Jak objawiają się wszy łonowe i jak należy je leczyć?

0
1001
leczenie wszawicy łonowej

Wszawica łonowa jest chorobą pasożytniczą, w przebiegu której na włosach łonowych pojawiają się wszy. Do zarażenia dochodzi tu przez bezpośredni kontakt z osobą chorobą. Objawem opisywanej dolegliwości jest głównie świąd okolic intymnych. 

Czym są wszy łonowe?

Wszy łonowe mają około 1,5 milimetra wielkości. Różnią się one nieco swoją budową w stosunku do wszy, która bytuje na włosach. Ich ciało przyjmuje okrągłe kształty. Wesz łonowa składa jaja, nazywane gnidami, które zaobserwować można głównie u nasady włosa, bliżej skóry. Cykl rozwojowy wszy składa się z trzech faz – jaja, larwy i osobnika dorosłego. Gnidy mają kolor biały a tuż przed wykluciem ciemnieją. Dorosłe osobniki przybierają barwę brązową, żyją przez około miesiąc, a po osiągnięciu dojrzałości płciowej składają każdego dnia do kilkunastu jaj.

Wszawica łonowa jest zaliczana do chorób wenerycznych, a to ze względu na ścisły związek z przenoszeniem podczas stosunków seksualnych. Do zarażenia opisywaną dolegliwością  dochodzi przez bezpośredni kontakt. Jaja mogą być jednak przenoszone także przez pościel, odzież czy używanie tych samych ręczników. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że dorosła wesz ma odległość skakania na znaczną odległość, a co za tym idzie – każdy kontakt ze środowiskiem, w którym bytuje może skutkować zarażeniem. Wszawica łonowa to częsty problem noclegowni. Niekiedy występuje ona także w akademikach oraz przedszkolach.

W miejscach ukąszeń przez wesz dochodzi do hemolizy i powstawania tak zwanych plam błękitnych, które mają postać małych, sino zabarwionych zmian. Osoba zarażona odczuwa uporczywy świąd okolic intymnych – wzgórka łonowego oraz okolic krocza. Pojawiać może się on także na brzuchu i podbrzuszu, klatce piersiowej, pod pachami, w pachwinach oraz na brodzie.

W większości przypadków, dolegliwości nie występują od momentu zarażenia, lecz dopiero po upływie kilku tygodni, kiedy dochodzi do namnożenia wszy i podrażnienia większych partii skóry.

Jak walczyć z wszawicą łonową

Skuteczne usunięcie wszy łonowych jest ściśle powiązane z odpowiednio szybkim postawieniem diagnozy. Terapią należy objąć całą rodzinę lub wszystkie osoby mieszkające razem. Stosowane tu preparaty mają postać żeli, maści, szamponów oraz płynów do stosowania na skórę. Większość z nich jest dostępna na receptę, co wymaga kontaktu z dermatologiem lub wenerologiem. Odpowiednio przeprowadzona terapia pozwala na skuteczne pozbycie się pasożytów. Standardowe schematy leczenia wszawicy łonowej obejmują zastosowanie wybranego preparatu w cyklach co około 7 – 10 dni. Ma to na celu zabicie pasożytów znajdujących się w różnych stadiach rozwoju. Poza pierwotnym zwalczeniem form dorosłych, niezbędne będzie tu również poczekanie na wyklucie się larw z gnid i ponowienie kuracji.

Przykładowe leki stosowane w leczeniu wszawicy różnego rodzaju: Artemisol, Delacet, Sora Forte.

Nieodłącznym elementem terapii jest także zmiana pościeli oraz bielizny i wypranie ich w wysokiej temperaturze. W celu wytępienia pasożytów. Zaleca się również okresowe powstrzymanie się od kontaktów seksualnych, co ma na celu zahamowanie procesu rozpowszechniania się pasożyta.

Zobacz także listy leków:

 

Bibliografia:

  1. M. Shakya, A. K. Jayraw, M. Singh (2018). Pubic lice infestation in man from Mhow, Madhya Pradesh,  Indian Society for Parasitology https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6104227/
  2. Alice L. Anderson, Elizabeth Chaney (2009). Pubic Lice (Pthirus pubis): History, Biology and Treatment vs. Knowledge and Beliefs of US College Students https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2672365/

 

Tomasz Mierkiewicz - z wykształcenia ekonomista, właściciel firmy Web Publisher Tomasz Mierkiewicz REGON 368282602 NIP 7811791677 - wydawca portalu baza-lekow.com.pl. Portal powstał 2013 roku, jest zbiorem przydatnych informacji oraz opinii pacjentów na temat stosowania leków i innych produktów dostępnych w polskich aptekach. W trosce o wysoką jakość merytoryczną, treści przygotowywane są przy współpracy z farmaceutami oraz copywriterami posiadającymi wykształcenie medyczne. Opisy leków opracowywane są w oparciu o wiarygodne źródła: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Europejską Agencję Leków (EMA).