekazanych przez specjalistę. W opakowaniu każdego lekarstwa powinna znajdować się także specjalna ulotka informacyjna dla pacjenta, zawierająca wytyczne na temat stosowania leku.

Ulotka leku jest specjalną informacją skierowaną do pacjentów, zatwierdzoną w procesie dopuszczenia do obrotu, dołączoną do opakowania produktu leczniczego. Ulotka leku zawiera najważniejsze informacje dotyczące leku, z którymi należy zawsze zapoznać się przed zażyciem jakiegokolwiek preparatu. Ulotkę należy także każdorazowo zachować wraz z opakowaniem w razie potrzeby ponownego przeczytania.

W sytuacjach, gdy ulotka leku zostaje zgubiona.. z pomocą przychodzi „Baza Leków”
Serwis powstał w grudniu 2013 roku. Umożliwia szybkie i intuicyjne wyszukiwanie podstawowych informacji oraz opinii na temat leków, suplementów diety, wyrobów medycznych, dermokosmetykach oraz innych produktów dostępnych w aptekach. Znajdziecie tu Państwo wykaz leków, zawierający rozmaite informacje na temat m.in. wskazań do stosowania, dawkowania, składu preparatu, ostrzeżenia na wypadek przedawkowania, stosowania preparatu z jedzeniem i piciem (także z alkoholem) oraz informacje dodatkowe dla kobiet w ciąży lub matek karmiących piersią. Ponadto do leków załączono pełne ulotki informacyjne w plikach *.pdf lub *.doc. Możecie Państwo także zweryfikować poziom refundacji leku, bezpośrednio na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia (dział: Leki refundowane), a także znaleźć lekarza, specjalistę, dzięki zaimplementowanej wyszukiwarce lekarzy.

Poniżej przedstawiamy spis głównych sekcji, z których składa się każda ulotka dołączona do opakowania preparatu. Warto też wiedzieć, że informacje umieszczone w ulotce, zawierają zazwyczaj analogiczne działy, uszeregowane w tej samej kolejności.

W JAKI SPOSÓB SKONSTRUOWANA JEST ULOTKA LEKU PRZEZNACZONA DLA PACJENTÓW ?

1. CO TO JEST ZA LEK I W JAKIM CELU SIĘ GO STOSUJE

(opis leku, wskazania do stosowania, opis działania substancji czynnych itp.)

2. INFORMACJE WAŻNE PRZED ZASTOSOWANIEM LEKU

(przeciwwskazania, kiedy należy zachować szczególną ostrożność podczas korzystania z leku, stosowanie z innymi lekami, czy z leku można korzystać w ciąży, lub karmiąc piersią, czy pokarm i napoje (w tym alkohol) mają wpływ na działanie leku np. wzmacniają jego działanie, czy możemy prowadzić pojazd mechaniczny po zażyciu leku itp.)

3. JAK STOSOWAĆ LEK

(szczegółowa informacja na stosowania, dawkowania, informacje na temat przedawkowania, lub pominięcia dawki)

4. MOŻLIWE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

(lista objawów niepożądanych, które potencjalnie mogą wystąpić podczas stosowania z danego leku)

5. JAK PRZECHOWYWAĆ LEK

(informacje na temat zalecanych warunkach przechowywania leku, temperaturze, nasłonecznieniu, wilgoci, bez dostępu dzieci itp.)

6. INNE INFORMACJE NA TEMAT LEKU

(skład, opakowanie, podmiot odpowiedzialny i wytwórca)

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW (FORUM) – BAZA LEKÓW, TO NIE TYLKO SUCHE FAKTY

Nasz serwis, to pewnego rodzaju forum o lekach i innych produktach.

Macie Państwo możliwość wyrażenia swojej opinii na temat stosowanego preparatu, a także zapoznania się z doświadczeniami innych użytkowników. Opinia o leku, lub innym produkcie leczniczym napisana przez pacjenta, który korzystał już z danego preparatu jest doskonałą, bardzo wartościową informacją dodatkową, której ulotka nie zawiera.

Jeżeli stosowałeś/aś dany produkt, gorąco zachęcamy do podzielenia się opinią.
Napisanie opinii nie wymaga rejestracji. To naprawdę bardzo proste. 🙂

DZIAŁY TEMATYCZNE

W celu ułatwienia i urozmaicenia nawigacji, produkty w bazie zostały uszeregowane tematycznie.
Poniżej przedstawiamy krótkie opisy poszczególnych działów.

LEKI PRZECIWALERGICZNE
Leki stosowane w leczeniu alergii, leki przeciwhistaminowe. Znajdziecie Państwo tutaj m.in. środki na katar alergiczny, łagodzące objawy zapalenia błony śluzowej nosa, czy alergię pokarmową), na uczulenia, leki na zatoki (zapalenie zatok), na katar sienny, – (przewlekły) katar, przewlekłą pokrzywkę. I wiele, wiele innych..

Alergologia jest dziedziną medycyny zajmującą się rozpoznawaniem i leczeniem schorzeń alergicznych.

LEKI ANDROLOGICZNE
Leki związane z diagnozowaniem i leczeniem męskiego układu płciowego ze różnego rodzaju schorzeń np. objawów wywołanych powiększeniem (rozrostem) gruczołu krokowego, pomagające osiągnąć wzwód i inne..

Andrologia jest dziedziną medycyny zajmująca się budową, czynnościami fizjologicznymi, diagnozowaniem i leczeniem męskiego układu płciowego ze różnego rodzaju schorzeń

LEKI DERMATOLOGICZNE
Leki stosowane w leczeniu wszelkich chorób skóry np. trądzik, grzybica skóry, świerzb, egzema, atopowe zapalenie skóry. Do tej sekcji zakwalifikowano także leki związane z leczeniem opryszczki.

Dermatologia jest dziedziną medycyny zajmująca się schorzeniami skóry i jej przydatków (włosów, paznokci) oraz niektórymi chorobami ogólnoustrojowymi, ujawniającymi się przede wszystkim na skórze.

LEKI DIABETOLOGICZNE
Leki stosowane w diabetologii, stosowane w leczeniu cukrzycy, a także w przypadku wystąpienia hipoglikemii (niedocukrzenia).

Diabetologia jest dziedziną medycyny zajmującą się leczeniem cukrzycy i jej powikłań. U pacjenta chorego na cukrzycę trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub organizm nie jest zdolny do właściwego wykorzystania wytworzonej insuliny. Prowadzi to do zwiększenia stężenia glukozy we krwi.

LEKI STOSOWANE W DIAGNOSTYCE
Lista leków stosowanych w diagnozowaniu ( rozpoznawaniu) chorób – stosowane w rentgenodiagnostyce, preparaty radiofarmaceutyczne, środki kontrastowe stosowane przy obrazowaniu rezonansu magnetycznego (MRI)i wiele innych.

LEKI ENDOKRYNOLOGICZNE

Lista leków stosowanych m.in. w leczeniu chorób i zaburzeń czynności tarczycy, leki zawierające hormony tarczycy i inne.

Endokrynologia to nauka o wydzielaniu wewnętrznym, gruczołach, hormonach zwierzęcych i ich działaniu. Jako dziedzina medycyny, zajmuje się zaburzeniami funkcji gruczołów wydzielania wewnętrznego (zaburzenia wydzielania hormonów), np.: przysadki mózgowej, tarczycy, nadnerczy, jajników.

LEKI GASTROLOGICZNE
Leki stosowane w leczeniu chorób układu pokarmowego takich jak: ból brzucha, wrzody żołądka, refluks, zgaga, ból żołądka i wielu innych.

Gastrologia jest dziedziną medycyny zajmującą się czynnościami i schorzeniami układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, odbytu i gruczołów trawiennych (wątroba, trzustka) oraz dróg żółciowych.

LEKI GINEKOLOGICZNE

Leki stosowane w ginekologii: tabletki antykoncepcyjne, plastry antykoncepcyjne, a także leki przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne stosowane w obrębie żeńskiego układu płciowego.

Ginekologia jest dziedziną medycyny zajmującą się profilaktyką i leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego. Najczęstsze problemy, jakimi zajmują się ginekolodzy, to: zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcja, menopauza czy bezpłodność. 

LEKI HOMEOPATYCZNE
W tym dziale (homeopatia) znajdziecie Państwo spis leków homeopatycznych.

Homeopatia jest formą medycyny niekonwencjonalnej, homeopata zakłada stosowanie wysoce rozcieńczonych substancji, które domniemanie mają leczyć choroby o symptomach podobnych do tych powstałych w wyniku spożycia tychże substancji. Istnieją specjalne apteki homeopatyczne, posiadające w swoim asortymencie tylko leki homeopatyczne.

LEKI KARDIOLOGICZNE

Leki stosowane w kardiologii: leki na nadciśnienie, stosowane w leczeniu choroby wieńcowej, zawał serca, ból w klatce piersiowej, ból serca i inne.

Kardiologia jest dziedziną medycyny zajmującą się schorzeniami i wadami układu sercowo-naczyniowego (serca, aorty i mniejszych naczyń krwionośnych), ich rozpoznawaniem i leczeniem.

LEKI LARYNGOLOGICZNE

Laryngologia – dziedzina medycyny zajmująca się rozpoznawaniem i leczeniem chorób ucha, nosa, krtani, gardła oraz innych narządów głowy i szyi.

LEKI PRZECIWBÓLOWE

Leki stosowane w leczeniu bólu różnego rodzaju. Leki przeciwbólowe na: ból głowy, ból zęba i wiele innych rodzajów, a także stosowane w leczeniu paliatywnym. Grupa różnych środków przeciwbólowych, które wykazują zdolność zmniejszania lub hamowania odczuwania bólu.

LEKI NEUROLOGICZNE
Lista leków związana z szeregiem schorzeń związanych z układem nerwowym i funkcjonowaniem mózgu np. leki stosowane w leczeniu padaczki, leki stosowany w leczeniu i profilaktyce choroby Alzheimera , leki stosowane w leczeniu zespołu niespokojnych nóg i wiele innych.

Neurologia jest dziedziną medycyny zajmująca się schorzeniami obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego.

LEKI OKULISTYCZNE
Leki stosowane w okulistyce i kontaktologii (dla osób stosujących soczewki kontaktowe). Preparaty stosowane na różnego rodzaju choroby oczu: np. jaskra, astygmatyzm i różnego rodzaju wady wzroku.

Okulistyka jest dziedziną medycyny zajmującą się budową, czynnościami, rozpoznawaniem schorzeń i leczeniem oczu. Kontaktologia jest natomiast nauką z pogranicza okulistyki jako dziedziny nauk medycznych oraz optyki jako dziedziny fizyki oraz gałąź optyki (sfery korekcji wzroku) wyspecjalizowaną w aplikowaniu soczewek kontaktowych, czyli narzędzi korygujących wzrok aplikowanych bezpośrednio na gałkę oczną, oraz artykułów do ich pielęgnacji.

LEKI ONKOLOGICZNE
Lista preparatów stosowanych przy różnych postaciach nowotworów.

Onkologia  jest dziedziną medycyny zajmującą się schorzeniami nowotworowymi, ich rozpoznawaniem i leczeniem.

LEKI PRZECIWBAKTERYJNE

Leki bakteriobójcze w odróżnieniu to środki zabijające żywe komórki drobnoustrojów.
Leki o działaniu bakteriobójczym niszczą strukturę komórek bakterii, powodując ich śmierć.

LEKI NA PRZEZIĘBIENIE
Przeziębienie – wirusowa choroba zakaźna górnych dróg oddechowych ze szczególnie nasilonymi objawami w obrębie nosa. Objawami przeziębienia są: kaszel, ból gardła, nieżyt nosa oraz gorączka.
Grypa – ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana zakażeniem wirusem grypy.

LEKI PSYCHIATRYCZNE
Leki stosowane w psychiatrii: leki antydepresyjne, leki psychotropowe, leki uspokajające. Środki stosowane w leczeniu między innymi takich chorób psychicznych jak: nerwica, depresja, lęki, omamy itp.

Psychiatria jest gałęzią medycyny zajmującą się badaniem i stosowaniem biopsychospołecznych zasad w etiologii, ocenie, rozpoznaniu, leczeniu, rehabilitacji i zapobieganiu umysłowym, emocjonalnym i behawioralnym zaburzeniom występującym samodzielnie lupsyb wspólnie z innymi zaburzeniami medycznymi w ciągu całego życia człowieka.

LEKI STOSOWANE W LECZENIU CHORÓB UKŁADU KOSTNEGO

Lista leków związanych z leczeniem schorzeń związanych z układem kostnym; m.in. choroby zwyrodnieniowej stawów, przypadłości związanych z reumatyzmem,osteoporozą
i innych chorób kości.

LEKI STOSOWANE W LECZENIU CHORÓB UKŁADU MIĘŚNIOWEGO
Lista leków związanych z leczeniem schorzeń związanych z układem mięśniowym; m.in. wszelkiego rodzaju bóle mięśni o różnym podłożu, nerwobóle i wiele innych.

LEKI UROLOGICZNE
Urologia to gałąź chirurgii zajmująca się budową, fizjologią i schorzeniami układu moczowo-płciowego u mężczyzn oraz układu moczowego u kobiet, a częściowo również żeńskim układem płciowym (uroginekologia).
Układ moczowy jest to układ, który ułatwia wydalanie zbędnych substancji z organizmu, np. mocznika, soli mineralnych. Jego elementem jest nerka, w której znajdują się kłębuszki nerkowe i torebka Bowmana oraz rdzeń nerkowy. W kłębuszkach powstaje mocz pierwotny wydalany później przez moczowody, pęcherz i cewkę.

LEKI PULMONOLOGICZNE
Lekarstwa stosowane w leczeniu astmy i innych chorób układu oddechowego.

Pulmonologia todział medycyny zajmujący się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób układu oddechowego.

SUPLEMENTY DIETY / WITAMINY / MINERAŁY
Lista witamin, minerałów oraz suplementów codziennej diety m.in. wspomagające, prawidłowy proces trawienia,  zachowanie zdrowych włosów, skóry i paznokci, zachowanie prawidłowej masy ciała i odchudzanie, zachowanie zdrowych kości, zmniejszenie uczucia zmęczenia i znużenia i wiele innych.

LEKI STOSOWANE W LECZENIU UZALEŻNIEŃ
Lista leków stosowanych w leczeniu wszelkiego rodzaju uzależnień. Głównie od nikotyny i alkoholu. Rzuć palenie z baza leków..

LEKI ZNIECZULAJĄCE
Lista leków stosowanych w wszelkiego rodzajów znieczuleniach. Leki anestezjologiczne, znieczulenia miejscowe (stosowane np, w chirurgii lub stomatologii).

PRODUKTY POWIĄZANE WEDŁUG SUBSTANCJI CZYNNEJ, CZYLI POTENCJALNE ZAMIENNIKI

W dolnej części strony (pod załączonymi ulotkami i charakterystykami leku) znajduje się lista preparatów powiązanych wg. substancji czynnej. Lista zawiera preparaty zawierające co najmniej jedną wspólną substancję czynną. Produkty te mogą mieć zbliżone zastosowanie, co lek aktualnie przeglądany.

DLA KOGO POWSTAŁA BAZA LEKÓW ?

Tak naprawdę dla każdego…
Nie ma jasno określonej grupy docelowej, dla której dedykowane miałyby być informacje zawarte w naszym serwisie. Nieważne czy jesteś wykwalifikowanym pracownikiem medycznym, lekarzem, farmaceutą, czy po prostu osobą szukającą dodatkowych informacji w zakresie stosowanego leku lub suplementu diety.

Jak Państwo widzicie, nowa platforma niesie za sobą wiele nowych i interesujących funkcjonalności. My ze swojej strony dokładamy wszelkich starań, aby dostarczać Państwu rzetelną i kompletną informację, a indeks leków przez nas przygotowany był kompletny i aktualny.

Pozdrawiamy
Zespół www.baza-lekow.com.pl