Ból kości ogonowej – czym może być spowodowany?

Cierpisz na uporczywy ból okolicy kości ogonowej? Ból, który nasila się podczas długotrwałego stania i siedzenia lub podczas zmiany pozycji? Sprawdź czym to jest spowodowane!

Kokcygodynia

Zespół bólowy kości ogonowej, zwanej też guziczną, jest określany mianem kokcygodynii. Jest to schorzenie powodujące przewlekły ból dolnego odcinka kręgosłupa. Bóle utrzymują się przez kilka tygodni, a nawet miesięcy, nawracają, a ich intensywność jest zmienna. Niekiedy objawy bólowe są tak dotkliwe, że obejmują nie tylko okolice kości ogonowej ale też odcinek lędźwiowy, pośladki, pachwiny, stawy biodrowe, spojenie łonowe, a nawet odbyt, jądra, prącie, pochwę i wargi sromowe. Niejednokrotnie promieniujący ból jest na tyle intensywny, że utrudnia pacjentom siedzenie albo współżycie seksualne.

kosc ogonowa

Przyczyny bólu kości guzicznej

Co powoduje kokcygodynię? Jedną z najważniejszych przyczyn stanowi siedzący tryb życia. W takim przypadku kość ogonową często obciąża masa ciała i sztywna, często niewygodna dla ciała pozycja. Równie często przyczyną jest ciąża. Powiększona macica naciska na kręgosłup, który niedługo później zaczyna intensywnie boleć. Zespół bólowy kości ogonowej może też wywołać zbyt intensywny wysiłek fizyczny, w dużej mierze związany z dźwiganiem. Objawy bólowe mogą też powodować hemoroidy w zaawansowanym stadium rozwoju, jak również przewlekłe i uporczywe zaparcia. Naturalnie powodem bólu może być też uraz mechaniczny.

Mówiąc o przyczynach bólu kości guzicznej nie możemy pominąć wszelkich schorzeń kręgosłupa, na czele ze zwyrodnieniami i dyskopatią. Co jeszcze może zdiagnozować lekarz? Przyczyn bólu można upatrywać nerwobólach splotu krzyżowego lub guzicznego. Powodem mogą być też torbiele, na przykład torbiel włosowa kości ogonowej albo tzw. torbiel Tarlova. Wykluczyć należy też przypadłości ginekologiczne, w tym endimetriozę.

Jedną z najpoważniejszych, choć jednocześnie dość rzadkich przyczyn bólu kości ogonowej jest złośliwy nowotwór kości, tzw. struniak lub rzadki nowotwór kości, określany mianem  guza olbrzymiokomórkowego kości krzyżowej. Ból kości ogonowej może też wywołać mięsak Ewinga. Jak widać, spektrum przyczyn bólu kości ogonowej jest ogromny, dlatego nie warto go lekceważyć, nawet jeśli nie jest szczególnie dotkliwy.

Reklama

Leczenie zespołu bólowego kości ogonowej

Wybór metod leczenia jest zależny od jej przyczyn, dlatego tak ważna jest dokładna diagnoza. W przypadku urazu i ewentualnego złamania kości guzicznej wyjściem może być operacja pozwalająca na usunięcie odłamków kości. Jeśli przyczyną bólu jest ciąża, trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo ból w większości przypadków ustępuje po porodzie. Jego intensywność można zmniejszyć między innymi z pomocą regularnych masaży leczniczych. Antidotum na ból spowodowany siedzącym trybem życia jest oczywiście aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności. Spacery, joga czy taniec to też dobry sposób na profilaktykę bólu. Ponadto osoby z nawracającymi bólami kości ogonowej powinny zadbać o właściwą masę ciała, tak aby nie obciążać nadmiernie kręgosłupa. Istotne jest też utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Jeśli przyczyną bólu są zaparcia lub żylaki odbytu należy przede wszystkim pochylić się nad dietą i nawykami żywieniowymi oraz zwiększyć nawodnienie organizmu.

W leczeniu bólu kości ogonowej niezastąpione są też odpowiednio dobrane leki, w tym przeciwbólowe i przeciwzapalne. W przypadku bólu o stosunkowo niewielkiej intensywności wystarczą środki farmakologiczne, w tym żele i maści dostępne w aptece bez recepty. Natomiast borykając się z uporczywym bólem lepiej zdać się na lekarza, który przepisze odpowiednie tabletki lub zastrzyki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomocne są też masaże oraz zabiegi rehabilitacyjne z wykorzystaniem pola magnetycznego, promieniowania podczerwonego albo z użyciem ciepła. Niejednokrotnie pacjentom pomagają ćwiczenia ruchowe albo terapia manualna nakierowana na terapię punktów spustowych oraz rozluźnianie mięśniowo-powięziowe. Fizjoterapeuta może też nauczyć pacjenta jak samodzielnie rozluźniać mięśnie dna miednicy, co przynosi dużą ulgę i zapobiega nawrotom bólu.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Choć ból kości ogonowej jest dość nieprzyjemny i utrudnia codzienne funkcjonowanie, to wiele osób ignoruje go, lecząc się objawowo lekami dostępnymi bez recepty i domowymi sposobami, takimi jak choćby zimne okłady. Jeśli jednak ból nie ustępuje samoistnie po trzech lub czterech dniach to sygnał, by potraktować go poważnie i wraz z lekarzem poszukać jego przyczyny. Lekarz przeprowadzi wywiad i skieruje na podstawowe badania, a w razie konieczności skieruje do reumatologa, ortopedy, chirurga lub do onkologa. Manualne testy ortopedyczne kości i mięśni, prześwietlenia RTG, diagnostyka różnicowa w kierunku chorób odbytu, jelita grubego lub chorób kości to tylko niektóre z możliwości specjalistów. Tylko szczegółowa diagnostyka pozwoli podjąć odpowiednie kroki i skutecznie zredukować dolegliwości, które w większości przypadków po pewnym czasie ustępują całkowicie.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.