Olanzapina – informacje o substancji czynnej

Olanzapina – lek przeciwpsychotyczny o szerokim działania farmakologicznym. To pochodna tienobenzodiazepiny stosowana w leczeniu zaburzeń psychicznych, w szczególności schizofrenii i manii (niezwykle podwyższonego nastroju).

Substancja ta wykazuje działanie przeciwmaniakalne i stabilizujące nastrój, najprawdopodobniej za sprawą oddziaływania na receptory dopaminowe, serotoninowe (5-HT2), muskarynowe i histaminowe (H1). Stwierdzono, że blokowanie receptorów D2 jest skutecznym mechanizmem działania większości leków antypsychotycznych.

Olanzapina ma dobry wpływ na objawy schizofrenii (zarówno te pozytywne jak i negatywne), jest stosowana w praktyce klinicznej od kilkunastu lat. Charakteryzuje się dobrą wchłanialnością, która wynosi od 5 do 8 godzin. Poprawa stanu klinicznego występuje zazwyczaj po kilku dniach lub tygodniach regularnego stosowania leku. Należy pamiętać, że podczas leczenia chory musi pozostawać pod stałą opieką lekarza specjalisty.

Wskazania do stosowania: schizofrenia, średnio nasilone i ciężkie epizody manii.

Przeciwskazania do stosowania preparatu: karmienie piersią, nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, psychoza, nietolerancja laktozy, stwierdzone ryzyko wystąpienia jaskry z zamykającym kątem przesączania psychoza wywołana przyjmowaniem agonistów dopaminy u osób z chorobą Parkinsona.

Leku nie należy stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia.

Możliwe działania niepożądane (najczęstsze): senność, podwyższone łaknienie, szybki przyrost masy ciała, zawroty głowy, parkinsonizm, wzrost cholesterolu, zwiększenie stężenia glukozy, niedociśnienie, wysypka, bóle stawowe, zaparcia, suchość w ustach.

Zapoznaj się z listą leków zawierających substancję czynną olanzapinę.