Jak objawiają się wszy łonowe i jak należy je leczyć?

0
879
leczenie wszawicy łonowej

Wszawica łonowa jest chorobą pasożytniczą, w przebiegu której na włosach łonowych pojawiają się wszy. Do zarażenia dochodzi tu przez bezpośredni kontakt z osobą chorobą. Objawem opisywanej dolegliwości jest głównie świąd okolic intymnych. 

Czym są wszy łonowe?

Wszy łonowe mają około 1,5 milimetra wielkości. Różnią się one nieco swoją budową w stosunku do wszy, która bytuje na włosach. Ich ciało przyjmuje okrągłe kształty. Wesz łonowa składa jaja, nazywane gnidami, które zaobserwować można głównie u nasady włosa, bliżej skóry. Cykl rozwojowy wszy składa się z trzech faz – jaja, larwy i osobnika dorosłego. Gnidy mają kolor biały a tuż przed wykluciem ciemnieją. Dorosłe osobniki przybierają barwę brązową, żyją przez około miesiąc, a po osiągnięciu dojrzałości płciowej składają każdego dnia do kilkunastu jaj.

Wszawica łonowa jest zaliczana do chorób wenerycznych, a to ze względu na ścisły związek z przenoszeniem podczas stosunków seksualnych. Do zarażenia opisywaną dolegliwością  dochodzi przez bezpośredni kontakt. Jaja mogą być jednak przenoszone także przez pościel, odzież czy używanie tych samych ręczników. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że dorosła wesz ma odległość skakania na znaczną odległość, a co za tym idzie – każdy kontakt ze środowiskiem, w którym bytuje może skutkować zarażeniem. Wszawica łonowa to częsty problem noclegowni. Niekiedy występuje ona także w akademikach oraz przedszkolach.

W miejscach ukąszeń przez wesz dochodzi do hemolizy i powstawania tak zwanych plam błękitnych, które mają postać małych, sino zabarwionych zmian. Osoba zarażona odczuwa uporczywy świąd okolic intymnych – wzgórka łonowego oraz okolic krocza. Pojawiać może się on także na brzuchu i podbrzuszu, klatce piersiowej, pod pachami, w pachwinach oraz na brodzie.

W większości przypadków, dolegliwości nie występują od momentu zarażenia, lecz dopiero po upływie kilku tygodni, kiedy dochodzi do namnożenia wszy i podrażnienia większych partii skóry.

Jak walczyć z wszawicą łonową

Skuteczne usunięcie wszy łonowych jest ściśle powiązane z odpowiednio szybkim postawieniem diagnozy. Terapią należy objąć całą rodzinę lub wszystkie osoby mieszkające razem. Stosowane tu preparaty mają postać żeli, maści, szamponów oraz płynów do stosowania na skórę. Większość z nich jest dostępna na receptę, co wymaga kontaktu z dermatologiem lub wenerologiem. Odpowiednio przeprowadzona terapia pozwala na skuteczne pozbycie się pasożytów. Standardowe schematy leczenia wszawicy łonowej obejmują zastosowanie wybranego preparatu w cyklach co około 7 – 10 dni. Ma to na celu zabicie pasożytów znajdujących się w różnych stadiach rozwoju. Poza pierwotnym zwalczeniem form dorosłych, niezbędne będzie tu również poczekanie na wyklucie się larw z gnid i ponowienie kuracji.

Przykładowe leki stosowane w leczeniu wszawicy różnego rodzaju: Artemisol, Delacet, Sora Forte.

Nieodłącznym elementem terapii jest także zmiana pościeli oraz bielizny i wypranie ich w wysokiej temperaturze. W celu wytępienia pasożytów. Zaleca się również okresowe powstrzymanie się od kontaktów seksualnych, co ma na celu zahamowanie procesu rozpowszechniania się pasożyta.

Zapoznaj się także ze wszystkimi lekami stosowanymi dermatologii.

Tomasz Mierkiewicz - z wykształcenia ekonomista, właściciel firmy Web Publisher Tomasz Mierkiewicz REGON 368282602 NIP 7811791677 - wydawca portalu baza-lekow.com.pl. Portal powstał 2013 roku, jest zbiorem przydatnych informacji oraz opinii pacjentów na temat stosowania leków i innych produktów dostępnych w polskich aptekach. W trosce o wysoką jakość merytoryczną, treści przygotowywane są przy współpracy z farmaceutami oraz copywriterami posiadającymi wykształcenie medyczne. Opisy leków opracowywane są w oparciu o wiarygodne źródła: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Europejską Agencję Leków (EMA).